категорії: афіша події

Документальна виставка «Створення Української козацької держави»

теґи: «Створення Української козацької держави», Зборівський договір, ЦДІАК України, виставки, документальна виставка, історія України
Початок: 8.10.2009 14:00
Місце: НБУ ім. В.І. Вернадського
Адреса: Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 3
Предмет події: документальна виставка Кількість відвідувачів: 1

8 жовтня 2009 о 14:00 в приміщенні Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського відбудеться відкриття документальної виставки «Створення Української козацької держави», підготовленої з нагоди 360-ї річниці укладення Зборівського договору 1649 року.

Пропонована документальна виставка хронологічно охоплює події 1648 і 1649 років, перші два роки Національно-визвольної війни середини 17 ст. під проводом Богдана Хмельницького, коли в результаті цілої низки блискучих перемог козацького війська над польським більшість етноукраїнських земель, що перебували у складі Речі Посполитої, перейшла під контроль Богдана Хмельницького і козацької адміністрації. На цій території де-факто розгорнулося державне будівництво. Здобутки Богдана Хмельницького і його соратників, хоч і в урізаному вигляді, закріплено Зборівським мирним договором 1649 р., чим було покладено початок існуванню Української козацької держави. Виставка складається з трьох розділів, до яких додано передмову. В ній йдеться про зародження ідеї Української козацької держави, основні державотворчі проекти, перші спроби їхньої реалізації. Розкрито роль Богдана Хмельницького і його соратників у виробленні державної програми та її реалізації.

Розділ 1 виставки («Національно-визвольна війна. Року 1648 і Року 1649»; 8 планшетів) розповідає про особу та діяльність гетьмана Богдана Хмельницького, основні перемоги козацько-татарського війська над польським, масове покозачення українського населення Речі Посполитої, його самоорганізацію в сотні й полки та утворення козацької адміністрації. Показано, що воля тоді здобувалася дорогою ціною, істинно «вогнем і мечем».

Розділ 2 («Зборівський договір 1649 року»; 4 планшети) присвячено обставинам укладення договору, ролі при цьому кримського хана Іслама Ґірея ІІІ, затвердження договору на польському сеймі. Наведено тексти договору польською мовою, його тогочасні переклади на російську й англійську мови, а також сучасний переклад на українську мову.

Розділ 3 («Українська козацька держава»; 6 планшетів) розкриває обставини створення цієї держави. Йдеться про її кордони, військо, полково-сотенний поділ, столицю – м. Чигирин, початок становлення центральної й місцевої влади тощо. Виставку підготовлено на основі документів, що зберігаються в Центральному історичному архіві України, м. Київ з залученням актів з Центрального державного історичного архіву України, м. Львів і Тернопільського облдержархіву, а також з Головного архіву давніх актів у Варшаві й Російського державного архіву давніх актів в Москві. Під час відкриття виставки демонструватимуться деякі оригінали документів, що зберігаються в ЦДІАК України, а також видання літописів, діаріушів, описів, подорожей в Україну тощо з фондів ЦНБ. Після урочистого відкриття виставки відбудеться презентація підготовленого в ЦДІАК України видання «Національно-визвольна війна в Україні 1648–1657. Збірник за документами актових книг».

 

На події були

Всі
Я був там