Джазовий резонанс: проект Кена Вандермарка у Львові

Назва проекту Кена Вандермарка виявилась цілком виправданою. Резонанс – це суть, форма та наскрізна лінія не тільки гри, але й авангардового дійства, яке презентували десять майстрів сучасного джазу. Повна деконструкція музики – мелодія, яка розчленовується на окремі партії, доводиться до абсолютного хаосу, переходить у рвані урбаністичні скреготи, шум, стогони, повністю нереальні звуки окремих інструментів… і раптом, в один момент, всі музиканти шкварять цілком злагоджений класично-симфонічний джаз. І далі, хвиля за хвилею… Так можуть грати тільки справжні майстри.
Найбільш приємно, що унікальний проект світового рівня був вперше представлений саме для Львова і не в останню чергу тут спрацював авторитет Мистецького Об’єднання «Дзиґа», яке вже понад десять років культивує джаз у нашому місті.

Такого завернутого джазу львівська публіка не чула вже давно. Це було видно одразу. Стовідсотковий аншлаг, купа людей, які не встигли купити квитки, проте стоять перед входом, повний ступор серед слухачів перші десять хвилин, істеричні овації в кожній паузі, гул залу під час віртуозних соляків, а вже після концерту довгі розмови, обмін враженнями, дискусії і суперечки на виході із театру. Найкращим коментарем події стала фраза якогось випадкового естета з барсеткою: «Ето чьорт знає шо». Менш освічені меломани говорили, що це була хороша спроба поєднати джазову імпровізацію із симфонічним виконанням. Ось так, мета проекту досягнута – музика таки торкнулась найсокровенніших емоцій і нікого не залишила у спокої.
А спокійно споглядати джазове видовище було справді важко. Вандермарк раз-по-раз міняв саксофони, цілий арсенал яких лежав коло його ніг, намагався керувати розбурханим морем джазу, не дозволяючи імпровізації занадто вихлюпнутись, та й сам заводився цим процесом настільки, що напевне й не бачив публіки.

Найбільше кидався в очі та вуха Стів Свелл, який гасав сценою із тромбоном, пританцьовуючи та надуваючи щоки так, що мені аж робилось страшно за його здоров’я. Проте, виявилось що турбуватись за нього не варто було, Стів може похвалитись багаторічним досвідом гри більш ніж у 40 колективах. Не бракувало енергії і великому шведу Пер-Аке Хольмландеру, який із такої ж великої труби витягував просто фантастичні звуки що притаманні мабуть всьому органічному та неорганічному світу нараз.

Ось так. Концерт промайнув, а враження ще рояться час від часу вириваючи свідомість з контексту буднів. Проте, надія є! Вже незабаром у Львові стартуватиме Міжнародний джазовий фестиваль «Jazz Bez 2007», від якого можна очікувати не менших емоцій.
Світлини: Юрій Дячишин