«Імаджинаріум доктора Парнаса»: фантазійний вимір реальності
Режисер: Террі Гілліам
Актори: Джонні Депп, Джуд Лоу, Колін Фаррелл, Крістофер Пламмер, Лілі Коул, Том Уейтс, Хіт Леджер
Студія: Davis-Films, Grosvenor Park Productions, Infinity Features, Parnassus Productions 5. Poo Poo Pictures
Прем'єра: 28.01.2010
Є фільми, які приваблюють вже своєю передісторією. Ця передісторія до фільму стає найкращою рекламою, своєрідним брендом. В «Уявляріуму доктора Парнаса» дуже невесела передісторія. Це останнє кіно, у створенні якого брав участь покійний Хіт Леджер, відомий за фільмами «Горбата гора» та «Темний лицар» й нагороджений «Оскаром» посмертно.
Смерть Леджера поставила режисера Террі Гілліама та всю знімальну команду в скрутне становище. Фільм завис у повітрі практично на півдорозі до екранів. Аби дозняти «Уявляріум», довелось трохи підкоригувати сюжет й запросити на роль пройдисвіта Тоні, якого втілював Леджер, ще трьох акторів, чия слава іде поперед них самих. Це Джонні Депп, Джуд Лоу та Колін Фаррелл. В результаті вийшов такий мікс талановитих акторів в доповненні образу одного-єдиного персонажу, що проігнорувати фільм і не подивитися, що ж з всього того вийшло, для справжніх кіноманів – щось з площини неможливого.
А вийшло дещо справді варте уваги. «Уявляріум доктора Парнаса» – дивне сплетіння сюрреалістичних фантазій, різних часів та епох, глибоких філософських роздумів про вічне: про добро та зло, правду й брехню, любов і ненависть, простоту й лицемірство, вічність і мить, смерть і безсмертя, уяву та реальність. Казково-театральна картинка про дуалізм білого й чорного, про тонкість межі, за якою обов’язково чекає розплата. Про те, що ціна безсмертя – смерть. Ціна фантазії – реальність. Вічність дарується тільки одна: обираючи безсмертя для тіла, ви відбираєте життя в своєї душі.
Акторська гра у фільмі – майже бездоганна. Крістофер Пламмер майстерно втілив роль доктора Парнаса, змученого тягарем вічного життя й небезпечного потягу до ігор з самим дияволом, в результаті яких Парнас все більше «обростав» нещастями.
Диявол, він же містер Нік, у виконанні Тома Уейтса не мав жодних яскравих ознак приналежності до сил зла. Звичайний дядечко в стилі середини минулого століття, прикметними рисами якого є цинізм й невичерпна іронія. Такий собі підступний змій-спокусник.
Валентина, дочка Парнаса, втілена англійською моделлю й акторкою Лілі Коул. Зовнішність руденької ляльки, в принципі, підходила до магічно-фантазійної атмосфери стрічки. Але ляльковість перенеслася й на характер Валентини, яка при всій своїй рішучості, більше скидалася на гарненьку маріонетку лялькового театру. Валентина з «Уявляріуму» часом перетворювалася на Мальвіну з «Буратіно».
Зіркова чоловіча четвірка зіграла образ Тоні просто бездоганно. Надзвичайно цікаво дивитися, як Депп, Фаррелл і Лоу доповнюють на екрані героя, якого вже намалював, але не встиг довершити Леджер. На акторах лежела велика відповідальність – не зіпсувати останньої ролі покійного й зуміти відчути гру один одного. Хіт Леджер показав загадковість свого героя. Його Тоні – однозначно позитивний герой, але таємничий. І в тій таємничості ховається щось незрозуміле й підозріле. Джонні Деппа на екрані було дуже й дуже мало, але за ті миті він додав пройдисвіту Тоні свого фірмового шарму. Джуд Лоу став кимось перехідним із світлої в темну частину його єства. Коротка роль Лоу доволі незрозуміла, вона дозволяє зміцнитись сумнівам щодо невинності Тоні. Колін Фаррелл став розв’язкою еволюції образу Тоні. Продовжуючи акторську гру Леджера перш за все, а також Деппа з Лоу, він талановито передав різке й несподіване переродження Тоні, зірвав з нього маску, переступив межу, за якою перед глядачем постав зовсім інший Тоні – Тоні темний, егоїстичний, нещирий.
Режисерська робота Террі Гілліама варта особливої похвали. Переносячи глядача в сюрреалістичний світ уяви, він не переборщив з графікою й спецефектами. Змішуючи воєдино деталі різних епох, режисер створив атмосферу загадкової позачасовості. Розгортаючи на екрані неоригінальний сюжет, Гілліам зумів розставити акценти на тих його нюансах, що ніколи не втрачають актуальності.
Леджера шкода! Забули,бляха,дядька,по той бік дзеркала...От коли вернеться-багато цікавого розкаже(і покаже!)
капець як шкода. та й як може бути не шкода людини, яка помирає в 28 років?..
але навіть цей фільм показав, що важлива зовсім не тривалість життя, важливе дещо інше...
Ти,як завше,коректна на 100%відсотків!(а ще-кожен коваль своєї долі сам,а ще-важлива не тривалість життя,а якість ліків((наркоти,стимуляторів,заспокійливих,противенеричнихetc.)),а ще-давно не спілкувались:))).)
коректна? :) мені останнім часом доводять, що я швидше конфліктна і зверхня...
погоджуюсь з усіма "ще". а ще тих ще завжди нескінченний ланцюжок. і в тому минає життя :)
НЕ слухай НЕдоброзичливців,-НЕхай НЕ триндять!(а зверхня це як?)НЕ слухатимеш-НЕ прийдеться запрошувати дублерів!!!
Ти, як завше, загадково прямий :)))
В кинотеатре должно смотреться на ура)
хороші фільми будь-де хороші :)
в кінотеатрі просто інше сприйняття самої картинки
Ну картинка то хороша?
ага :)
ну значит поход в кино себя оправдает точно)
якщо подобається описане в рецензії – тоді виправдає однозначно :)
А мне нравится)
а я щойно з Аватару :) думала, буде гірше
А чего должно было быть хуже)) Кино очень хорошее то) Явно не фигня, как его окрестили те, которые лишь ради для отделения от общего потока так решили.
негативних рецензій начиталася, от і чекала значно гіршого
Ну положительных то в несколько раз больше)
гармонія пандорців з природою мені до душі :)
А я ще раз перечитаю рецензію,-і естет.задоволення,і зекономлені гроші!(а "загадково прямий" це анахриза?):)))
тю, рецензії пишуться, щоб зацікавити читача в перегляді фільму, яке з тих буковок естетичне задоволення? :)
"загадково прямий" – це характеристика в двох словах :)
Кажуть,людей у кіно зомбують 25кадром, а япідсів на 33букву в рецензіях(твоїх)
ого :) ця буква, то, мабуть, письмова трансформація 25 кадрів, якими я зазомбована :)
цікаво б уявити її візуально...
О,це дуже давня архебуква.Схожа вона на бублик,знизу до якого припасовано хрест.
хм. добре, що я архенеписьменна
Wrong!Wrong!Wrong! Це типові недоліки академічної(ЛДУ?)освіти!
ЛНУ
та якось живеться з тими недоліками. менше знаєш, ліпше спиш :)))
Зустрічайте на екранах країни!
Колін Фаррелл
...
Джонні Депп
...
Джуд Лоу
...
Хіт Леджер
...
у новому фантастичному фільмі Террі Гілліама:
"Казки діда Панаса"
Отака то х-ня , малята...
дотепно :) а мені щось навіть не напросилася така аналогія... ніяке почуття гумору в мене