категорії: репортаж стаття

Циганське щастя в Україні або Balkanfest

теґи: Balkanfest, Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Gogol Bordello, Київський Палац Спорту

Emir Kusturica & The No Smoking OrchestraСтавлення українців до ромів, а серед народу просто циганів, доволі неоднозначне, стереотипи зробили свою справу, але на дещо вплинути не змогли, це стосується музики, яка здавна є інтернаціональною. Отже балканська музика українців не злякала, скоріше привабила. 4-5 грудня всі її прихильники мали можливість насолодитися ритмами фестивалю Balkanfest, який проходив у київському Палаці Спорту.

Організатори фесту підібрали відомі світові гурти: Gogol Bordello (США)та Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (Сербія). Також на сцену виходили й інші популярні колективи, а саме: Fanfare Ciocarlia (Румунія), K.A.L (Сербія),Kocani Orkestar (Македонія), Гайдамаки (Україна). Не всі звісно є представниками балканів, навіть в музичному плані, але концепцію фестивалю це анітрохи не зіпсувало, все виглядало дуже органічно.

Що ж, а тепер детальніше про самий фестиваль. Все балканське дійство почалося близькл 19-ої години 4 грудня. Затримка була досить невеликою, що було навіть дивно для події такого масштабу, втімFanfare Ciocarlia коли у залі вимкнули світло, людей було дуже мало, мимоволі промайнули думки про не надто велику успішніть фестивалю. Однак вже після того як прозвучали перші ноти пісень Fanfare Ciocarlia у залі запанувала надзвичайно весела карнавальна атмосфера і люди почали заходити активніше, переконавши нас у тому, що подібного фестивалю можна чекати й наступного року. Глядачі одразу ж почали танцювати та веселитися, запальні барабанні ритми, мелодії скрипки – так, ця музика не могла залишити нікого байдужим. До речі, гурт був створений у 1995 році і з того часу набрав світової популярності. Він виступає у складі 12 осіб. Музиканти поєднують танцювальні циганські ритми з музикою оркестру. Так і створюються їхні неперевершені балканські мелодії. Безумовно певної популярності їм додала і участь у фільмі «Борат» з треком "Born to be Wild". Щодо оркестру, то сама їхня назва може сказати багато про спрямування гурту, адже перекладається Fanfare Ciocărlia як "fanfare" – духовий оркестр та "ciocărlia" – жайворонок. Ці запальні румунські музики дуже сподобалися українцям, хоч і відчувалося, що в залі більше чекають на хедлайнерів.

Після виступу Fanfare Ciocarlia на сцені несподівано з’явився ведучий, а вже закралися підозри, що музикантам доведеться представляти себе самим.

K.A.LДругим був гурт K.A.L., який виглядом більше нагадує вже не оркестр, а рок-команду, щоправда з залученням скрипки та акордеону. Цей сербський гурт заснували два брати:театральний режисер Драган Рістіч та художник Душан Рістіч. І не дивно, що гурт став відомим, адже їхня родина створювала музику століттями. А тепер і самі брати вирішили не відхилятися від сімейної традиції і у своїх піснях поєднали мотиви народної балканської циганської музики з сучасною. Публіка ставала все більш активною, і не дивно, ці сербські хлопці вміюють її «заводити», зокрема своїми вигуками та спілкуванням з натовпом.

Одразу після їхнього виступу ведучий намагався поставити хлопцям кілька питань. Щоправда, вони були не завжди доречними, влучними та точними. Так, у колективу K.A.L. запитали про їхню «традицію грати на весіллях», на що здивований гурт відповів, що ніколи не грав на подібних заходах. Мабуть, це питання мало прозвучати до першого гурту, проте ведучий його переплутав. Та слухачів це інтерв’ю вже не надто цікавило, всю залу заполили вигуки «Gogol! Gogol!».

Gogol BordelloІ от настала ця мить, на сцені з’явились Gogol Bordello та залунали перші акорди пісні «Underdog World Strike», на сцену вибіг харизматичний Євген Гудзь, з гітарою в одній руці та пляшкою вина в іншій, без цих речей його вже взагалі стало важко уявити. Однією з наступних пісень стала «Sally», в якій немов автобіографічно прозвучала російськомовна лайка. Та й сам по собі гурт є інтернаціональним,до його складу увійшли музиканти з Росії, США та Ізраїлю, а очолює гурт українець за походженням. Свою  суміш рок-н-ролу, панку, фольку та балканських мотивів, музиканти демонстрували півтори години, опісля чого Гудзь вийшов на біс замотаний в український прапор. Їхній виступ викликав у присутніх шквал емоцій – всі танцювали, стрибали та підспівували гурту, це був апогей першого дня фесту.

Що ж до вокаліста Gogol Bordello, то з ним журналісти мали змогу поспілкуватися перед концертом на прес-конференції. Там Євген Гудзь розповів про реліз нового альбому, його планують видати вже в березні 2010-го. Проте музикант запевнив, що в Україні він з’явиться ще в грудні, завдяки явищу піратства, яке він не засуджує, а називає «еволюцією», тимпаче викоренити його неможливо. Про Kocani Orkestarбалканську музику та походження Євген Гудзь сказав, що в нього балканського нічого немає, але запевнив, що ця музика універсальна, адже необов’язково бути з Ямайки, щоб грати реггі.

Другий день Балканфесту – 5 грудня – розпочався з виступу Kocani Orkestar. Це македонський гурт, що грає музику з індійськими циганськими мотивами та латиноамериканськими мелодіями. Гурт став відомим завдяки появі у фільмі Еміра Кустуріци "Час циган". А українській публіці він сподобався завдяки ритмічним мелодіям, яскравому стилю та пронизуючому голосу вокаліста, який час від часу з’являвся на сцені. Загалом вони були дуже подібні до гурту який відкривав і перший день фесту.

Цікаво, що на Балканфесті знайшли своє місце і українці. Так, другими виступали Гайдамаки. Вони виконали цілий ряд пісень, добре знайомих присутнім. І хочемо вас запевнити, що Гайдамакивіддача залу була не менша, ні під час виступу закордонних гостей. Здивували Гайдамаки своїми переспівами «кращих козацьких гуртів світу», як їх назвав лідер гурту Олександр Ярмола. Спочатку хлопці зіграли свою версію Motorhead – "Ace of Spades". А після ще й пісню "Smells Like Tine Spirit" гурту Nirvana, яку було доволі важко впізнати поки не залунали слова.

Під час виступів вокаліст та акордеоніст гурту постійно стрибали на колонки та так там танцювали, що здавалося гучномовці просто не витримають це і впадуть.

І завершували весь Балканфест Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra. Саме вони стали родзинкою всього фестивалю. Вони зуміли причарувати глядачів виконанням саундтреків до стрічок Еміра, а також шокували присутніх своїми несподіванками. Музиканти у своїх піснях поєднують джаз, фольклор, рок-н-рол та циганську музику.

Першою цікавинкоюмо стало те, що вокаліст гурту Нелле Карайліч з’явився у футбольній формі. Це була форма сербського гравця київського Динамо, Мілоша Нінковіча.

Emir Kusturica & The No Smoking OrchestraВесь час Карайліч змушував глядачів піднімати руки догори та підспівувати, інколи вибирав для таких дій певних осіб з залу. Також він спускався зі сцени та проходив у невеличкий «коридор» між фан-зонами, тримав всіх за руки та співав разом з фанами.

Окрім того, на сцену весь час запрошували людей з прес-зони, щоб вони танцювали разом з музикантами. Так, моментами, з-поміж медійників та інших глядачів на сцені не було видно самого гурту, адже натовп там був просто шалений. Крім того й проста публіка почала перелазити через огорожу та залазити на сцену, музиканти самі їм сприяли, та допомагли у здійсненні цього.

Приємно здивували гарно відпрацьовані «фішки» гурту, так Карайліч та скрипаль гурту взяли до рота з двох боків смичок, і при цьому другий грав мелодію пісні, прихиливши скрипку до смичка. Пізніше на сцену було запрошено двох жінок, які тримали щось схоже на великий смичок, який більше нагадував згорнуту трубу. І що ви думаєте? Музиканти грали по-черзі, притискаючи до нього то скрипку, то гітару, створюючи неповторні гучні звуки.

Emir Kusturica & The No Smoking OrchestraДо речі, перед концертом 5 грудня також була організована прес-конференція, щопрада пресу здебільшого цікавила не успішність гурту, а здобутки Кустуріци в кіно. Стосовно дивної назви колективу Карайліч пожартував, що Кустуріца дав йому 10 тисяч євро, щоб його ім’я стояло першим, хоч він лише гітарист колективу. А Емір у свою чергу зазначив, що то були його останні 10 тисяч, адже всього він мав 15 і тому залишився з 5-тьма.

Під час виконання останньої пісні на сцені вже був неймовірний натовп глядачів, всі вони танцювали, серед них виринули і вокаліст Гайдамаків Олександр Ярмола та вокаліст Gogol Bordello Євген Гудзь. Вони приєдналися до Неллє, та співали разом з ним, втім слова для опису завершення Balkanfest підібрати дуже важко, цю подію можна сміливо віднести до тих, які варто було побачити вживу!

А зараз залишається чекати Балканфест-2010!

Фотозвіт:

1 день:  Fanfare Ciocarlia (Румунія), K.A.L (Сербія), Gogol Bordello (США) – 4 грудня 2009 року

2 день: Kocani Orkestar (Македонія), Гайдамаки (Україна), Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra (Сербія). Київський Палац Спорту – 5 грудня 2009 року