категорії: репортаж

З'явилася ще одна українська книгарня

СмолоскипНові книгарні навіть у Києві відкриваються нечасто. А суто українські – взагалі рідко, можна навіть сказати, майже ніколи не відкриваються. Принаймні донедавна було саме так. Але не тепер – тому що на цьому тижні при видавництві «Смолоскип», що на Подолі, з’явилася нова, велика і цілком українська книгарня. 30 серпня відбулася її офіційна презентація.

Ну, як офіційна? Насправді офіціоз мав місце лише в першій частині дійства, яка протривала напрочуд коротко. Почалося все о 17:30 прямо в приміщенні магазину. Хоч простору там ніби вистачає, та все ж, зважаючи на кількість гостей свята, швидко стало тісно, і багато хто змушений був стояти і слухати надворі, біля входу.

Першим слово взяв Осип Зінкевич, незмінний директор видавництва «Смолоскип» ще з 1968 року (!), коли воно відкрилося в українській діаспорі в США. Він розповів про те, як довго чекав цієї миті, згадав труднощі з виданням і продажем книги в Україні й понарікав на позицію держави в цій ситуації. Ольга Погинайко (директор нової книгарні) – молода аспірантка з Києво-Могилянської академії, філолог за освітою, і тому як ніхто інший розуміється в книжках; у промові без всіляких сентиментів та спогадів зосередилася на структурі книгарні, розміщенні полиць та інтер’єрі: шафи розміщені й пойменовані тематично, є чотири окремі шафи для видавництв «Смолоскип», «Основи», «Факт» і «КМ Академія», вже стоїть кавовий автомат, а згодом будуть ще й зручні фотелі для відвідувачів та «вертушки» з українськими журналами, які часом буває тяжко дістати. Останнім виступив почесний гість свята Дмитро Павличко – говорив він довго і, від якоїсь миті, нудно; продемонстрував неабияку пам’ять – і 58-ий рік згадав, і царські часи, багато критикував як радянську, так і сучасну владу, похвалився щойно купленою за 91 гривню книжку і взагалі більше нагадував не Павличка-поета, а Павличка-депутата. Нарешті закінчив і він – пора було перейти до менш офіційної частини дійства.

СмолоскипСтарші й поважні пішли на фуршет на третій поверх, а молодь (якої було вельми багато) поєднала традиційне святкове розпивання напоїв із поетично-музичним вечором і зробила це у дворику позаду будинку видавництва. Свої поезії прочитали Олег Романенко, Світлана Богдан, Богдан Горобчук, Павло Коробчук, Олег Коцарев, Владік Волочай, Олена Максименко, Галя Глодзь і багато інших. Виступили також молоді барди. Роман Скиба, крім традиційних віршів, заспівав «Мурку» українською мовою. Тут-таки організатори провели справжню лотерею – видали присутнім номерки, а в кінці розіграли за ними книжки, футболки і мп3-плеєр. Головний приз, до речі, дістався вже знайомій читачам «SUMNO.com» Галі Ткачук і випав їй за 82 номером. А в журналіста «SUMNO.com» був 83. Уявляєте, як прикро?

Одним словом, було дуже весело, дуже позитивно, всі присутні мали змогу наспілкуватися, але ніхто не напився. Сподобалося всім.

Та найголовніше, що віднині в нас є ще одна українська книгарня, і тепер не потрібно довго роздумувати, де знайти якісну вітчизняну книжку – практично все можна буде купити тут, причому за низькими цінами (це зумовлено тим, що магазину не потрібно платити за оренду приміщення). Сюди можна завітати щодня, крім неділі, з 11 до 19 години. Адреса книгарні: вул. Межигірська, 21, м. «Контрактова площа», вихід до Нижнього Валу, там треба пройти один квартал в напрямку Дніпра і повернути ліворуч. Заходьте!