Де-Добло-Білізація
Ірена Карпа – письменниця, телеведуча, «фронт-вумен» групи «Фактично самі» (з 2007 – «Qarpa»), володарка Гран-прі Міжнародного конкурсу «Гранослов» (1999), друге місце в інтернет-голосуванні аудиторії Бі-Бі-Сі (2005), премія «Best Ukrainian Awards – 2006» в номінації «наймолодша письменниця», звання секс-символу сучасної української літератури на Львівському Форумі видавців (2008).
Саме на означеному Форумі письменниця схарактеризувала книгу, про яку йдеться, як «наївну, смішну. Це зовсім інше, ніж те, що я писала до цього часу» – «піарилась» авторка. Хвалитися не заборонено, але виникає бажання перевірити, а чи це насправді так.
Про творчість Ірени Карпи не пише сьогодні хіба що лінивий критик. У переважній більшості це рецензії-філіппікі, де справедливо перераховані усі наявні «гріхи» письменниці, головний з яких – писати не вміє, а видається!
Книга «Добло і зло» є шостою у доробку молодої авторки. Вона складається з двох частин. Перша, коротша – «Привиди моєї школи» – це спогади про школярське дитинство. Відразу впадає в око, що ці спогади дійсно смішно написані, і якби не спорадичні вкраплення матюків, їх (ці спогади) можна було би читати без упередження. Таке враження, що погана звичка матюкатися з приводу і без нього підводить Ірену Карпу. Вони (матюки) нічогісінько не додають до оповіді, більше того, вони невмотивовані, бо ж персонажі – дівчата-малолітки.
Друга частина книги, більша за обсягом «Планета тьолок», позитивне враження від першої частини змінює з точністю до навпаки. Головна героїня оповіді Ірена Карпа (авторка подає справжні імена та прізвища персонажів, тим самим підкреслюючи автобіографічне походження тексту) та її шкільні подруги переїхали з провінції до Києва і почали своє доросле життя. Що то за життя, переповідати не буду, але декілька зауваг зроблю. По-перше, подібні історії нічого нового читачеві не розказують. Відкрийте будь-яку сучасну книгу, й зустрінете точнісінько те саме, незалежно від статі автора. А по-друге, мова твору – логічне продовження «піарного» стилю письменниці. Головний мій висновок по прочитанні цього тексту: якби не ця макабрична суміш (мовою назвати – образливо для мови), не було би з чого робити той самий «піар». Заберіть «мову» (беру в лапки), й не залишиться а б с о л ю т н о нічого, вартого критичного аналізу. Сміливо спрогнозую, що й видавництва, котрі сьогодні наввипередки друкують опуси Ірени Карпи, забудуть про її існування на другий день, перестань вона матюкатися! Зазвичай, я зі задоволенням цитую авторів, про яких пишу, але у випадку з Іреною Карпою мусила в цьому задоволенні собі відмовити.
Не маю сумніву, що Ірена Карпа знає про феномен переоціненого автора, і не раз бачила, як брудна піна плаває поверх чистої води. Але верх бере комерція, гроші, і ще багато зрозумілих речей. Чи надовго вистачить снаги й бажання підтримувати подібний стиль письма, та, зрештою, й життя? До того ж, є в сучасній українській літературі й такі художні тексти, що несуть до читача складний і багатий смисл, який обов’язково переважить будь-яку тенденцію, моду, комерцію, меркантильні мотиви тощо. Людина через літературу рухається до вічності. А з чим до вічності рухається Ірена Карпа? З «доблом»? У компанії «тьолок»?
«Книга року Бі-Бі-Сі : конкурс читацьких рецензій»
Дорога Тетяно Дігай, не пишіть більше ні про які книжки взагалі, я вас дуже прошу.
чим більше Ви писатимете -- тим меншою буде частка надрукованого п. Тетяною. і навпаки.
Дякую п.Віро за комент.За мене відповідає І.Карпа:
"Добло і зло" останнє речення на сторінці 25.Читайте і насолджуйтесь!
повністю згідна з авторкою статті...постать Ірени Карпи в сучасній українській літературі схожа на мильну бульбашку...ззовні кольорову, комусь цікаву, а в середині – пусте ніщо...до того ж швидко лопне...)
Дійсно, у ній немає нічого особливого крім манери написання, ніякого глибокого (чи хоча б не дуже глибокого) змісту у її творах я, на жаль, не знайшла...та й сама манера написання залишає бажати кращого...Вважаю, що використання ненормативної лексики у спілкуванні(а ми ж тут спостерігаємо спілкування письменниці з її читачами), особливо жінки, є недопустими, і це не лише підкреслює її неповагу до всіх і всього, а й показує загальний рівень розвитку людини. Хтось скаже, що Ірена, перепрошую, плювала на всіх критиків і противників її творчості, але...в сучасному світі незважати на інших і казати, що тобі, пробачте на слові нас**ти на всіх не є рисою, яка від різняла б особу від сірої маси...
Дякую за підтримку, повністю з Вами погоджуюся. Ірена Карпа не знає,не розуміє різниці між реальною та художньою правдами, бо, на мою думку, неграмотна. А якби вчилася так, як треба, то знала би, що художній опис – це не фотографія реальності, а її творче осмислення. Повторюся: перестань Ірена Карпа матюкатися у своїх так званих творах, то й видавництва, і такого ж сміттєбакового рівня фанати покинуть її на другий день,бо вона тримає їх тільки матюками.
Т. Д.
Дорога Тетяно. Не пишіть більше ні про які книжки – я вас дуже прошу. Книжковий бізнес у нас в країні настільки міліпіздрично малий, що ви отакою от рецензією вбилии усю кропітку працю промоушн-менеджменту Іри(Якщо він є) по продакшену цього епосу. То ж не робіть так, дуж прошу – я вас за це кренделями пригощу з варенням.
P.S. Цікаво, бо книжку я не читав і не хочу, але... Іра описала, як ми "звіздьохали" Микиту під Барвами у 98-у? :)
Пане Сергію, я ніц не зрозуміла – Ви за мене чи проти?
Ви, пані Тетяно, головне, не ведіться на провокації;)
Бо поки шановні й не дуже добродії розводяться про те, як треба писати рецензії, а як не можна, на сучасну літературу реагує майже виключно одна Тетяна Дігай.
:)))))))))))
Тут же сліпий побачить, що він жене :)
Овва! То критичні відгуки мають бути всуціль позитивними?! Утвердженням такої позиції Ви цей багатостраждальний книжковий бізнес просто вбиваєте. А заразом -- намагаєтесь зашкодити літературі..
українці. а на хера писати для вічності і йти у вічність з книгою, коли треба писати і жити для сьогодення? прочитає людина цю карпину книжку, а карпа вам завтра ще напише. не кожен так може...
Ви, пане Кокотюхо, точно так можете! Хай живе ремесло писання :)))
А мені книжка сподобалася.
Дуже люблю спостерігати за Карпою в шоу Савіка Шустера. Вона так мило настовбурчує голову в бік співрозмовника. Щосили намагається його зрозуміти...
Я також намагався зрозуміти книжки Ірени. Щось дуже важко дається мені цей сучукрліт...
Стосовно матюків, то життя взагалі важко описати без них. Це дано далеко не кожному. Сподіваюсь, що пані Ірена ще в дорозі до цього дару ...
А ще якось на каналі УТ-1 в сюжеті, де Карпа ділилась своїми думками щодо легалізації легких наркотиків, були красномовні титри – мисткиня.
Тобто, я майже спокійний за українське мистецтво.
З повагою
Сергій
Для кожного існує своє мистецтво!!!І якщо ви особистість то і бачите його з іншої сторони.Всі мають право бути собою!Карпа є Карпа!І вона особлива...як і кожен ...
Власне кажучи, я не зазіхаю на право кожного бути собою. Я більше сумніваюся в собі – турбує, що не розумію мистецтва з матюками. Щиро хочу – і не розумію, хоч плач...
Мені здається також, що піар Карпи аж занадто агресивний. Відчуваю себе трішечки неповноцінним, оскільки не думаю, що тексти пані Ірени є шедеврами.
А взагалі мені її дещо жаль. В неї стільки комплексів і вона їх так самовіддано воює.
А ось думка львівської письменниці Галини Пагутяк: «…Книжка, яка розбещує, деморалізує людину, така ж небезпечна, як і нова зброя масового знищення, бо вона існує не в одному примірнику. Тиражування ксенофобії, насильства, порнографії відображають не реальний попит споживачів, а спробу маніпулювання певними людськими інстинктами…» («Тернопільський оглядач», № 41 (51) від 14 листопада 2008 року). Вражаюче влучно, чи не так? Тобто, це – література для тих, хто тільки-но вчора зліз із пальмочки!
Мабуть, все-таки не варто ображати окремих читачів натяками про походження. Гарно, що вони просто читають.
Разом з тим повністю згідний з думкою Пагутяк. На жаль, твори Карпи можуть дати досить викривлене уявлення про сучукрліт.
Я намагаюсь прочитати максимальну кількість сучасних творів, щоб скласти уявлення про сучасний стан речей в літературі. Благо, що більшість з них досить невеликі за об’ємом і не сильно висмикують з ритму життя.
Так ось, Фройд Карпи, чесно кажучи, просто змучив. Ледь дочитав – все сподівався на щось....Зарікся з того часу читати опуси пані Карпи. Судячи з усього, підстав змінювати думку, мабуть, немає.
бгггггггггг під столом
Дігай справді вже заполонила собою чи не весь інформаційний простір, своїми псевдокритичними роздумами на рівні хромосоми, яка ніц не знає ні про сучукрліт, ні про його тенденції розвитку. Баста.
ви впевнені, що це саме розвиток, а не дещо інше?
Чомусь уся критика Тетяни Дігай іде виключно від анонімів... Як Ви думаєте, чому?
От що особисто Вам завадило зареєструватись?
ой як тут весело буває, виявляється, а казали сумно
добрий день,я хочу запропонувати вам друкуватися у нас! будем раді працювати з мрлодими письменниками.Якщо Вас цікавить пропозиція напишіть мені.