Андруховичу, Дерешу і Жадану на щастя забракло грошей
5 жовтня в Українському домі відбулася стартова прес-конференція проекту «Лівий берег». Ціль проекту – ознайомити східного читача з титанами української сучасної літератури: Любком Дерешем, Сергієм Жаданом та Юрієм Андруховичем. На жаль, не приїхав з Харкова Сергій Жадан.Письменники і видавці відвідають великі міста Східної України – Суми, Полтаву, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Донецьк та Луганськ. В цих містах вони зустрінуться з читачами та потенційними читачами і, що найголовніше, донесуть інформацію до людей.
Проект має, перш за все, інформаційну місію, як неодноразово стверджували гості конференції. Читач на сході України зацікавлений в книгах сучасних українських авторів, але за браком інформації рідко їх купує. Східна й західна авдиторія дещо відмінна і письменники мають свої погляди на читачів з різних регіонів України:
– Суми, Полтава, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ – ці міста мені вже знайомі, – ділиться спостереженнями Любко Дереш, – Я побував в них принаймні двічі, і того разу коли я приїздив вперше я мав великий страх – знайти неприйняття з боку російськомовного населення. Але щоразу я мав можливість дивуватися тому, що реакція читачів була дуже теплою, люди були неймовірно доброзичливі, відкриті і милостиві до всеможливих огріхів і ляпсусів. Саме цим авдиторія Сходу України відрізняється від Західної України. Західна публіка більш стримана, більш поміркована більш рефлексуюча; а на сході України публіка відчуваюча, вона не приховує емоцій, не приховує почуттів і тому мені приємно їхати у ці краї.
Спеціально під цей проект видана книга, авторами якої є одразу три письменники – «Трициліндровий двигун любові».
– Назва книжки дуже самоіронічна, – ділиться власними думками Юрій Андрухович, – у ній підкреслено те, що ми насправді не вважаємо подорож місією, ми навряд чи суттєво змінимо ситуацію в цих регіонах, ми не збираємося своїм виступами об’єднувати країну і націю. Ми хочемо поспілкуватися з людьми які живуть на сході.
У книгу увійшли армійські оповідання Юрія Андруховича, що писалися під час його служби в радянській армії. Ці оповідання раніше були опубліковані в журналі «Прапор», а до збірки вони увійшли вже переписані. Жодних суттєвих сюжетних ліній не змінено, проте оповідання, за словами автора, стали більш жорсткішими, що фіксує остаточну смерть внутрішнього цензора. Есеї Дереша та Жадана теж не були опубліковані раніше.
Разом з «Трициліндровим двигуном любові» сходом мандруватиме нова книга Сергія Жадана «Марадонна». Але лише задля зручності читачів та автора.
Назва туру в процесі підготовки була змінена. Раніше він мав називатися «Література Індастріал», в маршруті не мало бути таких міст як Суми, Полтава. Завершальна конференція мала би відбутися у місті Луганської області з назвою Щастя.
– Проект міг би носити ще назву «Дорога до Щастя», – жартує Юрій Андрухович. – але так сталося, що ми маємо іншу назву «Лівий берег». Отже першу зустріч можна проводити десь на Русанівці.
Дорога до Щастя відмінилася через брак коштів, тому Щастя цього разу не буде.
Олександр Красовицький, директор видавництва «Фоліо», пояснив, чому обрали саме цих письменників. Річ у тім, що Дереш, Жадан і Андрухович – це різні покоління письменників, а отже і різне покоління читачів. Отже таким чином проект «Лівий берег» хоче зробити «тотальний зріз читачів».
Проте Любко повідомив, що на його презентацію приходить переважно студентська молодь і маленька кількість пенсіонерок, що його дуже тішить. В той же час Юрій Ігорович повідомив, що на його презентації приходять переважно люди «молоді і дуже молоді». Отож ще побачимо, чи вийде в проекту «тотальний зріз читачів»
Юрій Андрухович зазначив, що очікує побачити читачів з найнесподіваніших соціальних верств.
– Ніколи не забуду, – розповідає Юрій Ігорович, – виставку у Харкові, що була під час фестивалю «Цех», коли до мене підійшов молодий чоловік і сказав, що я підписав йому книжку саме таким чином: «Сергієві, єдиному харківському міліціянту, який читає мої книжки.
Отже, проект «Лівий берег», стартувавши в Києві, помандрує в східному напрямку. На меті – інформування читачів та знайомлення їх з надбаннями сучасної української літератури та спілкування з ними.
Фото: Андрій Божок