категорії: стаття

Як Маша Єфросініна в поле вийшла

Один у полі«Один у полі не воїн», - так не одне покоління вчила народна мудрість. Про обмаль сил у того, хто сам один розповідали казки. Мовляв, разом сини батька подолають, а кулак супроти пальця й віник зламає. Тут усе було зрозуміло. Надломила стереотип книга російського письменника Юрія Дольд-Міхайліка (а точніше, цілий роман-епопея) про радянського розвідника, на обкладинці якої стверджувалось: «И один в поле воин». І вже зовсім загадково виглядала куценька назва нового ток-шоу – «Один у полі».

  
Частина перша – в очікуванні щастя

Краще один раз подивитись, ніж сто разів чути – це без сумніву. Останнім часом дуже багато доводилося чути про нове ток-шоу Маші Єфросініної. І від пересічної домогосподарки, і від головного редактора газети «Без цензури». Дорогою з білбордів знову на мене дивилася Маша – в рекламі вже іншого шоу. Але виділити годину в найбізнесовіший час – пів на п’яту – це не всім, як кажуть, по кишені. Тож, переглянувши програму в запису, я звільнила вихідний для того, щоб провести його на знімальному майданчику витвору креативу від каналу “Інтер”. Часом ліпше дивитись один раз протягом чотирьох годин, ніж витрачати щодня академічну годину.

…Усе завмерло в очікуванні. Ні, не щастя. А хоча б якогось початку. Сестри Завальскі (гурт «Алібі»), Даша Тригубова (ведуча програми «Ранок з «Інтером») та Кароліна Ашіон (ведуча новин на «М1») почали між собою розмову. Спілкування клеїлось погано. Здебільшого одна одній вони переповідали, що тут буде відбуватися, про що взагалі пердача і як слід себе поводити. Чомусь спадало на думку, що про це вони повинні були якщо вже не поміркувати, то хоча б поцікавитись та дізнатись раніше. Да, цікаво – чомусь. Нарешті з’явилась вона – ведуча. Та розпочинати не поспішала. Побачивши знайомі обличчя, Маша почала довгу розповідь про вчорашній візит у магазин взуття.

- Вот туфли у меня какие, видите? Классные, они просто супер. Представляете, вчера захожу, а там они стоят – смотрят на меня. Я, в надежде, что моего размера нет, подхожу… А мне говорят, да, как раз ваш сороковой у на и есть! Пришлось покупать. Потом еще одни купила, а уезжала – еще одни.

Присутні відчували себе на «чужом празднике жизни». Та це було не все. Після розповіді про себе, Маша перейшла до обговорення одягу героїнь: де купила, у кого шиєш? Як?! Ти нічого не шила собі у такої-то (оскільки весь піар у цій статі абсолютно безкоштовний, ім’я дизайнера виключено). Коли всі теми, звичні за стереотипом для «теревенів між білявками», було вичерпано, передача нарешті розпочалась. Тобто прийшов Олег Собчук (лідер гурту «С.К.А.Й.») і почав сповідатись на вимогу теми випуску: чи розповідає він дружині про всі свої справи. Сказав, що так. А оскільки за планом героїні мали нападати на нього, «чому не розповідаєш», Маші довелося накручувати запальне: значить, мало! От, наприклад, сьогодні дзвонив? Дзвонив, каже Олег. Пауза. Знахідка – а розповів, чим снідав?! Олег «у шоці».

МашаЧастина друга – форма та зміст

На єдиній за з’йомочний день перерві в коридорах мерзла «масовка» - дівчата, які купились на оголошення. Чому купились? Так написано ж було: «Запрошуються до участі в передачі…» А так звана участь зводилась на практиці до мовчазного сидіння в залі. Заманка на сторінках журналів давала умови: «…кмітливі та дотепні дівчата!» Та усі, хто прийшов посидіти в залі в ролі спостерігачів – саме для цього адміністратором збиралися дівчатка – мали запхати куди подалі свої кмітливість. Навіть при великій дотепності. Над безкоштовними коментарями від глядачів організатори надали перевагу проплаченим. Дівчатка-чарт-оператори, для яких по залу стояли ноутбуки, набирали там, що приходило в голову. У разі ніякових пауз у розмові з героєм Маша дивилася на екран і зачитувала випадковий коментар, зазначаючи, що саме це є узагальненою думкою присутніх. А останні подекуди ніяковіли від дикуватості виникаючих на екрані фраз… Було чимало і дорослих жінок. Замінили собі переглядання телевізійної версії на реаліті.

«Проходите, не стесняйтесь!» - сміялась ведуча, бачучи розгублені обличчя нової партії гостей. Вона сиділа на студійному диванчику зі своїм чоловіком та спілкувалася. Біля них гралася дочка Нана. Ідилічно. Але ж купа народу прийшла працювати! І знову почалось очікування. В той момент зміст реклами: «Дивіться нове шоу Маші Єфросініної», став виглядати абсолютно виправдовано. Хто собі все дозволяє, того і шоу. «У нас не семейная передача!» - підбадьорливо додала Єфросініна, звертаючись до гостя, який теж трошки зніяковів.

Частина третя – гості розійшлися

Даша Тригубова, просидівши мужньо два підходи по дві години в перерві тільки й могла поділитись зі мною:

- Так в туалет хотела, еле досидела последнего гостя!

А вона ж мала не «висиджувати», а гаряче сперечатися – це за задумом ініціаторів проекту. Концепція програми тріщала по швах – ніякого накалу (не враховувачи роздратованість) на майданчику не виникало.

- Ви ж повинні нападати на мене! Ну, так давайте, я готовий – буду відповідати.

Намагався нагадати Маші та чотирьом героїням лідер гурту «Нумер 482». Але що ж Віталик вимагав, як тут такі проблеми – треба досидіти…

Олег Собчук теж пішов незадоволений. Та ще більше він розгубився, коли наступного вечора в метро загубив свій мобільник. Його засмучений колега не міг нажалитись мені, що «це ж пропала купа номерів дуже поважних та корисних людей»! Серед останніх жодного працівника шоу-бізових проектів каналу «Інтер» в телефонній книзі лідера групи «С.К.А.Й.» не було... Може, невипадково? Провівши гостя Маша звернулася до героїнь-колижанок, кривлячи личко і вибачаючись:

- Должен был быть Мурик из «Грин Грея», но он заболел, и в последний момент пригласили вот это вот «воно». Ну, до кого смогли дозвониться – никто ж нормальный без предварительного не согласится.

«Нормальна людина таку передачу дивитись не буде», - думав Олег, повертаючись в гримерку. Чи вважає він проблемою наявність саме таких програм – нецікаві теревені без яскравої концепції передачі на зразок «що бачу, те кажу, а бачу нічого»? Зреагував бурно:

- Звісно, я в шоці від того, що такого плану передачі популярні серед наших жінок. Але ж моя дружина постійно дивиться шоу «Дім-2»! І я не можу цього пояснити собі. Вона освічена, талановита та всебічно розвинена людина. При цьому вона постійно дивиться це! Нема слів.

Після злету популярності гурту «С.К.А.Й.» Олег досить рідко буває вдома, тому Марія, спостерігаючи за іншими, частково компенсує відсутність можливості влаштувати власний «накал страстей». Але цим не виправдуєш спрощення вимог глядачів до змісту телевізійного ефіру. «Имейте совесть – субботний вечер же!» – обурювалась Маша технічним затримкам. Так само думала і я – але, як ви розумієте, з іншого приводу.

Кажуть, що газета надто часто пише про телебачення, а блакитний екран тим часом забагато приділяє уваги щоденній друкованій продукції. Але ж то не випадок, коли «кукушка хвалит петуха за то, что хвалит он кукушку».