Міжнародний фестиваль "Шешори Подільські": про людей, але не для людей
12-14 липня, вшосте в своїй історії і вдруге в Воробіївці відбувся фестиваль „Шешори”, з приставкою „Подільські”.Фестиваль, що планувався організаторами, як мандрівний, вже вдруге гостював на Вінницькій землі. Але, не дивлячись на всі обіцянки організаторів продовжити подорож далі, фестиваль і так зібрав рекордну кількість людей, ставши, таким чином, найбільш відвідуваним за всі роки свого проведення.
Більше фото у розділі "МАРМИЗИ"
Фото: Ірися Фролова, Олексій Ковалевський, Павло Коваленко
Проте, велика відвідуваність – не означає вміла організація, на чому ми могли пересвідчитися вже за день до офіційного відкриття фестивалю, 11 числа.
Організатори ніби і не очікували такий наплив народу, тому виглядали повністю розгубленими – прохання пройти на реєстрацію все частіше йшли через лайку, а на питання новоприбулих про те, де їм краще всього розмістити намет, люди, з відповідними бейджами організаторів та волонтерів, лише знизували плечима, розводили руками чи казали „розбирайтеся самі”.
Не вдалася організаторам і задумка з дровами – на місцях, де ще в перший день знаходилася підготовлена для відвідувачів деревини, вже на другий день стояли намети, а деревини, як слід простив. Те саме можна сказати і про засоби гігієни – лише теплі згадки нашої бригади про „Уніж” тримали на обличчях посмішки.
Але, поборовши перші негативні враження і переночувавши ніч біля важко здобутого на вологій землі вогнища у наметовому містечку, зустрічали день відкриття фестивалю.
Перший день став днем відкриття багато численних майстерень та об’єктів фестивалю. Цьогорічні „Шешори” порадували своїх відвідувачів цілим різноманіттям забавок на будь-який смак: від вже знайомої з „Уніжу” художньої майстерні від Яреми Стецика та Підплечівської школи до ленд-арту аргентинського художника Алехандро Гузетті, що робив об'єкти для своєї інсталяції „Летючі рибки” з відходів пластикового посуду, та „духовного села” Верхня Букатинка Олексія Альошина, мистецькою площадкою, що стала альтернативою традиційним дискусійним клубам. Були присутні і традиційні для фестивалю майстер-класи: гончарство, ляльки-мотанки, клаптикове шиття та розпис по склу. Останні три власноруч впродовж фестивалю вела пані Людмила Тесленко-Пономаренко, і, винен зазначити, робила це блискуче, показуючи, як справжній професіоналізм і знання справи, так і надаючи допомогу і виказуючи приязнь всім відвідувачам фестивалю. Цьогорічним же нововведенням можна беззаперечно назвати школи танців (були присутні традиційні хороводи, гуцульські, єврейські, польські та навіть шведські, індійські та східні школи) та співу (від традиційного українського та грузинського до єврейських наспівів – нігунів).
Опівдні, в саму спеку, до своєї прохолодної і затишної зали запрошував кіно клуб, що демонстрував відбірні документальні та анімаційні фільми не тільки українських, але і зарубіжних майстрів короткого метру.
А поруч, в приміщенні воробіївської школи, де розташовувалися українські традиційні майстерні, організаторами була влаштована прес-конференція для журналістів і простих відвідувачів. Говорили багато, не відмовляючи у відповіді нікому. Зі сказаного стало відомо, що фестиваль надалі продовжуватиме розширювати міжнародні рамки, запрошуючи все більше майстрів і майстерень з близького та дальнього зарубіжжя. Власне, це була відповідь на провокативне питання нашого порталу, щодо того, чим "Шешори", як багато розповсюджений бренд, зможе дивувати і конкурувати з молодими фестивалю, що потроху набирають силу і стають на ноги.
На питання ж щодо можливого зміни дислокації наступного року, організатори промовилися, що і раді би, але це, нажаль, поки неможливо з виду фінансових та технічних питань, а також підтримки влади на місцях. Проте, і приховувати не стали, що мрією є провести фестиваль на Поліссі. Впродовж прес-конференції було поставлено ще кілька фінансових та організаційних питань, домінантними з яких були питання про точну кількість людей на фестивалі. Кращою відповіддю на це питання вважаю сказана одним колегою фраза щодо того, що люд здебільшого тут знайомиться і „тусується”, а арт та музична частина сприймається вже як додаток до такого нетривіального відпочинку. А люд і справді тут зібрався з різноманітних соціальних верств і субкультур. Проте всі - і панки, і фанати творчості Кіпелова, і прості роботящі хлопці вели себе сумирно, підкреслюючи те, що приїхали сюди відпочивати. Та і спека до агресію ну ніяк не спонукала.
Першими на сцену з'явилися етноформація із Грузії „Анчісхаті”, доволі відомий в Україні гурт „Стріла” та подоляни „Чопова криниця”. Нечисленним глядачам, що прийшли послухати ранні співи, не дивлячись на спеку, гурти прийшлися по душі, відігравши свою програму весело, легко і з усмішками.
О 19-й, коли нещадне сонце вже остаточно закотилося за хмару, розпочався блок „основних” гуртів. Розпочав його вихід шведсько-української формації Folk Now.
Але передувала її виходу трагічна звістка – на пляжі втопився 28-й річний вінничанин. За словами очевидців – хлопець пірнув з каменю і не сплив. Пошукові роботи велися близько години в безпосередньому місці утоплення, і близько трьох годин по водоймищу річки. Нажаль, вони дали результат лише під кінець фестивалю, до того ж маловтішний для родичів і близьких чоловіка. Як виявилося невдовзі – травми на цій водоймі є справою звичною: у четвер розрізав ногу склом хлопець з івано-франківська, а вдень ще один горе-пірнальник обмежився зламаною рукою.
На щастя – звістка не змусила організаторів припинити концертну програму, тому після чудово відігравши фолкових шведів, на сцені з'явилися поляки з Village Quartet. Музики, після майстер класу з польських танців, виглядали трохи втомленими, але вже на другій-третій композиції зуміли завести публіку і завестися самі. А справжнім відкриттям вечора став французько-сенегальський бенд Nourou. Чарівна музика, в кращих традиціях європейської, подарувала публіці невтомний потік жанрів і мелодій. Були там і класичний reggae і більш сучасний ragga-jungle, і боса-нова, і soul, і, навіть, post-rock. Виступ настільки причарував публіку, що навіть „Мартов”і не відразу зуміли її пробудити. На відміну від „Уніжу”, гурту ніхто не заважав – ані настирливі організатори, ані пекуче сонце. А той факт, що гурт виступав на власній вінницькій землі, лише зіграло з ним позитивний фактор і дало змогу виступити у всій красі. З третьої композиції публіка поволі почала ворушитися, а після п’ятої вже танцювало все поле. Створивши чудовий настрій, „Мартові” поступилися хедлайнеру дня – гурту „Пропала Грамота”. Павло, не дивлячись на майже шість годин під пекучим сонцем, відіграв з гуртом чудову програму, чим лише додав позитиву і приємної втоми публіці, що поволі почали вирушати до наметів за порцією здорового сну.
Для тих же, хто далекий від клубної сцени і ще не волів віддавати себе в руки Сонька-Дрімка, до себе запрошував російський ансамбль „Дербеневка”, що презентував на нічному театральному майданчику власний фольклорно-етнографічний центр.
Другий день розпочався з затвердження символом фестивалю містичного персонажу на ім'я „Артур”. Власне, затвердження це відбувалося через постійний вигук даного імені, що виникав по різним куткам наметового містечка. Достеменно взнати, хто такий був той „Арт-у-у-у-р” не вдалося, адже повстало відразу близько 5 версій, що окрім фантастичних, здавалися правдоподібними: від місцевого пастуха корів до криворізького студента Артура Тесленко. Проте, це внесло окрему долю позитиву в цьогорічний фест, зробивши з „Арт-у-у-у-ра” місцевого джа – тим, кому щось було треба, варто лише було вигукнути „Арт-у-у-у-р”, і відразу кілька чоловік приходили на допомогу. Близько опівдня, люд, що втомився від „Арт-у-у-у-ра” почав ховатися від спеки на ярмарку, в Чайний Клуб, на прокат катамаранів чи в Мистецький Центр „Дах”. Те, що ярмарку винесли за межі території фестивалю вважаю величезним плюсом організаторів – це позбавило зайвої штовхатні і непорозумінь між охороною та торговцями. Окрім ярмарки, там же розташувалися всілякі виносні кафетерії, що пропонували відвідувачам цілий букет різноманітних страв: від традиційного борщу та вареників, до хот-догів та піцци. Єдиним проколом, визнаним усіма відвідувачами фестивалю, було відсутність „Микулинецького” пива, яке за 5 років стало одним із символів фестивалю.
Чайний Клуб зустрічав відвідувачів приємним розташуванням в тіні, смачними рецептами чаїв та приязним персоналом. Власне, люди, що до нього втрапляли, залишалися в ньому по кілька годин, а деякі навіть до вечірньої програми.
Прокат катамаранів та М.Ц. „Дах” не порадували нічим новим. Одні були занадто тривіальні, хоча катання Бугом – це також певний екстрім, а другі – ще не до кінця готові. Їхній час прийшов пізніше, по закінченню фестивалю.
Вечірня програма розпочалася годиною раніше, де на сцені „юрта” презентував свою нову платівку „Тайстра Чугайстра” гурт „Бурдон”. Не втратили вони нагоду пізніше виступити і на „великій” сцені, разом з білоруським гуртом Guda та подільськими ансамблями „Журавка” та „Берегиня”. Зі згаданого квартету „Бурдон” та білоруси виглядали професійніше і злагодніше, проте подоляни порадували публіку красивим автентичним співом. А відкриттям вечора стали шведи із Triller. Приємні панове, до того приязно навчаючи всіх охочих своїм етнічним танцям, не підвели і на сцені, відігравши чудовий концерт з просто божественною скрипкою. Як вдалося розпитати гурт після виступу, виступають вони переважно з акустикою, тому подібний електричний проект став для них певним відкриттям і шляхом вперед. Сподобалися і PoliКарп з України та Maraca з Чехії. Перші, що на сорок відсотків складалися з учасників гурту „Карпатіяни”, зуміли задати гарного тонусу і драйву виступу, а другі – покорити всіх чудовим жіночим вокалом та нетрадиційним звучанням. Хедлайнери ж у цього вечора були Тимур Фішель та Харків-Клезмер-Бенд. Гурт, відомий своїм саундтреком до вистави „Радіошансон” театру „Арабески”, порадував файним сценічним звучанням і нестандартними ходами. Іноді здавалося, що музиканти на ходу придумують музику спеціально для цього вечора. Правда, публіка із-за експресивної поведінки та висловлювань Фішеля гурт до кінця так і не прийняла. А поки „клезмери” завойовували собі публіку, „нічних театралів” очікувала справді гурманська страва – чеський театр маріонеток Lišeň. Гра з тіню та ляльками створювала атмосферу справжнього дива, а чудове озвучення з м'яким акцентом та живими інструментами, лише помножувала його. І тим, хто пішов після першої „доброї” казки варто було лише кусати лікті – після них театр показав дві вистави, що нічим не поступаються, а часом і перевершують режисерські роботи Кустуріци та Альмадовара.
Підводили ж риску під другим днем „Банда Аркан” та VJ-бригада PDTA. І хоч візуалізації не представляли собою щось по справжньому цікаве, те, що робилося на сцені не могло не подобатися. Дикий мікс з електроніки та традиційних українських інструментів заводив публіку не гірше, ніж знані майстри своєї „Мартові” та „Пропала Грамота”, що виступали на день раніше. Концерт закінчився близько другої ночі, а ще через дві години світанок обозначив початок заключного дня фестивалю.
Третього дня люд, надивившись на мистецтво і натанцювавшись, масово пішов на екскурсії. Їх організаторами було запропоновано аж дві – „Енігматичне Поділля”, що розповідала про скриті природні пам’ятки на території Воробіївки, та „Екостежина”, яка ставила на меті звернути увагу люду до проблем екології місцевості.
Поціновувачів же кіно, нажаль, очікувало розчарування. По технічним причинам так і не був показаний документальний фільм про гурт „Перкалаба”, знятий польськими документалістами. Натомість, глядачам було запропоновано ще кілька чудових анімаційних стрічок.
Так, непомітно час добіг до вечірнього концерту. Розпочав його гуцульський ансамбль „Бай”, і з перших акордів стало ясно, що на сцені сьогодні буде дуже весело. Не збив люд з ритму і російський ансамбль „Деренівка”. Презентувавши в перший день свій етно-проект, росіяни нарешті могли порадувати публіку своїм співом, що був зустрітий оплесками та бурхливою реакцією. Далі на сцені з'явився незвичайний ансамбль села Переорки. Літні пані своїми голосами „втерли носа” багатьом молодим ансамблям, тому продовжуючи вечір, ансамбль „Надвечір'я” намагався перевершити „переорківців” будь-якою ціною. Та те, що не вдалося „Надвечір'ю”, чудово зробив гурт „Гудаки”. Але порівнювати професійних музикантів і простих пані нечемно, тому, все-таки, віддамо ланку першості „переорківцям” з їх чудовими голосами.
Відспівавши програму, „Гудаки” підготували глядачів до першої „смачної страви” в особі гурту „ДахаБраха”. Етно-хаус ці сцени спричинив справжній хаос емоцій під нею – під гурт танцювали не лише відвідувачі, але й журналісти з учасниками, а також операторська та звукорежисерська будки. Драйв, що не передається, передався і фактурному хедлайнеру фестивалю – гурту з „двох берегів Ла Маншу” Trans-global Underground. На диво для цієї формації, у неї була зовсім відсутня електронна складова, а виступ виглядав напівакустичним. Проте, по драйву він не чим не вступав, а часом і перевершував своїх українських попередників. А на завершення відвідувачів чекало два „подарунки” – виступ на „головній” сцені „Перкалаби” та вистава „Король Едіп” центру сучасного мистецтва „ДАХ”. „Перкалаба” відіграла програму на своєму рівні – не гірше, і не краще за попередні виступи. Проте погуляв народ на славу, на цьому гурт і залишився задоволеним. А от вистава виявилося взагалі не продумаю. Якщо декорації, акторська гра та музичний супровід були на найвищому рівні, то організація і розміщення глядачів „кульгала на обидві ноги”: із-за тьми тямущої публіки майже нічого не було видно, а більшість лише перешіптувалася та згадувала місцевого джа. Проблема, насправді, не була страшною, якщо б актори порохали б глядачів встати, але даної ідеї не виникло та й ніхто її і не подав.
Тож тільки самі стійкі таки зуміли насолодитися виставою, дочекавшись, поки перша хвиля невдоволених звільнила приміщення майданчику.
Повернення до табору застало розруху і запустіння. Охорони на вході не було, сцену потихеньку розбирали, а по табору чимчекували не дуже приємного вигляду і тверезості люди. Та справжнім шоком для його для жителів наметового містечка стала відсутність води. Правда, і тут ніхто не розгубився, відправляючись по три-чотири чоловіка у веселі нічні мандри до сільських криниць. Воду, правда, дали – о 5-й ранку. Але із-за поламаних кранів і напору вона лише гейзером помісила багно з дві години. Покидали табір під акомпанемент вантажної машини, працівники якої знімали ліхтарі зі стовпів та навколишнього „ленд-арту” з пластикових та скляних пляшок. Сумно, проте сказати, що „Шешори” не вдалися – не можна. Все-таки даний фестиваль вийшов найбільш комерційно-успішним за всю його історію. Та хотілося б вірити, що прочитавши цей репортаж, організатори виправлять помилки та наступного року зроблять ще кращий фестиваль, який зумів би бути не тільки цікавим, але й приязним для його гостей.
Більше фото у розділі "МАРМИЗИ"
Фото: Ірися Фролова, Олексій Ковалевський, Павло Коваленко