Лопата для фемінізму
Автор: Олена Міросєдіна, Тамара Злобіна
Видавець: ПП Мошинський В.С.
Рік: 2008
Це слово має смачно-епатажний префікс фе- та упереджено-банальний суфікс –ізм. Чим лякає і без того наляканих чоловіків. Бо оте «фе» асоціюється у них лише з фекаліями, а від «ізмів» вони цілком природньо звикли відхрещуватися. Одна моя подруга має універсальний тест на мужність для чоловіків. У всіх екземплярів, що бодай чимось її зацікавили, запитує: «А як ви ставитеся до фемінізму?»
Це провокаційне питання, зрозуміло, творить дива. Бо почувши слово на «фе» жоден адекватно-примітивний чоловік не може не виявити свою справжню сутність, екзальтовано не матюкнувшись і не сказавши, що він насправді думає про феміністок. Втім, подрузі інколи щастить поспілкуватися із більш помірковано-розважливим типом представників чоловічої статі, що гнівно не розбризкують слину лише тому, що не знають значення слова «фемінізм». Адже деякі екземпляри феміністками вважають поголовно всіх жінок, які, наприклад, забули, не встигли чи не мали змоги приготувати чоловікові вечерю, або їх чогось (і справді – чого б це?) не приваблює запах мочених-перемочених у тазику чоловічих шкарпеток, і, більше того, вони не збираються їх прати. Якщо сказати такому, що саме слово «фемінізм» вигадав чоловік, то буде істерика. Тому залишимо в спокої утопіста Шарля Фур’є, який щось варнякав про те, що соціальний статус жінок є мірилом суспільного прогресу. Тим паче, що в Україні нині багато своїх, «доморощених» так би мовити, теоретиків та практиків фемінізму.
Характерною особливістю феміністичного дискурсу сьогодні стає його «демонізація». Мовляв, та не лякайтеся ви так, феміністки насправді білі і пухнасті. Переконати люд у цьому спробували дослідниця Тамара Злобіна та художниця Олена Міросєдіна, створивши експериментальний художній проект. «Фемінізм is...» називається. Для всіх дорослих дівчаток, які в дитинстві жували жуйку «Love is...», а нині мусять ностальгійно зітхати і сприймати фемінізм, як «ліки для покращення самопочуття». Бо ж авторки ідентифікують своє творіння як книгу про Нову Українську Жінку, що «цінує себе, досягає успіху, купує діаманти, керує бізнесом, дбає про коханих та змінює світ». Ніхто нікого не вантажить здобутками руху з трьохсотлітньою історією. Натомість ненав’язливо втокмачується гасло «Безвідповідальні гарненькі лялечки більше не в моді».
Парадокс, але книжка насправді нагадує «гарненьку лялечку». Клин клином вибивають. Тож маємо сувенірне друковане видання в рожевій обкладинці. Сторінки з нього можна вилучати й дарувати як листівки. Чому стереотипний рожевий? На це питання Тамара Злобіна відповідає, стинаючи плечима:
- Бо це мій улюблений колір.
Можна ще причепитися до гасла «Навіть блондинка може бути феміністкою». Що за дискримінація? Але авторки резюмують, що не мали на меті вести просвітницьку роботу і всім пояснювати, що ж воно за звір такий – фемінізм. Їм ішлося перш за все про те, щоб зруйнувати негативні стереотипи, пов’язані із фемінізмом. Тому все дуже весело і гламурно. Попсово, тобто. Стережіться, маси. Фемінізм іде до вас. Він мило посміхається, стверджує, що треба носити зручне взуття, купувати собі діаманти, бути секс-символом, маючи маленькі груди, готувати краще за всіх своїх подруг та не поспішати заміж.
- Та це ж не фемінізм, це життя! – засміялася одна моя знайома, коли я показала їй книжку. А потім додала: - От якби ти ще справді була феміністкою, а не тільки говорила про це.
Виявилося, що феміністка із мене ніяка, бо коли я привела малого сина на роботу і він попросив у мене їсти, я відповіла, що зараз підемо на обід додому і я його нагодую... Втім, реакція чоловіків на книжку набагато цікавіша. Побачивши обкладинку, вони відразу відвертаються і ображено бурчать. З чого роблю висновок, що українським феміністкам не завадило би стати шпіонками і замаскуватися не лише у блискітки гламуру, а й вигадати собі цілковито нове амплуа. За принципом «називай мене хоч горщиком, тільки у піч не став».
- Сергійку! У фемінізмові ж скільки позитивних рис, - наївно пояснюю колезі на роботі.
- Угу! Тільки щоб їх побачити, треба дуже глибоко копати. А мені щось не хочеться за лопату братися.
Закінчується розмова тим, що Серж саркастично стверджує: замість того, щоб усім роздавати лопати, доцільніше вправити мені мізки.
Картинки можна подивитися тута: http://feminism-is.livejournal.com/
а ти можеш картинки в галерейку тобою ж створену позаливать?О: -)
А я ж одну кинула))) вони одноманітні. Просто фото обкладинки. зараз спробую щось кинути.
:)завжди хотів дізнатися більше по фемінізм, але ніяк не вдавалось.
цікаво почитати про авторку шедевру ^_-
Аж захотілося почитати) ггг))
Мабуть я примітивний чоловік, бо дійсно вважаю, що фемінізм – шкідливе заморське вчення і в нього граються здебільшого професійні грантоїди та ще молоденькі модниці-аматорки. (Мода, звісно, не на шмотки, а на ідеї, але це нічим не краще). Народився він як реакція на стан жінки в західному суспільстві, в них там шпали в помаранчевих курточках жінкам не дозволяли укладувати, в церкву-кухню-дитячу кімнату запирали на гіржавий замок і таке інше. Усі задачі, які ставили перед собою західні суфражистки, в нас здебільшого вирішили ще в радянський час. Шпали жінкам класти дозволили, дітей примусово забрали до дитячих садків, а церкви просто знищили. І замість того, щоб боротися з наслідками ось такого розжіночення, ви нам жуйки про фемінізм презентуєте :) Ню-ню. Скоро на побачення з адвокатом ходитимите, як на заході в наслідок ігрищ з фемінізмом сталося.
А матюкатися при цьому – то дурниці. Це чоловіки просто невиховані вам трапляються.
одна моя знайома феміністка (здається, вона теж когось цитувала) каже, що є заняття цікаві й нецікаві. так от фемінізм обстоює право ділити їх між чоловіками й жінками порівну.
мені словосполучення "ділити порівну" засадничо не подобається, тому я для себе це трактую просто як можливість обирати собі заняття і спосіб життя незалежно від стереотипів, які накидає тобі будь-хто на підставі твоєї статі. нмд, феміністка може бути й домогосподаркою – якщо саме це їй подобається і найкраще в неї виходить. і чоловік має це ж право – сидіти вдома й готувати борщ. як йому так хочеться.
Є суто фізіологічні відмінності між статями, які обумовили ще первісний
поділ праці. Мені іноді здається, що в прагненні ділити порівну феміністки вже зазіхають саме на нього. Ну не може чоловік народжувати дітей і годувати їх груддю, а не хімією, і навіть якщо захоче не зможе. Весь поділ праці всередині роду (навіть не родини ще, до речі – це ще матріархат був) сформувався саме на базі цього. Поділити заняття порівну все одно не вийде.
Особисто я себе феменісткою не вважаю. Але, мабуть, час від часу мене такою вважають інші. Бо обрала для себе шлях на якому постійно чую "Дєвачка адмін?! Да ну что ви! Нам мальчік нужен." (ну може і не вумний, і може без диплому – але хлопчик) ну або щось в такому дусі. І звикла огризатися. І звикла, до дискримінації за статевою ознакою (про яку мені постійно розказують, що її не існує). Бо я вже з досвіду знаю: хлопця на моє місце взяли б значно швидше і з меншими допитами. Чи це, скажете, зумовлене фізіологічними відмінностями між статями? І мені припиняти вже казитися і іти прати чужі шкарпетки?
в мене є одна знайома дівчина-адмін і вона мені також розповідала про проблеми з статтю при влаштуванні на роботу. Можу напевно сказати що у багатьох технологіях мені ой як далеко до неї. Я поважаю її перш за все як професіонала. Думаю вам варто гордо бути профі і все буде чудово. І ще (між нами) ті хто задають питання на співбесідах часто далекі від реальних проектів. Ігноруйте таких.
Та я в основному так і роблю. Дякую))
рас-рас -)) провєрка )
Про шкарпетки чую вже не вперше. Тому домашня заготовка: чоловік, який винайшов пральну машину, зробив для звільнення жінки не менше за суфражисток. Але суфражистки в запалі дискусій не помітили, що проблему шкарпеток ним вже вирішено.
В мене жінки-штурмани знайомі були. Проблем мали мабуть значно більше за вас при влаштуванні на судно. Але сприймали їх з гумором, бо знали, на що йшли, коли обирали суто чоловічу спеціальність. А стереотип "замість мене взяли дурня, аби хлопця" – це просто дзеркальне відображення "чоловічого підходу". Чому ж це дурня? Розумного хлопця взяли, швидще за все.
Ну по-перше, можна сприймати з гумором усе. Але іноді заїдає. По-друге, я знайома з тими хлопцями, котрих брали замість мене. У деяких я навіть встигла семестр повикладати. І це не стереотип. Це реальна ситуація з працевлаштуваня. По-третє, не тре так серйозно усе сприймати і хвилюватися за мене, я собі роботу знайшла. І знайду ще. По-четверте, на моє щастя я знайома з автоматичною пральною машинкою, тому не тре про неї нагадувати. Шкарпетки були вжиті чисто фігурально, для означення запропонованого жінці місця у суспільстві.
По-п’яте, якесь у вас надто фіміністичне сприйняття мене)) ггг)))
Щось я не думаю, що для того, щоб жінкам захищати свої права, треба обов'язково просувати бренд фемінізму. Надто це суперечливе, неясне і незручне для практичного застосування поняття, і ті негативні упередження щодо слова "фемінізм", про які йдеться в статті, – тільки частина усіх тих незручностей. В реальному житті, чомусь мені здається, можна обійтися без ідеологічних розборок.
поділ праці всередені роду наразі не є актуальним, бо жінка зараз може сама прогодувати себе і дитину, отримавши нормальну освіту – тому застосовувати критерії часів, коли виживання забезпечувалося фізичною силою, до сьогоднішніх днів недоречно
я, наприклад, наполягаю на праві прати спіднє коханого чоловіка. і не купувати діаманти. бо мені подобається перше і здається безглуздим друге:) щоправда, перше нині скоріше ритуал, як вірно помітив Антон, після впровадження пральки в кожен дім...
але я собі не можу уявити тих фізіологічних відмінностей, які ускладнюють дівчині роботу адміном:)!
Я теж не уявляю) ггг)
може, це тому, що ти неправильний адмін?))) недовиконуєш тих функцій, які тобі фізіологія не дозволяє))
Пити пиво, читати баш орг і відрощувати бороду? Так, бороду відростити реально не можу))) бугага)
:) друшляти біля консолі і казати в телефон підтримки "сегодня пастараемся исправить..."
Вчора зустрічалася із прикольною жінкою. Вона білоруска, переїхала жити в Черкаси, бо зустріла тут своє кохання. зараз у дикретній відпустці з двома малюками. окрім всього іншого, вона сказала таку цікаву річ, про свого чоловіка. Я запитала, чи він гендерно-чутливий. У відповідь почула, що він себе таким не вважає, але насправді таким є. чоловік самодостатній і впевнений у собі не "заморочується" усілякими дурницями на кшталт шкідливості-нешкідливості фемінізму. Він просто хоче, щоб жінці було поруч із ним комфортно (а йому – поруч із нею) і щоб вона була щасливою. Це так, невеличка ремарка)))
а можна більше про термін "гендерно-чутливий" ?
можна, мабуть. що таке гендер не треба пояснювати? )
є кілька підходів. мені імпонує перший. а Вам? )
ґендерно-чутливий підхід концентрує увагу на індивідуальних відмінностях і на відмінності поглядів чоловіків і жінок,
при визнанні статусної рівності між ними.
Ґендерно-нейтральний підхід наполягає на визнанні рівностей статей при тому, що ґендерні відмінності визнаються незначними й не допускають ціннісних визначень.
При ґендерно-стереотипізованому підході визнаються відмінності, але
заперечується рівність між статями.
А класифікацію себе-коханих феміністки вже розробили? Якщо так, то за якою ознакою? :)
звісно, що розробили. якщо цікаво, то читайте тут: http://www.dt.ua/3000/3050/48674/
щодо мене, то це, напевно, суміш культурно-ліберальної феміністки із несвідомою))))
певно аналогічно перший :)
Фемінізм породжений якимсь прищемленням жінок – тобто породжений злом. Але він породжений не для вирішення проблеми. А як її закономірний наслідок. І теж є злом.
Як каже одна народна мудрість: чоловік – голова, а жінка – шия. Куди шия поверне, туди голова і дивиться.
Жінка є невід"ємною половиною сімейного життя, запорукою продовження роду...
І не дивно, що виникає певна жіноча субкультура. Адже наша культура наближається до повної втрати сімейної функції. А в таких умовах чоловік-раб залишається чоловіком-рабом. А шо робити жінці? Вона генетично запрограмована дітей народжуати і виховувати, а тут треба просто вимирати.
Так шо "феміністки" по суті – це жінки, які шукають себе в нових умовах...
Соціальна (не)рівність тут ніпричому.
Так шо "феміністки" по суті – це жінки, які шукають себе в нових умовах – гарно сказано. влучно))
насправді робота серед широких мас – найбільш невдячна, тому форма цілком доречна