Антонич-фест: сторіччя невідомого поета
Усе починалося заздалегідь — ще влітку Богдан Логвиненко, Юля Бурковська та інші представники Сумно?Ком'у роздавали листівки з поезіями Антонича автомобілістам в заторах та читали їм вірші в мегафони. Автомобілістами справа не обмежилась, досить скоро вірші читалися в метро, електричках, трамваях і автобусах, людям роздавали вірші, хтось відмовлявся, хтось охоче брав, хтось питав: «А кого ви рекламуєте?»
У рамках акцій з популяризації Антонича молодий київський графітист Гомер написав на одній зі стін на дніпровській набережній «Антонич 100» та уривок з вірша. Він дізнався про Антонича лиш напередодні акції, але, як зізнався, поет припав йому до душі.
Чому саме Антонича взязалась піарити ініціативна молодь?
«Тому що Антонич — це позитивний символ», – каже Богдан Логвиненко, головний редактор Сумно?Ком'у. Й справді, цей поет прожив коротке життя, помер у 28 років і залишився вічно молодим. Його вірші світлі та життєствердні, юні і бурхливі, про молодість та гармонію. З такою поезією не вийдеш на майдани, її не візьмеш на барикади, не розтягнеш на гасла для чергової революції. Це – поезія не соціальних дій, а молодості, естетики, гедонізму. Антонич – навічно поет молодості і краси.
На початку жовтня з нагоди Дня народження поета відбувся фестиваль. Три дні в парку Нивки відбувалося щось незвичне, для місцевих жителів – так точно.
Загалом фестиваль — найкраща форма популяризації Антонича, адже це – явище естетичне, а його поезія розрахована виключно на естетичний аспект сприйняття.
А на фестивалі були: музиканти, художники, архітектори, актори, дизайнери, чайних справ майстри, аніматори, педагоги, гітаристи, глядачі, волонтери, растамани, панки, патріоти, старі рокери, слухачі, безбілетники, організатори, аматори, професіонали, пенсіонери, звукорежисери, охоронці, каліграфи, ведучі, поети, львів'яни, школярі, моделі, бродячі фестивальники та інші.
Хтось кричав на вході, що перегородили парк, хтось запевняв, що 40 років тут живе і це – його парк, хтось писав заяви в міліцію, а хтось прийшов на фестиваль з нагоди 100-річчя чудового українського поета.
Організатори фестивалю прагнули звести до мінімуму читання поезій Богдана-Ігора Антонича, адже врешті-решт кожен може прийти додому і почитати вірші – хоч вголос, хоч пошепки.
Головний акцент ставився на візуальній та музичній частинах фестивалю. За три дні на сцені побувало 19 гуртів і виконавців: Орест Криса, Запаска, PoliКарп, Аварійне Небо, ЗА КРАЙ, Дівчина Джона, Пропала Грамота, Росава, Оркестр Янки Козир, Кому Вниз, Квітень Руїн, Йорий Клоц, Татхагата, Веремій, Вій, Катя Chilly, Shopping Hour, Тельнюк: Сестри, Віктор Морозов разом з Мертвим Півнем.
Музичний склад фестивалю – невипадковий. Творчість кожного гурту так чи інакше пов’язана з Антоничем. Переважно вони виконують пісні на слова Антонича. Гурт «Пропала Грамота» виконував пісню часів Антонича, запевняючи, що її міг співати сам поет.
Поряд зі сценою, а часто – у взаємодії з музикою демонструвалося одразу дві лінії одягу від «Мокші»: уже відомий з попередніх фестивалів «Сумно?-одяг» і новий «Антонич-одяг» з вишитими цитатами віршів. У всіх, хто змерз осінніми днями в парку, була нагода одразу ж на фестивалі придбати теплу одежинку. «Мокша» зігріває людей!
Усі, хто зазирнув на вогник фестивалю, мали нагоду відвідати незвичну галерею. Напередодні фестивалю організатори закликали всіх бажаючих художників ілюструвати вірші Антонича. На фестивалі можна було побачити, що з того вийшло. Роботи висіли прямо на деревах, підписані на кленових листках; все це, овіяне ароматами індійських арома-паличок, приманювало відвідувачів і фотографів. Якщо галерею ви таки проґавили, може ознайомитись з роботами тут.
На вході поряд з книгами Богдана-Ігора Антонича продавались сувенірні магніти авторства Олександра Гуцала.
Також на фестиваль приїхала творча група «Кактус». Ними був влаштовуваний художній пленер і всі охочі могли спостерігати за роботою художників.
Творили не лише дорослі, але й дітлахи. Під наглядом досвідчених педагогів дітиська ліпили мультики з пластиліну, кавових зерен, кураги та інших солодощів. Ініціаторами дитячого майданчику виступили мистецька агенція «Традиція» та студія мультиплікації «Червоний собака». Кожна дитина знімала кілька секунд мультика. Згодом вся дитяча творчість буде зведена в одну анімацію-фантазію.
Всі дні фестивалю невтомно трудились молоді скульптори. Вони робили скульптури з дерева, навіяні творчістю Антонича. Кожен бажаючий міг спостерігати за роботою та спілкуватися з майстрами – погодьтесь, така нагода випадає нечасто. А вночі загадкові дерев’яні скульптури випускали з рота пахучий дим і мовчки спостерігали за відвідувачами.
Також на території фестиваю можна було скуштувати смачного трав'яного чаю і відігріти руки в «Чайній Ра».
Театральними виступами радували студія «Райдо» та Театр тіней.
Звісно, не обійшлося й без проблем, таких, як відсутність освітлення в перший день, агресія місцевих чиновників і деяких місцевих жителів, які вперше зіткнулися з таким явищем, як фестиваль, і, як зазвичай до всього нового й невідомого, ставились вороже; фінансові проблеми, деякі накладки в програмі, зокрема – те, що Тарас Чубай так і не приїхав не фест; комусь не вистачало кіосків з пивом, а комусь – гідності, щоб зайти не через паркан, однак фестиваль відбувся впевнено і достойно.
«Приємно, що були знайомі, друзі, – коментує Олена Шарговська, один з організаторів фестивалю, – але ще приємніше – що багато незнайомих облич. Зазвичай на подібних збіговиськах, навіть більшого масштабу всі «свої». А тут була нагода познайомитись із дуже різними людьми, відчути, що однодумців, людей незазомбованих, значно більше, насправді.»
Можна пишатись вже тим, що ім’я Антонича вийшло з тісних філологічних кіл на більш широку публіку, що його книжки купують, а вірші читають.
Фестиваль відбувся без жодних агітацій, годинних промов та нудних біографій, без пафосу і без алкогольно-шашличних посиденьок. Це був гідний і доволі багатогранний захід, повністю присвячений Богдану-Ігору Антоничу.
Фото – Новинар
Хочеться (після кількох днів відсутності в реальності)) подякувати всім небайдужим людям, шо попрацювали! на все те дійство кроввю, потом і нервовими клітинами!!!
Приємно було бачити всіх трударів та трударок ((с)О.Гуцал) заклопотаними та змореними))) Радість від роботи приходить опісля.
Окрема подяка громаді скульпторів та театру тіней зі Львову та Букатинки за ініціативність та бадьорість духу.
Слава непосидющим!!!
Слава "Мокші"! )))
ми б без вас замерзли=)
– Мамо, нас люди хвалять!
– Хто?
– Ви мене, а я вас...
бо вас там не було?)))
був Сашко, був. ще у четвер. і штовхав ваш бусик між іншим
країна не знає своїх героїв))
вибач, не знав))
нічо. я мало схожий на свою аватарку)
просто, замість співати дифірамби, вважаю за краще тверезо розібратись в усіх проблемах і недоліках, інакше після другого Антонич-фесту людей буде ще менше, а Богдан піде з торбою по світу
Ти правий в тому, що тре розібратись в проблемах і недоліках, але публікувати ці "розбори польотів" ніхто не буде.
А це не дифірамб, а моє бачення фестивалю. Про недоліки там теж сказано, між іншим.
чесно, я теж не в захваті від того, шо відбулось, як від продукту.
та просто мені здається нема сенсу про це говорити. не до того, шо антиреклама, чи шо. а просто – все було, як могло бути. бачивши розвиток подій з самого початку, то дякую небу і землі, шо хоч так вийшло.
ми такі люди, ми така країна. (тут загнув трохи)))
ну так, а я, власне, кажу про те саме) от тільки мовчати не можна. говорити потрібно завжди
Пропонуєш викласти детальний звіт по фінансовим і організаційним деталям фесту? ;) І хто буде його читати? :)
написав щось подібне ще першого дня,та боюсь викладати
хоча заради діалогу чи то пак справедливості варто було б
ну авжеж :) а то виходить руками махаєш, а на ділі... бусик штовхаєш :)
ти все ще віриш в справедливість?! моє шанування.
питання в меті діалогу. розібрати причини недоліків і як із цим боротись – варто і корисно, але, нмд, не одразу по фестивалі. з кількох причин. перша цинічно-прагматична, а друга – висновки не мають диктуватись емоціями, погодься.
чого боїшся?
ІМХО, викладати на Сумно для всіх не варто, бо те, про що ти пишеш, це справа виключно організаторів, але всіх на світі. Мені особисто було б нецікаво читати щось подібне про Країну Мрій чи про Трипільське коло, навіть про той же Свірж.
а от мені якраз було б дуже цікаво. не про а-фест ясношо)) про інші. але все має відстоятися, зараз це можливо лише у двох форматах – виправдань або наїздів, ні то, ні то не продуктивно.
такшо це намд – правильний текст:) зрештою, які претензії взагалі можуть бути, якщо тут немає ні слова неправди?..
я думаю, що українським фест-організаторам було б дуже корисно щиро поділитися один з одним досвідом в режимі тет-а-тет. оскільки є дуже багато бюрократично-підводних течій, які не досить етично виносити на загал, але неймовірно корисно знати тим хто цим займається, чи пробуватиме займатися в майбутньому. колись вже відмічали, що у нас немає професійних курсів (і вже ж тим більше освітніх факультетів) в цій сфері. Можливо колись вдасться запросити з-за кордону когось досвідченого для проведення загального майстер-класу, але навіть в такому випадку ніхто крм нас самих не зможе дати дійсно вартісних порад з похибкою саме на наші українські владні органи.
як варіант це міг би бути закритий блог тут таки на сумнокомі.
Пашо, а чому ми маємо прикривати бюрократично-підводні течії?.. та й таке закрите обговорення недоступне буде потенційним організаторам, яким ця інформація якраз найбільш потрібна. хоча б для того, щоб вони реально оцінювали масштаб бєдствія і свої сили.
вхід за індивідуальними запрошеннями.
а стосовно течій, то можна образити, і натупного разу наразитися на ще більший спротив та палки-в-колесах, або ще гірше підставу. Ти ж сама знаєш що деякі дозволи за законом деякі органи мають право розглядати протягом 2-х місців, а за великого бажання можуть призначити (так само офіційно) додатковий час.
У нас ще не розроблена система пріоритетності розгляду питань, тому питання ліцензії на проведення фесту, може стояти в черзі за питаннями заміни сточної труби в будинку за адресою вул. Шамрило, 7-б.
Я не проти, аби бюрократів знали в обличчя, але це не полегшить справи. Доведеться паралельно з фестивалем займатися щей конституційною реформою)
ну от тобі й перший момент: починати збирати дозволи варто за півроку хоча б:)
та моментів там багато вийти може. на підрозділи блог розбивати можна одразу: дозволи, охорона, торгівля, огорожа, оренда обладнання та іншої матеріальної бази, зв'язок з менеджерами гуртів, волонтери і те де і те де. тут би навіть більше форумна структура підійшла, аніж блогова.
і до речі, "список непорядних" теж варто скласти. деяким охоронним конторам антиреклама заслуженою б була...
я можу підфорум на Вилці забацать
ем... на вилці? не думаю, що це виглядатиме серйозно.
А як там насправді було – то яке кому, Господи, діло!
Важливо – як буде.
А буде – як я напишу. (ОЗ)
і не хвалим, а дякуємо за РОБОТУ!!!
хвалити, якраз мало шо є(((
Северине, давай я не буду демонструвати свою ловкость в користуванні гуглом і показувати позитивні відгуки про фест не "нашого" авторства ;)
це раз)
а два – звіт з фестивалю на сайті фестивалю нормальна річ, природня. А хто крім "нас" може його написать на сайті фестивалю?)
марино, це не звіт, це без п"яти хвилин епітафія
У мене з тобою різне бачення жанрів, але знаючи, що тобі ніколи нічьо не подобається, продовжувати розмову не буду)
і я не буду. якщо ми колись зустрінемось, з радістю поясню, що саме я маю на увазі більш розгорнуто й вислухаю аргументи
ок)