«Училка»: комедія з підтекстом

теґи: комедії

В Україні нарешті відбулися покази «Училки» Джейка Кездана. Звісно, автентична лексика при перекладі втратила свою гостроту і тим, хто хоче почути авторські жарти, напевно, варто рекомендувати дивитися саме оригінал. Але, незважаючи на це, обмеження на вік глядачів продовжують діяти: фільм отримав рейтинг R, а отже, за ідеєю, діти до 17 років можуть дивитися його лише у супроводі батьків. Та й справді, тут можна побачити вчителів, які курять марихуану, виправдовуючи це медичною необхідністю, секс, хоча й у доволі нетрадиційному безпечному варіанті, та голі цицьки, яким у фільмі відведено дуже багато місця.

Будемо вважати, що ми застерегли від перегляду тих, для кого цей фільм не був створений. А тепер – час для потенційного глядача.

Кезден легко та невимушено обдурив усіх. Він зняв фільм про аморальну, лайливу, корисливу вчительку, яка все одно викликає неабияку симпатію. Бо є щось більше, ніж погані звички чи «неправильні» погляди на життя – вони, зрештою, можуть змінитися. Та й взагалі, незрозуміло, хто має право визначати, що є добре, а що погано. Важливо те, що ми не маємо права бути суддями один одному. З цієї точки зору, Елізабет Холзі чиста, ніби щойно вимита машина. Залишаючись собою, вона не пропонує безпорадному закоханому та приниженному учню стати таким, що міг би сподобатись однокласниці, хоч саме такий варіант розвитку подій можна побачити у більшості сучасних молодіжних фільмів. Натомість вона заспокоює його тим, що, можливо, у коледжі такий романтик, як він, буде цікавий дівчатам. Цей акцент, на мою думку, найважливіший у фільмі: яким би ти не був, це – твоє життя і саме ти вирішуєш, як його прожити.

Ми не бачимо особливої «еволюції» училки, вона лише дещо змінює свої уподобання, залишаючись при цьому такою ж цілеспрямованою, як і раніше. Саме ця цілеспрямованість є її силою, тим, чого інші могли би в неї повчитися. Елізабет спить на уроках не тому, що вона – велике ледащо, просто робота в школі – не те, що їй дійсно потрібно, це – безперспективне місце, де можна відпочити перед боєм за необхідне. Але коли справа доходить до чоловіків та грошей на цицьки – її не зупинити.

Звісно, цей фільм не був би настільки легким та кумедним, якби не яскравий акторський склад. Камерон Діас змогла передати персонажу свій життєвий драйв та певну цілісність, яка почала з’являтися у неї з віком. Джастін Тімберлейк, що з кожним новим фільмом покращує свою акторську майстерність, чудово зіграв привітного хлопця, який ладен погоджуватися з усіма, бо не має власної точки зору. Спрямувала фільм до головної ідеї Люсі Панч, яка змогла зробити зі своєї зразкової позитивної героїні неадекватну істеричку. Чудова комедійна акторка Моллі Шенон створила образ розгубленої, невпевненної у собі жіночки, для якої Елізабет є активатором прихованої енергії. Джейсон Сігел зіграв дещо млявого, але не позбавленного чоловічої харизми викладача фізкультури, якого, як Термінатора, не зупинити на шляху до мети, особливо, якщо метою є жінка.

Це – не виховне кіно, а скоріше – своєрідна пародія на популярні фільми про перевиховання підлітків, невипадково діти на уроці переглядають «Небезпечні думки», а вчителька починає кампанію зі збору «бабла» під «Gangsta's Paradise» – саундтрек до цього фільму. Тільки ось тяжким підлітком тут виявляється вчитель, демонструючи нам те, що життя виходить за межі стереотипів, адже воно – значно цікавіше та варіативніше.