категорії: репортаж

навКОЛО Стуса за один вечір

теґи: Василь Стус, Дмитро Стус, Сестри Тельнюк, Стусове коло

Літературно-музичний проект «Стусове коло» дістався до Києва. Дев’ятнадцятого листопада в театрі імені Івана Франка зібрались люди, в колі інтересів яких є місце для творчості Василя Стуса. 


У вересні «Стусове коло» бачила східноукраїнська аудиторія. Розпочали зі сходу, адже дитинство Василя Стуса проходило саме там і Донеччина має особливе місце в біографії поета.


Ідея проекту зявилася десять років тому. Тримався проект, як заведено, лише на ініціативі авторів - Дмитра Стуса, Лесі та Галі Тельнюк, Романа Семисала, Сергія Проскурні й інших. Тоді ж, десять років тому, Сестрами Тельнюк були написані перші пісні на вірші Василя Стуса. Але фінансування проект так і не отримав аж до 2008-го року.

«Стусове коло» - це не поетичне читання Стуса, а перша спроба показати вселюдське в поеті. Організатори та учасники перевели спогади про Стуса з розряду агіографічних до просто життєвих. «Стус без високих слів» - так звучить концепція, сформована ще десять років тому.

Літературно-музичне дійство було поділене на п’ять головних розділів-кіл: коло дитинства, коло любові, коло поезії, коло самотності й коло смерті. Кожне велике коло складалося з більш дрібних. Присутність цих мікрокіл забезпечувала цілісність подій на сцені.


Кожне мікроколо починалося зі спогадів Дмитра Стуса про батька. Потім монолог сина перетворювався на діалог із батьком. Перевтілювався у Василя Стуса талановитий актор Роман Семисал. І для завершення кола Сестри Тельнюк перекладали спогади на мову пісні.

Спочатку Роман Семисал перевтілювався у поета лише при діалогах з Дмитром Стусом, але з розвитком дій актор вже не виходив з ролі. Й під час пісень продовжував коловий рух по сцені. Чим ближче до кола смерті, тим більше експресії та емоцій було у грі актора.

Команда акторів та музикантів у проекті зібралася надзвичайно сильна:

Роман Семисал - перший актор, який узявся інтерпретувати образ Стуса. Роман грає роль Стуса у виставі Ольги Гаврилюк «Йду за край». Що цікаво, актор зовні схожий на Василя Стуса і це, разом з його талантом, дає потужний результат.

Дует Сестри Тельнюк - унікальне явище в сучасній українській музиці. Це не просто дует професійних і талановитих співачок, це - квінтесенція музично-поетичної естетики. Вони виконують пісні на поезію Стуса, Антонича, Маланюка, Тичини, Тельнюка та інших.

Проект «Стусове коло» був зроблений людьми, справді небайдужими до творчості Василя Стуса і до Василя Стуса як людини.

Але чи можна говорити про Стуса без високих слів, зачитуючи на початку звернення Президента? Чому перші ряди партеру були заповнені літніми поважними паннами та панами, якщо проект, за словами Дмитра Стуса, був орієнтований перш за все на молодь?

Чим більше намагаються говорити про Стуса без високих слів, тим більше ідеалізовують і канонізують його постать. Зайва урочистість лише змазала справді хороші враження від проекту.