категорії: музика репортаж

Білоруси «Port Mone» відкрили «Арт-польовий» сезон

теґи: "Порт Моне", Арт-Поле, будинок актора, акустичний ембіент, концерт, презентація фестивалю

Олексій Ворсоба (акордеон) та реквізит8 червня у Будинку актора в Києві відбулася презентація масштабного етно-фестивалю «Арт-поле» (екс-«Шешори»), на яку було запрошене білоруське тріо експериментальної музики «Port Mone».
  Концерту передувала прес-конференція, на якій організатори «Арт-поля» розповіли цікавинки стосовно нового місця проведення та нової концепції фестивалю. Захід поступово дрейфує у бік експериментальної (електронної та не дуже) музики, проходитиме він на Куяльницькому лимані 12-18 липня. Організатори пообіцяли повну еклектику стилів в плані архітектури (санаторій радянського зразка та сучасна Одеса будуть у межах досяжності) та «експерименти з урбаністичними матеріалами». Автентики «в чистому вигляді» вже не буде, зате будуть гурти, чия творчість насичена цитатами та традиціями у поєднанні з сучасною електронікою. Автентика, за висловом організаторів, «нехай краще звучить в тому місці, де народжується».


Розділення на велику та малу сцену, як минулого року,  не буде. На березі лиману звучатимуть звукові експерименти від гурту «Kapela Kvety» (Чехія), українських етно-електронщиків «Piss&Laugh» та «Ойри», етно-трип-хоп від поляків «Village Kollektiv» та українців «ДахаБраха». Ну і багато запальних танців – «Перкалаба» (Україна), «Gattamolesta» (Італія), «Fi grine Kuzine» (Німеччина), «OqueStrada» (Португалія), «Fatima Spar» (Австрія) та ін. Загалом буде представлено 15 країн. Протягом тижня фесту функціонуватиме також кіноклуб – не простий, а у вигляді поєднання кіно з імпровізаційною музикою, під назвою «Старе кіно по-новому». Будуть там, для прикладу, крутити один і той самий фільм, озвучений різними казкарями.


Якщо «Шешори» були «демонстраційним проектом» – люди послухали, потанцювали та роз'їхалися, – то на «Арт-Полі-2010» можна потрапити в саму історію та взяти в ній участь. І жодних рамок між митцями та публікою – кожен може спробувати себе в ролі актора чи художника. Наприклад, сценічні декорації сценічна студія «Антресоля» створюватиме разом з усіма охочими. Відбудеться співпраця ленд-артистів та музикантів. Будуть на фесті, наприклад, об'єкти, які звучатимуть. Образи, народжені на фесті, починають жити своїм життям: минулого року мультиплікаційна студія Степана Коваля успішно використала музику різних гуртів фестивалю. А ті ж «Port Mone» працювали з Івано-Франківською майстернею «Куб». Зараз вони знімають спільний кліп.


Запрошені 8 червня до Києва гості, вже відомі поціновувачам акустичного ембіенту та іншої незвичної та непопсової музики «Port mone», відіграли свій сет на п'ять балів. Акордеоніст, перкусіоніст та басист змусили пригадати спекотний вечір та малу сцену на «Арт-полі-2009», де автору довелося вперше почути цю самобутню музику.Олексій Ванчук (бас-гітара) Тоді, в липні 2009 року, на просторах Воробіївки вперше в Україні пролунав цей дивний мікс ембіенту, гітарних імпровізацій та звуків акордеону, пропущених через ехо-примочку. Що цікаво, публіка, не дуже підготовлена до акустичних експериментів і налаштована в перші дні фесту на «гоцалки» та алкоголь, сприйняла гурт дуже тепло. Авангардисти з Білорусі презентували тоді свій дебютний альбом «Dip», названий критиками багатьох незалежних музичних порталів найкращим релізом 2009 року. І показово, що саме «Port mone» агенція «Арт-поле» обрала для туру Україною (точніше, українськими клубами) наприкінці 2009 року.


Цьогоріч музиканти отримали кращу та просторішу, аніж андреграундний клуб, аудиторію та повний зал відвідувачів, що говорить про готовність київського слухача сприймати ембіент та не-попсу загалом. Сам дух концерту варто сприймати лише вживу: це й імпровізації, коли гітарист починає стукати по гітарі подібно до перкусіоніста, насолоджуючись самим процесом нестандартного звуковідтворення, і плавні мелодії, що повільно переходили з однієї композиції в іншу, і фантастичний реквізит за спинами музикантів, що відтворював нічне місто з ліхтариками-віконцями… Одне слово, білоруси чудово підготували київську публіку до сприйняття «Арт-поля» у новому, експериментально-авангардному форматі. Тому – продовження буде.