В «Я Галереї» вітали Землю з Днем народження

теґи: 4 блок, Гудімов, Я Галерея

Наймасштабніша з усіх весняних екологічних подій — День Землі, який відзначають 22 квітня. Вперше його відсвяткували в Штатах 1970-го року. І хоча досі День Землів більшості країн, крім США, це свято не набуло масової популярності, Україна задніх не пасе.

Святкування відбулося в «Я Галереї», адже цього року VII міжнародна триєнале* «4 блок» стартувала в Києві, хоч традиційно триєнале починалося в Харкові. «4 блок» — це громадська асоціація небайдужих до соціальних проблем України дизайнерів-графіків.

 Як заведено, на свято були покликані гості. Їх прийшло чимало і тому в галереї панував приємний бадьорий гамір. Гості пригощались артом та чистою водою.

 Першою привертала увагу інсталяція на підвіконні: з цукру, піску, гілочок, цибулі, апельсинів, землі, пелюсток квітів були викладені фрази: «День Землі», «22», «Earth Day». Це була частина проекту «Спостереження», до нього ще входив великий плакат «календар спостережень» та фото з ніжними імпресіоністичними написами. Автор проекту — Юліанна Алімова.

День ЗемліНа стіну проектувалося відео Оксани та Андрія Чумаченків. Різноманітні люди вітали планету з днем народження. Стилізація під аматорське відео надавала ефекту відчайдушної відвертості.

Гості могли не лише спостерігати, але й брати участь у проектах. Зокрема інтерактивним був проект Уляни Биченкової, Оксани та Андрія Чумаченків. Кожен міг розмалювати білу повітряну кульку, що символізувала планету, як завгодно. Мета перфоменсу — демонстрація глобального крізь особисте сприйняття. Відвідувачі залюбки скрипіли маркерами по кульках, вимальовуючи людей, птахів, квіти, звірів, кораблі.
 
 Поєднання арту та соцДень Землііальний плакатів може мати велике майбутнє. Адже подібні проекти безумовно є творчістю, але разом з тим дієві. Вони спрямовані на глядача, напротивагу сучасним маргінальним течіям, що є замкнутими у собі. До того ж подібний соцарт давно вийшов з тривимірного простору і не обмежується плакатами чи фото.

 — Такі речі називаються перфоменсами, — коментує Павло Гудімов. — Експонати пов’язані, звісно, з екологічною тематикою, найктуальнішою тематикою цього часу.


 — Минулого року «Я Галерея» і «4 блок» робили проект. З колекцій «4 блок» були виставлені екологічні плакати, — продовжує Павло. — Якщо два роки поспіль ми маємо якийсь цікавий проект з «4 блок», то це вже традиція. Особливо, враховуючи особистість Олега Векленка, який є одним з ініціаторів. Я маю особисті симпатії до того, що він робить і до нього особисто. При дружній розмові народилася ідея відмітити початок VII міжнародної триєнале «4 блок» 22-го квітня у Всесвітній день Землі. І ми запропонували зробити таке невеличке свято. Як на мене, воно вдалось.

*триєнале - змагання.