Брати Капранови вчили міністрів читати
23 квітня, на Всесвітній день книги, в Києві відбулася акція «Ударимо автопробігом по безкнижжю і нехлюйству!». Її організували брати-видавці Віталій та Дмитро Капранови. Письменники Андрій Курков, Юрко Покальчук, Світлана Поваляєва, Сергій Пантюк та журналісти проїхалися столичними книгарнями. Завершили акцію під стінами Кабміну.
Об 11.00 на Контрактовій площі письменники поклали вінок та квіти й установили чорну меморіальну дошку із хрестом та надписом «Тут була книгарня» перед входом до книжкового магазину Києво-Могилянської академії. Він закритий уже рік.
— Раніше ця книгарня була у великому приміщенні — де нині їдальня Могилянки, — розповідає Дмитро Капранов. — 2005-го керівництво вузу перенесло її у приміщення площею 30 «квадратів». А за два роки закрило.
Президент академії Сергій Квіт написав Капрановим обурливого листа, коли дізнався, що ті запланували цю акцію.
— Квіт сказав, що приміщення книгарні нібито перебуває «у стані довготривалої процедури переоформлення оренди», — веде далі видавець. — Колишній її власник, письменник Володимир Яворівський, розповів, що насправді йому не продовжили договору. Сьогодні на дверях повісили папірець — ще вчора його не було, — показує на оголошення. У ньому написано, що книгарню невдовзі відкриють.
Письменники йдуть на Контрактову площу. Вітають там Андрія Куркова — цього дня йому виповнилося 47.
— Андрій, незважаючи на те, що має трьох дітей, не чоловік, — каже письменниця Яна Дубинянська, і дарує квіти іменинникові. — Він — мрія, — додає.
Учасники акції вирушають до книгарні «Знання» на Хрещатику, 44а. Колону очолює яскраво-зелений «запорожець-кабріолет» братів Капранових, до якого прикріплено прапор «Ударимо автопробігом по безкнижжю і нехлюйству!». За ними їдуть Андрій Курков на срібному «Мітсубісі Ґрандіс» та Борис Гуменюк, на зеленій «ладі». До них в автівки підсіла решта письменників.
Директорці книгарні «Знання» Капранови дарують букетик жовтих нарцисів.
— Це остання книгарня, яка лишилася на центральній вулиці столиці, — зазначають видавці. — Торік влада хотіла забрати в неї приміщення, але ми спільними зусиллями відвоювали. З цим і можна привітати керівництво магазину.
Поети читають вірші. Першою запрошують Світлану Поваляєву.
- Мені дуже холодно, тому зачитаю лиш один вірш, - каже й трясеться, потому читає:
«...подеколи київські бомжі й алкоголіки
замість купити хліба, сигарет уроздріб, пива чи дозбирати на водку,
ідуть, наче клюбні київські сноби, до секонд-генду
по одногривневий традишн-котон і трьохгривневий камуфляж!
аби пристойно валятися по хідниках і сходинках переходів підземних
аби їхній зовнішній вигляд не так різав око бидлоті, котру тепер називають киянами
а що ви собі думали, бути бомжом в столиці - то легко?!»
Брати Капранови |
Опісля колона рушає до книжкового магазину на Пушкінській, 8а, який відкрили торік. Там розпивають дві пляшки шампанського.
- Водіям наливаємо дитяче шампанське, а решті, вибачаюся на слові, совєцьке, - каже Капранов.
Більшість письменників беруть стаканчики з лимонадом.
Останнім пунктом автопробігу стає Кабінет Міністрів. Охоронці, як тільки-но побачили колону із шести авто, заступають вхід до будівлі. Невдовзі до учасників акції виходить радник віце-прем’єр-міністра Максим Розумний.
— Це єдина в Кабміні людина, яка має посвідчення, що вона розумна, — жартує Віталій Капранов. — Може він передасть наші книжки тим урядовцям, які вміють читати.
Письменники підписують свої книжки й дають урядовцю.
- Побажала урядовцям бути людьми, й напалювала на обкладинці знак миру, - ділиться Світлана Поваляєва.