Сергій Жадан презентував у Вінниці «Вогнепальні й ножові»

теґи: Сергій Жадан, поезія

jadanНа зустріч з Сергієм Жаданом прийшло багато молоді – юнаки та дівчата хотіли наживо побачити людину, що пише українською в російськомовному Харкові. 39-річний поет вбраний у чорну футболку з написом «GAGA», потерті демократичні джинси. Кажуть, він нагадує Девіда Духовного з телемила «Каліфорнікейшн».

Завітав до нашого міста Жадан не просто так: спершу – презентація нової книги віршів «Вогнепальні й ножові», потім – концерт на сцені БК «Зоря» з гуртом «Собаки в космосі».

Неминуче запитання – чому вогнепальні й ножові?

– Вірші, вміщені в книжку – це переважно балади з певним кримінальним чи історичним сюжетом. Багато мовиться про різні види зброї, про різні форми поранень, вогнепальні й ножові зокрема.
Крім поезій, видання містить авторський коментар, котрий доповнює й тлумачить  написане у віршах.
Ще один сюрприз – мініатюрна книжечка віршів видавництва «Фоліо» під назвою «Духовні співи растаманів північного Причорномор'я». Вона дійсно настільки мізерна, що її можна  винести в роті під язиком – припустив автор.

Логічним продовженням зустрічі стали вірші в авторському виконанні Сергія Жадана. Він  прочитав біля 20 поезій – про місто, городян, злочини, любов. Не обійшлось без згадок про наркотики та алкоголь. Поет зауважує:

– Я намагаюсь не впадати у моралізаторство. Але, безперечно, я далекий від пропаганди наркотиків. Важливо проговорювати ці теми і піднімати їх в літературі.

Наскільки поезія повинна бути соціальною?

– Для мене важливо озвучувати якісь соціальні, політичні, економічні теми. Хоча це не дуже добре, коли від поетів щось вимагають, ніби вони токарі. Для мене ж це важливо, але не обов'язково.

Жадан обіцяє – виступ «Собак в космосі» у супроводі барабанів міститиме достатньо «зброї пролетаріату» – лівої риторики та актуального діалогу з владою.

Молоді властиве бажання заглянути в майбутнє, хоч би й очима авторитетної особистості. Тому Жадану довелось відповідати на запитання – що буде через 10 років?

– Переконаний, що з нами все буде добре. Зараз в Україні дуже цікава ситуація, з якої ми вийдемо значно кращими, ніж ми є: згуртованішими, солідарнішими, відповідальнішими.