Півні, поезія і рок-н-рол
Наступного року найжвавіші вар’яти української рок-сцени – легендарні «Мертві Півні» відзначатимуть своє двадцятиріччя. Живучі і напрочуд плодючі музиканти не втомлюються радувати українських меломанів новими цікавими проектами і, звичайно, якісними платівками. Саме з цією ватагою склалися найбільш тісніт ворчі зв’язки й у луцького пивного клубу «Майдан». Завітавши сюди вперше три роки тому, Півні повертаються, запалюючи все нові і нові вогники в очах своїх прихильників і друзів. Тут ми разом фільмували концертні відео, зустрічали письменників, дивилися документальні фільми на творчому вечорі Міська, приймали театр «Арабески», слухали презентації свіжих дисків і, звичайно, давно улюблені Півнячі гіти. Ми так само як і вони любимо хорошу музику і не визнаємо інертності. Тому особливо приємно, що й певна частина відзначання майбутнього ювілею гурту пройде у нашому клубі. Такі попередні висновки і домовленості було отримано під час минулого прилітання цих напрочуд рок-н-рольних пташок до Луцька. 27-го листопада, у рамках клубного туру, присвяченого виходу акустичної платівки з піснями Юрка Андруховича, Півні потішили нас відмінним концертом. Ці музиканти, не так часто змінюючи свій репертуар, вміють щоразу надавати іншого змісту та іншого забарвлення давно знайомим і улюбленим речам. Спочатку був альбом «Кримінальних сонетів», де до «Ніжності» додалися ще чотири, концептуальні речі: «Азарт», «Постріл», «Зиновій Блюм» та «Життєпис». Потім – «Вибране народом», записане наживо.
«Ідея зібрати таку компіляцію з’явилась у самого народу. Ми влаштували в інтернеті відкрите голосування, люди нас підтримали і в процесі відслідковування цього всього ми зрозуміли, що не можна зібрати усі ці речі, склеїти і видати диск, а що це має бути якась така спеціальна подія, акція, звідти ж виникла ідея влаштувати концерт і записати усі ці речі на живо, саме тому, що вони вибрані народом – записати їх з народом», – розповідає Місько.
Тепер Півні планують втілити в життя свою давню мрію і видати альбом з піснями Андруховича. Спочатку, рік тому і Роман Чайка, і Місько Барбара і сам Юрко сходились на думці, що світ має побачити антологія, два або ж навіть три диски (усі прихильники гурту знають, яким потужним і плідним був вплив творчості Андруховича на «Мертвих Півнів»). Поет жартував, що спеціально написав «Пісні для мертвого півня» верлібром, аби ті не змогли покласти ці вірші на музику. Зараз усі ці речі стали гітами. Менше з тим, ідея видання антології трансформувалась у ідею запису справжнього анплагту і правильність цього рішення була підтверджена усіма глядачами та слухачами 27-го листопада, у нас в «Майдані». Поряд з блюзовою «Річкою», веселенькою «Птахорізкою», фанковою « В реторті вариться коктейль» (Оу, єс, май бейбі), музиканти чи не вперше за останні десять років виконали «Пастуха Пустая» і дві цілком нові речі: «Пам’ятник» – вірш написаний Андруховичем як сиквел до «Ми помрем не в Парижі» Наталки Білоцерківець і пісню «Самійла Немирича», взяту з однойменного твору того ж таки Юрка. Звучали гіти з «Пісень Мертвого Півня» і «Кримінальних сонетів».
Незважаючи на те, що у концерті не взяв участі ані Роман Чайка (який все таки передав усім «майданівцям» палкий привіт), ані сам винуватець акції – Юрко Андрухович, дійство вдалося на славу. Акустичне звучання гітар Мар’яна Діртина та Юрка Чопика ще більше підсилило атмосферу камерності, а особливого домашнього настрою додав перегляд нового відео музикантів на пісню «Гуцулка Ксеня», зафільмованого під час минулого концерту.
«Наступного року ми таки домонтуємо увесь музичний фільм, знятий в «Майдані» і привеземо його до вас», – обіцяв зі сцени Місько. Нагадаємо, що перша спроба фільмування «Півнів» наживо відбулася ще у 2006 році у нашому ж таки пивному клубі. (Тепер цей концертний фільм увійшов до власної подарункової двд-колекції Майдану. Уривки з неї інколи можна переглянути у нашому закладі і, власне, отримати цей набір з чотирьох фільмів: «Мертвий Півень», «Борщ», «Оркестр Янки Козир» та «Вій» у подарунок. На щастя, історія мала продовження і цього року, 29-го травня, під час концерту, злапавши одне одного в палкі обійми, сім відеокамер, оператори, освітлювальники та звукорежисери, шалена і зголодніла весняним музичним авітамінозом публіка, вкупі з гостями та працівниками закладу створювали рок-н-рольну атмосферу для першого повноцінного двд найрок-н-рольнішого українського гурту.) По закінченню обов’язкової музичної програми майбутньої акустичної плити розпочалася неофіційна частина: і «Б’ютіфул Карпати», і «Літо буде», і «Старенький харлєй» і «Ето» вкотре підтвердили – «Мертвих Півнів» неможливо не любити. У любові до публіки того вечора зізнався і Місько Барбара. Півні повернуться сюди, вони повернуться наступного року для того, щоб відсвяткувати своє двадцятиріччя. Пролити ж світло на запис «Made In ЮА» я попросила Юрка Андруховича. Письменник зараз перебуває у важливих літературних та містичних мандрах, саме тому він і не зміг бути присутнім на чотирьох українських концертах, проте, як виявилось, основні цікаві музичні події чекають на шанувальників творчості Юрка та вічноживих Пташок попереду:
Юрко, цього року твоя давня дитяча мрія про рок-музику таки набула тенденцій до здійснення. Запис і видання «Кримінальних сонетів» разом із «Мертвими Півнями», спільний тур Україною. Зрештою, видання «Самогону», записаного з польським гуртом «Карбідо» українською мовою і знову великий концертний тур. У планах запис ще одного альбому з «Карбідо» і спільна робота з Півнями. Чи можна сказати, що музика зараз зайняла у твоєму житті важливіше місце, аніж література?
– Не знаю як щодо важливішого, але якесь цікаве місце вона зайняла точно)))
Ти пам’ятаєш свої перші відчуття, коли ти дізнався, що молодий український рок-гурт пише музику на твої тексти?
– Уперше це трапилося влітку 1991 року, перед Червоною Рутою в Запоріжжі. До речі, «Мертвий Півень» тоді ще не кваліфікувався як рок-гурт, вони звучали акустично і на Руті брали участь не в роковій номінації, а в «авторській пісні і співаній поезії7. Так що з моїми текстами це була, мабуть, вона – співана поезія. Їх було два (текстів) -- це вірші «Дидактична вистава в театрі Богуславського» і «Ієронім Бош ХХ». Я був дуже щасливий з цього приводу, коли мені про це розповів Неборак і ми з ним удвох теж поїхали на Руту.
Якими були перші враження від почутих пісень? Тобі сподобалось, як воно виглядало і як звучало?
– Це було наживо, в залі, під час виконання ними конкурсної програми. Записи я від них отримав значно пізніше, десь навесні наступного року, 92-го. А спершу я їх слухав лише наживо – від нагоди до нагоди. Так от, уперше «свої» пісні я почув у Запоріжжі. І це було дуже – перепрошую за таке слово – трепетне відчуття. Звичайно, що я дуже бажав їм перемоги – і так сталося, вони отримали перше місце у тій номінації.
Якою ти бачиш платівку «Made In ЮА»? Місько розповідав, що цього разу ти виступиш не лише у ролі автора тексів, а як автор музики. Як вам працювалося разом?
– Поки що можу сказати зовсім небагато. Ми працювали разом три дні у Львові, це було ще влітку, так от, лише три дні, протягом яких виникли ескізи перших чотирьох композицій. Але з того часу хлопці щось робили далі, тепер уже без мене, так що в якому стані робота над альбомом зараз, мені судити важко. Зустрінемося – побачимо.
Наступного року «Мертві Півні» відзначатимуть свою 20-у річницю, у тебе вже є якісь плани з цього приводу і взагалі плани щодо подальших проектів?
– Так, 20-та річниця. Одна знайома подарувала мені чудову ідею – написати про них книжку. Зрештою, вона ж і вигадала назву альбому «Made In ЮА». Це дуже талановита знайома. Так от, я записав на диктофон довгі розмови з ключовими постатями гурту, дещо коротші – з усіма іншими і зараз думаю, як це все подавати. Зробити просто белетризовану біографію? Книжку розмов? Чи може замахнутися на документальний роман? Я поки що не знаю і тому не впевнений, що ця книжка вийде до їхнього ювілею. Але ж це й не головне, щоб вона вийшла саме до ювілею.
Головне – щоб вона вийшла. Тобто щоби вдалася.
Юрко, чи хотів би ти і надалі співпрацювати з Півнями, якщо, звичайно, ваші давні дружні і творчі стосунки можна назвати співпрацею?
– Так, зараз це уже можна називати співпрацею. Коли я стаю співавтором і співвиконавцем водночас. Давай поки що не будемо говорити про «надалі», зараз я хотів би, щоб ми всмак попрацювали над «Made In ЮА», дуже принципово, щоб цей альбом став успішним, а тоді побачимо.
На твою думку, чи цікава тепер в Україні така музика? І якщо у неї є майбутнє чи справжня вона?
– Хочеться вірити, що справжня, а тому й має майбутнє. Зрештою, публіка Півнів, на мій погляд, має здатність молодшати. Тобто нині це значною мірою люди, які народжувалися десь водночас із народженням гурту -- на зламі 1980 -- 90-х років.
Відволічемось трохи від України. У світі є ще один гурт, прихильники якого складають кілька поколінь, і аудиторія якого з виходом кожного нового альбому, з кожним новим світовим турне має тенденцію до молодшання. «Rolling Stones», яких Півні теж і люблять, і поважають. Ну, їх не можливо не любити, «lt' s Only Rock' N' Roll, but…»)). Чи можна назвати теперішніх «Мертвих Півнів» українськими «Rolling Stones» і чим взагалі вимірюється поняття «роллінговості», якщо таке існує?
– Ха, смішне запитання. Ні, називати Роллінгами можна тільки Роллінгів. Національних версій Роллінгів не існує. Колись, після концерту Гадюкіних у Києві в січні 2006 року я казав, що вони українські Роллінги, але я мав на увазі лише те, що публіка співала всі пісні разом з ними, увесь Палац спорту. Назад до Півнів: вони безумовно створили певну внутрішню українську рокову традицію, не знаю, чим це вимірюється, але так воно є. Я назвав би їх українськими «Greatful Dead», хоч і це був би тільки жарт, не більше того.
Тоді ще один набридливий жарт, ти як поет і меломан з неабияким стажем мусиш знати. Рок-н-рол у цій країні врешті буде чи ні?
– Він уже є. Як написав свого часу уже згадуваний тут Віктор Неборак: «Ось іде рок-н-рольний король!» А Неборакові треба вірити, він просто так нічого не скаже.
якби я була модеатором, то все ж на передній план поставила б ось цю світлину http://galochka.sumno.com/gallery/mertvi-pivni-mejd-in-yua-v-majdani/5047/, вона якнайкще підходить до змісту майбутнього запису "Мейд ін ЮА", інтерв"ю з Андруховичем з цього приводу і усіх тих чотирьох українських концертів Мертвих Півнів.Гортаючи то антологію "Бу-Ба-Бу" з закладками між сторінок, то вже геть зчитану і потерту "Екзотичні птахи і рослини" Місько жартував:"Ну не можу я без його книжок, не можу". Це було дуже зворушливо))) А коньяком музикантів пригощали шанувальники, келих Міськові подавали прямо на сцену. У нас Півнячі концерти, як у родинному колі проходять, дуже гарно і тепло. Дай їм, бо", довгих років ще!
насправді ти сама можеш обирати, які фотки вставляти – тільки до того, як їх опублікують редактори.
але фото з отрутою, імхо, взагалі не показувати. хто вже вибрав труїтись – хай труїться, але ми цьому сприяти не будемо, правда?;)
я не розглядаю цю світлинку як "сприяння", а як "мистецтво", по-моєму, краще цигарка, музика і книжка, аніж те саме вже без книжки і музики.(келих з коньяком не рахується, бо то Міськов)до речі,хто там веде рафінований спосіб життя, то ваші коментарі теж можна визначати як сприяння, сприяння вбивання файної традиції пиятства і рок-н-ролу.)))))
а краще просто музика і книжка – подумай, більшість наших улюблених рок-н-рольникіу від чого розвалилися, померли, перестали робити нормальну музику?
практично всі від оцього ж.
це міф, Богдане. ну добре, не будемо про це.
Led Zeppelin – це міф? Чи від чого Бонем помер?
А Пінк Флойд – теж міф? Чи Сід Барретт не наркотиками довів себе до сказу?
Iron Maiden Мартін Бирч кинув саме через алкоголь.
Бон Скотт (Ац-Дц) помер знову ж таки від алкоголю.
Джим Моррісон помер від передозу.
Сід Вішес з Sex Pistols помер від передозу, перед тим відсидівши через, вгадай, що?
Джаггера, Річардса і Джонса брали на наркотиках і не раз.
Ну окей – про наркозалежність Фредді можна казати як про міф, але таких випадків менше – аніж перелічених мною.
так до чого я веду – звісно, можна ствердити – це ж творчі люди = їм можна бухати і колотись – інакше ми не мали б такої чудової музики.
але покопавшись в їх біографії ми побачимо протилежне – не бухавши і не коловшись – ми б застали набагато більше ЇХ. бо наркотики, в тому числі, у багатьох, і алкоголь – приходили з славою і грішми від успіху.
чому? не тому, що творчі люди, а тому що, чим ти величнішим себе відчуваєш, тим менше заборон і перепон бачиш, і тим менше думаєш про смерть – виключення той самий Фредді, який вже знав про те, що помре і створив такі гіти, які житимуть вічно. на відміну від нього, на жаль.
У Бонема була така доля, якби він не помер, Цеппеліни себе б вичерпали, фани гурту знають, там усе трималося на ньому і він усе тримав. Ні неперевешений вокаліст Роберт, ні геній Пейджа, а саме Джон Бонем. Важко уявити,але Лед Зеппелін не записали жодної "слабенької" платівки, жодної, чого не скажеш про пізніші творіння того ж таки Планта (при всій повазі і любові), чи Пейджа чи Джонса. Бонем був серцем Цеппелінів і його смерть, як це не гірко звучить, врятувала найкрщий рок-гурт у світі від ще більш сумного кінця. Така у бідолахи була доля.
У Сіда була схильність до психічних розладів ще до вживання наркотиків, і помер він не від них, але про це не будемо, наркотики справді приносять в життя людини суцільні залежності і проблеми.
Бон Скот помер не від алкоголю, а від того, що поряд вчасно не знайшлося друга або ж подруги, котра б перехилила його на живіт і не дала захлинутися, те саме і з Гендріксом, якщо, звичайно, їм ніхто "не допоміг". Ці історії дуже туманні і таємничі, так само як і я Моррісоном, як і з Дженіс, ніхто направду не знає правди.
Вішес теж був емоційним підлітком і там, швидше, було самогубство, ніж щось інше. але вживання наркотиків ми тут виправдовувати не будемо, чи там на фотці і вони є?)))
Кіт більше десяти років сидів на героїні, міцно сидів, усе це, знову ж таки, не з тієї опери*. Роллінгів через якісь кілька грамів трави по судах тягали, а ще колись їхній перший бас-гітарист напісяв на стіну чи паркан у людному місці, резонанс був не менший))) Не будемо, як на мене, то гріх називати хороший коньяк отрутою, чи хороше вино, та й пиво теж. Ну цигарки вже ладно, цигарки можна "подарувати", бо скоро курців стане у сотні разів менше, аніж некурців і останні заб"ють перший лопатами і закопають ногами, стати на захист слабших мій обов"язок і справа честі!!!)))
а пивеманів вже не стало у сотні разів більше, ніж тих, хто не п'є?
не треба виправдовувати ані Боно, ані інших – усі вони померли від наркотиків і всі вони так чи інакше розвалили той чи інший успіх. Адже якби Боно взагалі не пив – усе б трималося на ньому й далі б, еге ж? І не ставало б сумніше – бо на величного Боно Плант Пейдж і Джонс почали забивати саме тому – що Боно нещадно пив. знаєш, як втрачається повага до людини, яка стає алкоголіком?
ці люди померли від наркотиків, не зареєстровано жодного випадку смерті, де рокер перепив молока і отруївся – а його ніхто з живота не перевернув, правда?
будь-який алкоголь – це хімічна сполука АЛКОГОЛІ – це наркотична протоплазматична отрута. За визначенням, розумієш? а те, що гріх називати – то це швидше навпаки – гріх обманювати людей і казати, що пиво – не наркотик. Пиво і кокаїн стоять на одному рівні – немає жодного наркомана (крім тих, яких підсадили лікарі), який категорично не вживає алкоголь – тому що все починається з алкоголю, найслабший наркотик? так! але наркотик.
ти знаєш, що від алкоголю відмовились навіть в медицині як від наркозу? а раніше використовували, а знаєш, чому? спробуй поцікавитись цим питанням.
боже, які Ви жахи розповідаєте!)) ще й на ніч. все, я спати, а там далі буде видно.
солодких снів )))
а завтра – погугли все ж таки трішки -) багато цікавого можна дізнатись, скажімо, на офіційному сайті ВООЗ ;)
Любиш ти, Богдане, бути зверху, а я між тим відстоюю свободу і право вибору кожної людини на своє власне, особисте щастя.Ці непитущі такі занудливі бувають,одначе, ну, гуд.
О, а я відстоюю, аби людина залишало право вибору і свободу і не обмежувала свої права якимись тупими стимуляторами:)))
не люблю я бути зверху, краще просто бути.
і все ж, світлина з книжкою, келишком і цигарками найкраща, я не здивуюсь, якщо саме так або десь приблизно так виглядатиме обкладинка майбутнього "Мейд ін ЮА" і тоді вже, Богдане, під впливом фото з отрутою опиниться вся Україна)) До речі, автор фото наш майданівський фотограф Руслан.
я маю порадіти? чи поспівчувати?:)
от, бачиш, а питущі такими питаннями не заморочуються, до того ж, моє передчуття може мене й обманювати. ну все, так гарно порозмовляли, по койкам. )))
о, це хороший аргумент, аби пити, дійсно )) добраніч, питуща ))))))))))
авторитетно заявляю, що обкладинка виглядає не так!:)
і навіть не приблизно так.
хоча ваша позиція у цій суперечці мені близька
ну що ж,важко бути божам і усе передбачувати, але хоч стаття, інтерв"ю цього разу вам сподобались?))
Кстаті хороше питання :))))
Найкраща серед тих фото? ;) О, так.
Можна говорити про художню цінність першої та останньої світлин того альбому... ну це http://galochka.sumno.com/gallery/mertvi-pivni-mejd-in-yua-v-majdani/5050/ ще більш менш, але решта – це такий собі простенький фоторепортажик з дуже невисокою якістю світлин. Не буду називати його правильним словом :)
А раз фотограф дозволив собі таке копірайтити, значить стає під сумнів художній смак людини.
"...А сумно – це маленьке ЗМІ, і воно здатне навязувати думку іншим людям – тобто вирішувати за людину що і як їй краще робити..."
Назарко, вибач на слові, але що ти плетеш?? яке вирішувати за людину? ніхто ні за кого ніколи вирішити не може. вирішує завжди сама людина за себе. тільки ж простіше просто звалити на когось провину, правда? типу, вчора я обпився, але то все не я, то мені не хотілось, то я на фото з коньяком і цигаркою наніч надивився. чи прийшли молоді хлопці, перестріляли півшколи, і хто ж винен?-відеоігри, які грали, музика, яку слухали і т.д...це ж тупо, правда? коли в тебе голова на плечах, а не гнила капуста (як казала моя перша вчителька), то і мільйон фото, чи ігор, чи записів, чи ще чого тебе ні-до-чого-не-зму-сять. але я не про це хотіла...
"...Можна говорити про художню цінність першої та останньої світлин того альбому... ну це http://galochka.sumno.com/g... ще більш менш, але решта – це такий собі простенький фоторепортажик з дуже невисокою якістю світлин. Не буду називати його правильним словом :)
А раз фотограф дозволив собі таке копірайтити, значить стає під сумнів художній смак людини."
чого ж не назвати цей "простенький фоторепортажик" правильним словом? якщо ж ти його так влучно підібрав, то написав би вже, чи що...папір же все стерпить..тим більше, фотограф не прочитає-не зможе відповісти..чи то ти знов боїшся комусь щось нав’язати? а взагалі, якщо ти такий профі в фотомистецтві загалом, а в репортажі зокрема, з технікою, яка ж, звичайно, забезпечує найвищу якість фотознімків (!!!!) (оскільки ця для тебе не достатньо висока), то чому би тобі не прийти і не назнімати фотошедеврів?? це не забороняється.приходь і знімай. а тоді говори.
хоча навіть і тоді, по-моєму, не варто говорити про художній смак людини, яку ти не знаєш і яка не може тобі відповісти, ага?
всього доброго, на добраніч
пи.си. але краще не ходи в Майдан, бо там п’ють і курять багато. а ще музику голосно слухають і вірші часом читають. ще, борони Боже, й вирішать щось за тебе під шумок...
Я бачу ви великий менеджер :)
Правильне слово у цих кругах може бути розцінено неадекватно. Бачу деяким індивідам адекватність взагалі далека :) Фотографія штука специфічна. І кожен вправі її оцінити, особливо той, хто нею займається. Як матиму бажання і засоби знімати репортажі – обовязково цим займуся :)
Вірші там читають вкрай рідко. На жаль. Значно рідше ніж курять :)
1.я не менеджер. зір Вас підводить.
2."правильне" слово. це ж яке таке? хто визначає його правильність чи неправильність? слово-це слово. і людина сама встановлює потрібні собі фільтри для сприйняття інформації (і слова в тому числі). і якщо людина не в змозі відфільтрувати потрібну собі інформацію від різного роду мотлоху(якого в інформаційному просторі купа), то це не проблема носія інформації, а проблема самої людини.
3.фотографія-штука специфічна. і кожен, хто займається, вправі. і навіть, думаю, той, хто не займається теж (за категоріями подобається/не подобається). але давати суб’єктивну(!) оцінку, яка виражається словополученнями, "на мою думку..., я вважаю..., думаю..." і т.д., а не подавати своє враження як факт.
4.мені особисто цигарковий дим не заважає прийти послухати цікавих для мене людей (я не палю. це так, для загального розвитку). але це знову ж таки, кому що... хто хоче, той шукає вихід, хто не хоче, той шукає причину.
по-моєму, тема вичерпана. притримуюсь думки, що будь-яка "суперечка на форумі схожа на олімпіаду для розумово відсталих. навіть якщо ти переміг-все одно ідіот".
приємно було поспілкуватись. на все добре.
Якщо ви не менеджер, то чому так компетентно почуваєтесь на попрощі управління свідомістю людей? ;)
Правильне слово – це секрет :) Якщо ви його знаєте, значить ви знаходитесь в тому колі яке його правильно пойме ;)
Суб"єктивна оцінка може даватись при суб"єктивному оцінюванні. А є категорійне оцінювання. Наприклад портрет – це однозначно портрет, а пейзаж – це однозначно пейжаз. Може бути звичайно поєднання. Але воно не виключає своїх складових.
Мені теж цигарковий дим не заважає слухати цікавих людей. Хоча не скажу що я від нього тащуся :)
та дівчина не менеджер, а справжня відьмарка))
:) Ну... хіба характєр мєрскій. А по опрєдєлєнію дівчина не може бути відьмою :)
Галочка, кожна людина має право вбивати себе як хоче. А сумно – це маленьке ЗМІ, і воно здатне навязувати думку іншим людям – тобто вирішувати за людину що і як їй краще робити. Якщо ти, журналістка?, і цього не розумієш, то перед тобою ще великі перспективи.
Тому треба розділяти: індивідуальне право людини на вибір, і право нації на ЗМІ, що не нав"язує вибору.
А в даному випадку мова йде про глобальну проблему, яку більшість людей навіть не хоче розуміти. Але вона настільки страшна, що деякі просто не можуть про неї мовчати. Тому пробач нас грішних за те шо ми не можемо з терпінням віднестись до алкоголю.
Мені деколи дуже цікаво слухати людей, які детально розписують те, чого не переживали. Тому що виглядає переконливо, але нічо непонятно.
Таке враження що в даному коментарі йде захист алкоголю і наркотиків, тільки цигарки чомусь образили. Але не розумію, як Богдан на таке поведеться? Він типу мав сказати, о, дійсно, вони померли бо у них була така доля...... пити і померти :) Яка жахлива доля.
Цікаво кому було потрібно створювати такий міф :) Чи він випадково виник?
Якщо ця світлина – то є мистецтво, то я знаю не одного геніального живого фотографа, який би не дозволив собі таке мистецство публікувати від свого імені :)
Рафінований спосіб життя то як?