І сміх, і гріх або Арт-провокація по-львівськи

теґи: Зелена канапа, Львів, експозиція, провокація

 

БОСпровокувати глядачів на емоції, що загубилися серед сірості осінніх дощів зважилася львівська галерея «Зелена канапа». Під одним дахом експонують свої роботи  нехарактерні для львівського мистецького середовища митці-бунтівники. Свої протести, обурення, іронію і сарказм на теми, які не прийнято обговорювати, а тим паче у жартівливому тоні, висловлюють у різноманітних техніках митці зі Львова та Ужгорода.

 

– Львів місто мистецьке, і у мистецтві консервативне, – розповідала господиня галереї і куратор експозиції Олеся Домарадзька. – Завдяки цьому консерватизму тут живе чудовий живопис, добре зберігаються мистецькі традиції. Єдиний випадок, коли у митців прокидався бунтарський дух, пов'язаний із спротивом Радянському Союзу. Виставка «Без Образ» об’єднала художників, які бешкетують, не стримуючи емоцій, і  можуть зробити щось провокативне.

 

Анна Атоян, яка працює у техніці живопису по шовку, зачепила актуальну у БОпередвиборчий час тему репутації у полотні «Декілька сучасних методів збереження обличчя в період відсутності носа». Таким чином авторка намагається розкрутити глядача на діалог про людину, її обличчя істинне і лицемірне. «Свято мертвих» влаштувала Наталя Гайдаш, яка вирішила порівняти поховальний ритуал у Мексиці із нашим. Справа у тому, що гуцули, якщо опиратися на події описані у «Тінях забутих предків», так і мексиканські народи (особливо ті, чиє коріння сягає ще племен Майя) не вважають похорон – сумною подією, відтак відчайдушно веселяться. А відбілені черепи покійних мексиканці зберігають при вході додому. Саме черепи, вітражні, із вогником і легкою усмішкою представила на виставці авторка. Беата Корн у колажі, де у чорних плямах забрудненого моря топляться милі кошенята відомого бренду Hello, Kitty!, у роботі під назвою «Гарячий подих пінгвінів»  висловлює обурення щодо забруднення середовища й екології загалом.   

 

БОСергій Міхновський вдруге показав язика. Його робота «Тату» – колаж із фірмових язиків Rolling Stones. За словами Олесі Домарадзької, у даному випадку цікаві не стільки язики, скільки реакція на них. Свого часу у 1990-х роках Міхновський опублікував  рисунок язика на останній шпальті однієї з провідних газет Львова.  До редакції почали телефонувати люди (було зафіксовано близько двохсот дзвінків) з претензіями, мовляв кому, чому і за що показали язика. Усім здавалося, що язика показали галицькому суспільству…

 

Керамістка Оля Пильник представила дві роботи на тему «секс і почуття» – диптих «Інь і Янь», де дві пари, чорна і біла, у яких жінка їде верхи на чоловікові і навпаки  та «Автомат компліментів».

Останній зокрема можна було не лише роздивитися, але й помацати. Білий вишуканий БОчоловічий торс із червоним пісюном. Жінки не відмовляли в задоволенні потягнути за нього. У відповідь чоловіче тіло відповідало голосом дитячої китайської забавки «Я люблю тебя»…

 

Графічно про плітки розповідав Віктор Мельничук у роботі «Помремо разом»  та Володимир Пінігін, який зачепив тему химерності у фантасмагоричній, у стилі Босха, картині «Terra fantastica. Sabaliana». Петро Сметана зробив колаж «Second fashion світ Олі» про моду і актуальну тенденцію серед молоді вишуковувати найексклюзивніші БОречі у завалах європейських стоків. Про індивідуальність  живописала Ярина Мовчан у роботі «Голови». Цю ж тему, але з присмаком агресії зачепив і Руслан Тремба, який працює у жанрі пластики в авторські техніці.  Його «Трофей» – це нога «гопника», у спортивних штанах і мешті з гострим носком. Агресії серед гопників і неформалів завжди вистарчало. Адже людей без смаку, проте  переповнених любов’ю до базарів а-ля краківських завжди дратували ті, хто прагнув вирізнитися з маси і блиснути індивідуальністю. «Неформали завжди були культурними людьми і не могли собі дозволити багато чого, хоча може  в душі хтось і хотів рубанути ногу  у такому мешті й отримати такий трофей…» – пояснювала Олеся Домарадзька.