категорії: музика репортаж

«Energy-2011»: мокрі, але щасливі кіберіндустріальщики

теґи: Energy, Raison d’Etre, dark embient, industrial, open-air, м. Черкаси, фестиваль

Публіка25-27 червня 2011 року в затишку черкаського лісу відбувся другий міжнародний індастріал-фестиваль «Energy open air». Цього разу він зібрав закордонних зірок та перспективні команди з усього СНД.
Розпочався захід з ознайомлення з місцем проведення. Ним виявилася база відпочинку «Придніпровська» – заповідник радянської епохи в мальовничому сосновому лісі. Вона й дала прихисток відвідувачам, які майже безперервно мокли під дощем протягом трьох днів фестивалю. Закономірно, що жити в наметі практично ніхто не виявив бажання, за наявності альтернативи за помірну ціну – будиночка чи кімнати в котеджі.
Фестиваль розпочався з industrial/cutting noise ambient від «Ranta» (Україна), продовжився швидкими та жорсткими ритмами від «IM.System» (Росія,  speedcore) і перейшов у ламаний та непередбачуваний intelligent dance music від киян «Sound wave pressure». Учасник згаданого дуету виступав у незвичному довгополому одязі, що мав викликати алюзії з християнством.
Естафету першого дня підхопили «The Cherry men» (Україна), що відіграли synthpop та electroclash з гітарним дисторшном. Гурт частково співпадає за складом з «Dirty bird 13», що виступав на другий день. Далі відіграли свої сети хлопці «Segentot» (Україна, techno body music) і «Collapse generation» (Україна, Post-trance). Після їхнього дуже запального саунду на сцену вийшла команда у зовсім іншому форматі, що відіграла чаруючий сет на скрипці та віолончелі. Гурт із Харкова має назву «Doublev SKB&DJ». Називається їхній оригінальний жанр «string-electro». Хлопці повідомили, що, на жаль, не змогли приїхати в повному складі, але дует все одно був дуже тепло сприйнятий публікою – його двічі викликали на біс. В процесі гри у віолончеліста рвався відсирілий смичок, але музиканти дограли до кінця свої композиції, що складаються із академічно виписаних мелодій та накладених на них електронних «кілець». Свій виступ команда супроводжувала розлогими коментарями на тему того, як музика може змінити світ на краще.
Далі настав час важчих гітар та бітів, тому що на сцену вийшли суворі металісти «Disharmonie» (Україна, industrial metal). Команда у складі клавішниці, рикаючого вокаліста та гітариста відіграла сет, вельми подібний за стилем до «Rammstein». Звучали німецькомовні тексти й гуркітливі рифи, під які перед сценою зачаровували публіку майстри вогняного шоу. Дві дівчини й два хлопця дихали вогнем, крутили в повітрі, мов іграшками, палаючими конструкціями та чудово доповнили візуальним рядом агресивне звучання гурту.Публіка


На зміну німецькомовному індастріалу прийшов EBM з Росії – проект «Holocoder». Вокаліст стрибав по сцені, викрикував російсько- й німецькомовні тексти, іноді з гостросоціальним забарвленням. Звучали й випади у бік кремлівського уряду та поліцейської держави. Допомагав музично оформлювати ритмічно-протестне божевілля учасник «IM.system».
Запальних росіян змінив на сцені «Alpha point» – позитивний й дуже танцювальний syntpop/futurepop проект з Молдови. Тріо у складі спокусливої піджейки, клавішника й вокаліста розважили публіку своїми досить відомими на просторах «темної сцени» СНД хітами.
Нарешті, кульмінацією вечора став звуковий шторм у виконанні «Antythesys» (techno/dark electro) з Великобританії. На сцену вийшов чоловік з імплантантами-шипами у черепі, який годину не давав стояти на місці усім, хто був на танцмайданчику. Якраз на підході новий альбом проекту, і  не обійшлося без треків з нього. Вокал, пропущений через дисторшн, доповнювали прямолінійні ударні, мікшувати які допомагав учасник «Shyzzo.com». Дівчата під сценою шаленіли й кликали англійця піти з ними на розпиття спиртного. Приблизно годину безкомпромісне техно-божевілля не переривалася тишею ані на мить.

Першу ніч на основній сцені запалювали кращі діджеї фесту: DISTANT VISIONS з live dj set (techno/electro-techno, Росія/Франція) (грав з вінілу), AUGUST (breakbeat, Україна), NO:SOUL (Neurotech/Technoid/Neurofunk , Україна), TOMAS (atmospheric dnb, Україна), PWNAGE (technoid/darkstep, Білорусь), IZVNE (dark ambient/breakcore/industrial techno, Україна), WUDUS (dubstep/hardstyle, Україна) та NEOHUMAN (psy-trance/darkpsy/psycore, Україна).
Ранок наступного дня відкрили кияни-поціновувачі синтпоп «Pomylka+rezydenta». Вони відіграли середньотемповий сет у традиціях «депешів», «Camouflage» та іже з ними, повідомили публіці, що Київ – найкраще та містичне місто й поступилися місцем юному гурту «Cryonix» (electro-industrial/ebm, Україна). На жаль, останні не змогли відіграти повноцінну програму через комп’ютер, що раптово відмовив, символічно перервавши стандартним сигналом Windows агресивний EBM-трек. Голос з боку публіки підсумував: «користуйтеся вільним програмним забезпеченням!». Тож два хлопці й дівчина-клавішниця зіграли після відмови ноутбука лише дві пісні.
DOUBLEV SKB&DJ На зміну «Cryonix» на сцену вийшов breakbeat-electropunk проект «Revetuna» (Україна), відомий ще з зимового «Energy» в Києві. Цього разу DJ S1C, автор і виконавець музики, покликав собі на поміч гітариста та МС. Й недарма: вони запалили танцмайданчик, незважаючи на дощ, що посилювався. Музика нагадала 90-ті роки та славетних «Prodigy» й «Crystal Method»: подібний саунд і схоже шаленство під сценою. Бородатий та височенний ведучий оголосив про вихід на сцену «Dirty bird 13» (Україна, dark electro). Команда підготувала спеціально для «Energy» нові пісні з жіночим вокалом та порадувала старими треками, що вже звучали на минулорічному фестивалі.
Потім на зміну українським темним електронщикам на сцену вийшли їхні російські колеги «Nitemare Machine», що продовжили електротрансове божевілля. Проект, що спершу складався з однієї людини, вже знаний по фесту «Діти ночі-2010», і цього разу гурт виcтупив у складі DJ, гітариста та вокаліста. Це дуже покращило похмурий та безкомпромісний саунд, що змушував танцювати ще й ще. Однак за браком часу росіянам довелося передчасно перервати сет й поступитися місцем італійцям «Wormz» (NU harsh TBM). Хлопці вийшли на сцену у оригінальному кібер-антуражі, вокаліст у масці гасав сценою та закликав до танців вже добряче вимоклий під дощем народ. Італійці дуже потішили публіку й поступилися врешті гостям, добре відомим з минулого року – угорському проекту «Shyzzo.com».
 

 Оскільки рік тому більшість публіки елементарно проспало момент виступу угорців, цього разу команді дали прайм-тайм – почався виступ приблизно о 22:30. Двоє хлопців успішно розігріли публіку, відігравши свої непрямолінійні ритми у стилі breakbeat.ПублікаПісля цього на сцені відбулося дійство від треш-еротичних дівчат і хлопців з шоу «Cabaret maniacs». Постановка прямо перекликалася з японською культурою своїм музичним та візуальним рядом. Споглядання неформальних моделей під J-rоcк було гарним підґрунтям для переходу до найголовнішого цвяха програми – виступу засновника жанру dark embient «Raison d’Etre».
Peter Andersson, гість із Швеції, вийшов на сцену та почав розкладати своє приладдя для видобування різноманітних індустріальних звуків: металеві пластини, міні-ударні та власне ноутбук, з якого мала зазвучати потойбічна та заворожуюча музика. Тим часом дощ не стихав, і більшість тих, хто натанцювався під «темне електро», розійшлася по будиночкам, менша частина пішла стрибати під запальний проект «Zчdядтє Project» (aggrotech/cyberindustrial/gothelectro, Словаччина) на другій сцені. Тож, коли Петер розпочав світ сет, під сценою, на жаль, лишилося досить мало поціновувачів ембіенту. Щодо самого сету. Нарешті можна було усвідомити на прикладі , що означає фраза «створення музичного ландшафту», якою часто описують ембіент та подібні жанри. Стало також зрозуміло, що подібну музику варто слухати, з одного боку, саме на фестивальній якісній апаратурі і з «живими» звуками. З іншого, багато чого у сприйнятті тягучих і повільних композицій залежить від обставин прослуховування. Повною мірою насолодитися похмуро-красивим звучанням та відеорядом, що відображав різноманітні індустріальні й природні ландшафти, не вдалося через безперервний дощ та розмоклу землю під ногами.


CABARET MANIACS (thrash model erotic show)Загалом запрошення на роль хедлайнера музиканта, що грає медитативну та почуттєву музику, говорить про те, що організатори витримали марку справді індустріального фесту: його не сформували самими лише гуртами у стилі «техно-туц-туц».
З огляду на дощ не дивно, що після виступу зіркового шведа наступні команди, які щосили закликали підтягуватися до сцени й відриватися, не отримали вдячної публіки: всі розійшлися по будиночкам . Тим часом виступили російські гурти «Vergeltung» (industrial metal) й «Repus tuto matos» (aggro-industrial). Останні вже добре відомі публіці з минулого фесту своїм важким металічним звучанням, червоними антуражними масками й гостросоціальним текстами. Завершив другу ніч фестивалю електро-індустріальний проект «Tyler milchmann» (Україна, electro-industrial). Тим часом діяла й друга сцена. Третій день, 27 липня, минув для гостей фестивалю саме на ній, і вони мали змогу оцінити цікаві електронні проекти: від «не-музики» у виконанні «2525» (Україна, noise) до tribal industrial від «Na-Hag» (Україна). Епізодичний дощ переривав задоволення, але були й танці під діджеїв і електронні проекти. Серед них варто згадати: dj «Strateg» (synth pop, Україна), «T44» (dance industrial/tbm у «радянському стилі», Україна), «Monocube»(ritual dark/drone ambient, Україна), dj Inquisitor (dark electro/martial industrial, Росія), dj Atom (aggrotech/dark electro, Росія), Cyberbrothers (electronic experimental, Україна), the_maaaigs (darkwave/industrial, Україна), dj Count Death (noise & classic music mix, Ізраїль), dj Drago Graveyards (tbm / ebm, Італія), dj Riko Frankenstar (industrial / tbm, Італія) та dj Sol (happy hardcore/8 bit, Україна).
 

Були обладнані й два бари та розкладки з різноманітним мерчем: дисками, футболками, готичними журналами та значками. ВПубліка першу ніч налагодили кінопокази на «третій сцені», й гості мали змогу подивитися «Вторгнення помідорів-убивць».
З плюсів організації варто відмітити чіткий розклад виступів музикантів та діджеїв, який дотримувався залізно (помилки та форс-мажори «Energy-2010» були враховані), досить пристойні умови харчування та проживання. Для киян підготували фестивальний автобус, що вчасно привіз та відвіз усіх бажаючих. З мінусів, незалежних від організаторів – дощова погода, залежних – відсутність навісу біля головної сцени. Це зумовило те, що музиканти мокли під зливою, а більшість відвідувачів віддавали перевагу вживанню алкоголю до «состояния нестояния» у сухих котеджах. Навіть така зірка «темної» сцени, як Raison d’Etre, на жаль, не привернула значної уваги сп’янілої публіки.Утім, цікавою особливістю фесту була невідділеність публіки від музикантів: вокалісти охоче спілкувалися під час виступів з гостями фесту, а охорона в перший день дозволяла навіть танцювати на сцені деяким бажаючим.
Загалом враження від фесту лишилися приємні, дощова погода не стала на заваді індастріал-руху. Відбувся помітний прогрес у організації та складі фесту – єдиного у своєму жанрі open air на теренах СНД. Чекаємо з нетерпінням продовження «Energy» у 2012 році.