«Трансформер» вишневого смаку
Гуртам не київського походження поставити плюсик біля своєї назви в каталозі новоспечених компактів завжди напрочуд важко через маркетингові перепони. Погодьтесь, формула дріжджового музичного успіху має дві константи – гурт приглядається оку якомусь лейблу чи продюсеру, або гурт сам вирушає на пошуки того, кому повинен приглядітись.З «Трансформером» вийшло по-іншому: альбом «Стигла вишня» – це результат шестирічної праці, який поглинув у себе пісні з двох самвидавів гурту – «Осінь» та «Фаза луны». Шість років – це досить великий проміжок часу, за який гурт наважився заспівати українською, а вокаліст – замінити свій «мультяшний» голос на справжній. Безперечно, кружальце має багато недоліків, над якими ще треба працювати і працювати, але й він має в собі безліч пронизливих пісень для шанувальників романтичного року.
Першою піснею диску, на диво, є однойменна «Стигла вишня». За добрими традиціями називати альбом на честь пісні зазвичай прийнято розміщувати тезку десь всередині трек-листу, а той взагалі в схованці для десерту. «Стигла вишня» - гитарна лірична пісня, з ритмічним супроводом, яка ховає в собі тендітні і вічні почуття:
«…Стигла вишня шматочок неба,
Стигла вишня моя потреба.
Своїм соком отруїть кров,
То є справжня моя любов…»
Органічним продовженням соковитості альбому стає пісня «Калина», текстом якої став вірш Т.Г.Шевченка. Шевченковий вірш не втратив свого дійсного настрою, а навпаки – заробив якісний і водночас пронизливий музичний супровід. До речі, альбом був записаний на студії «Калина мюзік», чи має це якийсь зв'язок з піснею на шевченківський вірш, - залишається тільки здогадуватись та додумати слухачеві.
Як на мене, одним з недоліків альбому є те, що він рівноправно розділений за стилями – першу частину складають романтичні пісні, другу – більш ритмічні, які полюбляє середньостатистичний концертний слухач, особливо коли гурт є для нього невідомим. Стилізованість пісень під одну налаштовує слухача на певний діапазон, через що потім важко настроїти себе на протилежну частину альбому. Логічним продовження «Стиглої вишні» та «Калини» стає «Вітер» - це пісня з філософським змістом та пронизливим текстом, де фігурують такі слова як «дощ», «сон», «вітер», «вогонь» - заворожуючі явища, але водночас, недосяжні для повного розуміння людиною.
Відвертість альбому перериває пісня «Змусила», яка значно відрізняється від попередніх треків. Тут вже не той настрій, - це буря, яка замінила лагідне сонце романтика. Пісня забійна та позитивна, та, яку буде вимагати аудиторія open-air'у. Порушивши витримку попередніх композицій, «Змусила» стане розрядкою для слухача, який перебував в стані заглиблення в себе.
Оскільки альбом містить роботи початкового етапу гурту, тут можна зустріти декілька російськомовних пісень, таких як «Фаза луны», «Ворон», «Душа», «Лодка», а також «Актер».
«Лід» - пісня особливого настрою, атмосферу якого створює ніжний жіночий бек-вокал. Оскільки гурт суто чоловічих, жіночі нотки задають пісні особливу ніжність та м'якість. Тут фігурує феномен текучості води:
«…Не питання відпливати,
Відпливаєш - не питай.
Зачекай.
Самим першим буде лід,
Той що тане на сліди.
З крана побіжать
Потоки талої води…»
Варто виділити пісню «Думки». Вона витримана в стилі «Трансформеру», але родзинкою тут стає фолковий бек-вокал вишневого гурту «Jam-Cherry». «Сонце» - це вже алегорична композиція з песимістичним настроєм для осіннього періоду прослуховування. Особливої уваги на фоні інших пісень вимагає «Дім» - пісня-ностальжі за домашнім вогнем. Без сумніву, вона стане невід'ємною ланкою під час подорожі для тих, хто намагається не загубити в дорозі присутність рідної домівлі. Це по-особливому чіпляюча серце лірика:
«… Я дуже довго мріяв про дім,
А потрапив у інше місто.
В моєму місті завжди тепло,
А в цьому місті чомусь тісно…»
Альбом «Стигла вишня» має хітові пісні - легкий текст, ритмічна для наспіву мелодія. «Трансформер» стане справжньою знахідкою для тих, хто полюбляє пограти в компанії друзів чиїсь пісні під гитару. Безперечно, приводом для фурору може стати «Калина», якщо філологи з науковими ступенями почитають пісню на текст великого Кобзаря під своїм під'їздом. Подивимось, може це і принесе гурту з великим потенціалом всеукраїнське визнання. Насправді, не хочеться, щоб такі гурти потрапляли на велику сцену, бо там легше втратити свій особливий стиль, який створювався і 6 років, і більше, там просто стаєш на конвеєр.
Трек-лист
1. Стигла вишня
2. Калина
3. Вітер
4. Змусила
5. Актер
6. Фаза луны
7. Лід
8. Думки
9. Сонце
10. Ворон
11. Дім
12. Осінь
13. Когда-нибудь
14. Душа
Бонуси:
15. Лодка
16. відеокліп «Стигла вишня».