категорії: музика стаття

Дитяче Євробачення в Києві: черговий провал НТКУ

теґи: Євробачення-2009

 Катя Chilly на дитячому Євробаченні 2009          Такі уже у нас реалії: якщо після об’яви про проведення чогось значного в Україні наступає гробова тиша – значить десь розпочалося чавкання або зазвучав шелест купюр. Після офіційного проголошення факту проведення фінальної частини конкурсу дитячої пісні «Євробачення-2009» у Києві пройшов чи не рік. З тої пори раптово запала тиша. Керівництво НТКУ не провело жодного брифінгу чи пресової конференції з приводу цієї події, на якій би всі охочі мали би змогу послухати про «те» або  про «се» , познайомитися «з тим» або «іншим».

 Вперше більш менш близько до реалій на майбутній події підійшли на представленні журналістам маленького представника нашої держави на великому європейському фіналі. Цю честь на всеукраїнському змаганні з видовищним фіналом на відкритій сцені в міжнародному центрі «Артек» виборов маленький Андронік Алексанян. Не отримавши жодної інформації, крім пафосних і кумедних заяв стосовно подій на майбутньому конкурсі, один із журналістів, що милувалися і тішилися словесними «умцадріцамі» керівництва Першого національного зразка 2009 року, відірвав таки носовичка від кута ока і нарешті вимовив страшенне слово «бюджет». Представники нинішньої тимчасової керівної команди НТКУ навіть обурилися – ми вам тут за діток, а ви нам про брудні гроші! І знову: «велике євробачення завжди оповито скандалами,сенсаціями жовтою пресою – це і є шоу-бізнес... – а от у нас зовсім інше...» Журналіст навіть якось знітився весь, можливо, знову потягнувся до носовичка – шмарканутися зніяковіло! 

Лише діти і чисті душею люди можуть чути і сприймати справжню музикуПрийшлося нагадати державним клеркам, що то для діток свято, а для дядь і тьоть часи «засвоєння» декількох кавалків жирних таких мільйонів. Мільйонів гривнів та єврів. Причому значна частина з тих кавалків мала стати державними, тоб то в тому числі формуватися і моїми грошима! «Усьо буде добре» – заспокоїло керівництво НТКУ. «Я знаю, що у вас дійсно все буде добре» – підсумував і я. На тому і розійшлися. Всі намагання задати запитання виявилися марними – керівництво страшенно плідно працювало і було зайняте.          

Тому «трохи попрацював» і я. Попередньо дяді і тьоті «заклали» у бюджет дитячого телевізійного свята скромні державні 85,000,000. Звичайно ж до обвалу гривні! Про спонсорські забави навіть не говорили. Трохи згодом, вочевидь потримавши в руках китайські калькулятори, вирішили зупинитися на сумі в районі 66 мільйонів 674 тисяч з дещицею.Знову ж – без спонсорських внесків. А на додачу і європейська мовна спілка робить вагомий фінансовий внесок (або позбавляє приймаючу сторону вагомої частки витрат перш за все на технології і техніку). Державний кавалок мали розділити на дві частини: із загального фонду бюджету України грошей хотіли отримати 56 мільйонів 470 тисяч з чимось і зі спеціального фонду 10 мільйонів 340 з гаком тисяч. Фахівці розуміють,що виділення бюджетних коштів тягне за собою зміни до бюджету, а для цього потрібне рішення Верховної Ради. Чим займаються ті дяді і тьоті, країна бачить практично в режимі «живого ефіру». Там справи не мільйонні – там бажають «попрацювати» з сотнями мільярдів. Дрібненьке, практично дитяче, рішення не відбулося. Фахівці засвоєння телевізійних грошей знову взялися до калькуляторів.

Про результати було повідомлено на пресовій конференції, яка відбулася рівно за місяць до проведення всеєвропейського телевізійного  фіналу у Палаці спорту Києва – 21 листопада. Ви будете сміятися, але ця пресова конференція знову не була присвячена реаліям проведення конкурсу. Журналістів запросили для пафосного повідомлення щодо того, хто буде вести конкурс. Враховуючи ситуацію у світі з епідемією грипу, про потенційних ведучих писати не буду – після подій проаналізуємо, що і як вони там «навели». До речі, і журналістів лемент про «себе коханих» якось не зацікавив – знакові «хрести» руками операторам від кореспондентів на виступі потенційної ведучої тире зірки багато про що говорили. І знову наче зі старої платівки: «велике євробачення завжди оповито скандалами, сенсаціями, жовтою пресою – це і є шоу-бізнес, – а от у нас зовсім інше...» Прийшлося знову нагадати дядям і тьотям про своє – про бюджетні гроші і про те, в який спосіб і хто їх буде «асваівать». Короткий виклад відповіді : все буде добре... Та знаю я, що у вас все буде добре! І на закінчення: «запитаєте на пресовій конференції у Васюника через 2 години». Ну що ж запитаю.

Через дві години. Практично порожня зала клюбу Кабінету Міністрів. Трохи захолодно. Трохи помпезно. На події розгорнуто ПТС (5 камер в «тракті» + дозйомка з рук по залі). Для довідки – вартість такої «забави» по Києву в середньому до 5.000 єврів за «виїзд». І це без гонорарів і спеціального причандалля. Декілька поодиноких камер та журналістів. Як і належить із запізненням (є з кого брати приклад!) з’являється віце-премєр з гуманітарної сфери пан Іван Васюник. Стислий виклад виступу: «значна гуманітарна подія не тільки в рамках України а і Європи...додасть рейтингу...забезпечимо належний рівень підготовки попри кризу...урядом прийнято рішення про виділення 15 мільйонів гривень...прискорені процедури перетину кордону та розмитнення...безпека...належний медичний контроль...сильний заряд і мобілізуючий фактор та виховання у дітей лідерських якостей».

Катя Chilly на дитячому Євробаченні 2009 Відповіді урядовця на запитання журналістів навколо ролі педофілів в  житті читачів, їх певного кольору і запаху видань та інших «нюансів» приблизно того ж кольору і запаху пропускаю – я ж бо про основне. Про гроші. Мої. Наші. Запитую: «Пане Васюник! Враховуючи досвід «засвоєння» коштів на «Євробаченні-2005», коли гігантські суми бюджетних грошей були просто виведені за межі держави, прошу Вас відповісти, що буде зроблено урядом задля того, щоб 15 мільйонів не пішли назавжди за межі України? Сцена, звук, сцена, телебачення є визначальною частиною бюджету конкурсу – в цьому зв’язку які українські фірми будуть брати участь в роботі над конкурсом?».

Васюник: «Не потрібно проводити аналогії з конкурсом 2005 року. Всі фінансові операції будуть проводитися під контролем фахівців з НТКУ. Про фірми розкаже керівництво Першого національного». Стислий пафос виступу представників НТКУ з «потужною кількістю фактів, назв, цифр»: «давайте зберемося і будемо працювати на імідж...це найсвятіше про що ми дбали...» Коло замкнулося або наша пісня гарна нова!

Інформація для думаючих. Стисло. Без аналогій.

Для достатньої візуалізації прочитаного в наступних абзацах потрібно періодично в потрібних місцях уявляти положення нижньої щелепи європейських телевізійників під час спілкування з представниками нинішнього тимчасового керівництва НТКУ. 

Про зрозуміле будь-якому телевізійнику: організація і проведення пісенних конкурсів Євробачення і «великого», і за участю діточок, з технологічної точки зору, – абсолютно однакові телевізійні події. Беземоційна крапка.

Лав Юкрейн

Тепер: короткий виклад історичних подій. Отож. 2004-2005 роки. НТКУ має проводити фінал пісенного конкурсу «Євробачення-2005» у Києві. Керує найпотужнішою телевізіною кампанією України колишній редактор дрібної газетки. Йому дуже сподобалося. Але все ж таки «дрібненькі фахові проколи» на зустрічах з журналістами відбувалися. На пафосний виступ: у нас в країні не має режисерів-постановників, хто буде вести, хто буде керувати «Стадікамом»(це такий керований операторський стабілізуючий прилад)... миттєва відповідь, присутнього на пресовій конференції оператора:я можу керувати! І «вести» кому було. Вже не кажучи про режисерів-постановників. Наших. Згадуємо далі. Виконавчим продюсером від України призначається людина, яка ніколи в житті телебаченням складних постановочних форм не займалася! Згодом президентом НТКУ призначається колишній учитель історії тире дрібний політик – громадянин Стецьків. Він з «групою ентузіастів зі Львова» заходиться «рятувати Євробачення». Тотальна і нахабна брехня на всіх пресових конференціях. Ніякого відкритого і чесного творчого конкурсу для створення «образу» телеподії. Ганьба і тотальні крадіжки при визначенні технічних партнерів. «Суперсцена» гігантською вартістю у більше ніж в 11.000.000 гривень привезена за кілька днів по події на склад Першого національного у вигляді сотні з лишком тон іржавого металобрухту, розрізаного на шматки «болгарками» та «автогенами».Від роботи над подією відсторонені практично всі телевізійники з Мельникова 42 – набираються за тимчасовими контрактами сотні людей з вулиці. Після закінчення професіонали з Першого національного, які все одно те все  вигребли на власних жилах та нервах, практично всі на межі виснаження і у передінфарктному стані. Стецьківу – на груди орден, всі «фігуранти з групи ентузіастів» у повному складі порозбігалися хто куди (у народні депутати, за кордон тощо)...

Рік 2009. Першим національним керує колишній конферансьє тире колишній диктор. З групою ентузіастів навкруги звичайно ж. Створенням серйозного телебачення національного масштабу ні начальник ні його віце-начальники ніколи в житті не займалися. Ви правильно зрозуміли – професійні телевізійники аж стогнуть! Виконавчим продюсером дитячого пісенного конкурсу від України призначається людина, яка ніколи в житті телебаченням складних постановочних форм не займалася. Але! І тут увага: НТКУ виявляється «робить усе можливе і неможливе для забезпечення контрактів» на Євробаченні. Ніякого відкритого і чесного творчого конкурсу для створення «образу» телеподії. Гробова тиша щодо технічних партнерів по основним позиціям: світло, звук,сцена, телебачення. Але впадає у вічі, що досвід таки переймають і аналізують. Тихесенько. Уважненько. Адже кимось в коридорах НТКУ на вул. Мельникова прийнято рішення – жодного публічного слова. Щоб оператор «чужий» раптово не з’явився чи ще хтось. Розуміють: публічне слово – не горобець...

Тому що коли починають говорити... Пропоную проаналізувати перших «горобців».От тут як раз час згадати про положення нижніх єврощелеп. «Родзинки» від так званого «виконавчого продюсера» Руслана Ткаченка на пресовій конференції:

–         «Ви помиляєтеся (ну я значить – Зирін) світло, сцена, звук, телебачення «не є визначальною частиною» бюджету пісенного телевізійного загальноєвропейського дійства, «для нас (ну для них!) соціальні витрати значніші»!

–         «ми (ну вони!) готують інший принцип ТБ-шоу» телебачення буде «відпрацьовувати на крупних і середніх планах».

Реакція євротелевізійників зрозуміла – від такого потрібно терміново захищатися. Саме тому практично всі гроші будуть виведені з України на потрібні рахунки. Звичайно не в гривнях. І звичайно ж подалі «від соціальних витрат». І це зрозуміло – адже мова йде про «живий ефір» як мінімум на 13 країн Європи в «прайм-таймі». Європейська мовна спілка має забезпечити якість і картинки і шоу. От і прохопився тимчасовий телевізійний начальник з НТКУ про те,що «важко пояснити європейській мовній спілці чому не проводяться проплати». Вочевидь «туди». Оскільки «тут» професіонали завжди домовляться. І без єврочиновників. До речі, після надходження грошей «туди», дяді і тьоті з Європи миттєво винаймають... наші фірми у «субпідряд». За гривні звичайно ж. Мінус  (і ой який мінус!) «своє кровне чесно зароблене».

 Катя Chilly на дитячому Євробаченні 2009Щодо «інших принципів ТБ-шоу» вимушений пояснити «спеціялісту по налагодженню суфлерів на інформаційних програмах» таке: показ у режимі активного використання КРП і СРП на великому шоу з великих лінійних відстаней від об’єкту зйомки (до того ж дітей!) це – найважче! Потрібна фактично віртуозна операторська робота. До того ж злагодженої групи операторів. На «великому Євробаченні» такий показ через його тотальну складність застосовуєть вкрай рідко! Судячи з усього, до нас знову приїде творча команда з Європи. Вони хоч знають про раптове осяяння «іншими принципами» місцевих діячів? А у Києві сценою будуть вовтузитися в різних напрямках діти! До того ж кількість світлових приладів, яка потрібна для якісного показу в такому творчому режимі абсолютно не відрізняється від шоу, де стоїть завдання «висвітити» великі обсяги декорацій. Це так – для довідки! Саме тому я хочу оприлюднення повного списку тих «ми», що «готують нові принципи». Оскільки знову практично ніхто з телевізійників УТ , які займаються дитячими шоу та євровізійними програмами багато років, до процесу не залучений! При наймі станом «за тридцять днів до події». Перша причина очевидна – маючи реальний досвід роботи у створенні телевидовищ вони-професіонали чітко все порахують! І думає виникне ціла маса веселих і кумедних запитань. Їх зводить до купи мігістральна тема: де гроші? Причина друга – ми живемо у веселій і по справжньому європейській країні,тому фахівці голосно про це розкажуть! І не просто розкажуть, а пояснять фахово!

На додачу: європейці уважно за «підходами» у кадровій сфері слідкують. От, для прикладу, доволі несподіване звільнення багатолітнього технічного керівника НТКУ пана Федорова. За плечима цієї людини організація і проведення на світовому рівні шаленої кількості складних видовищних подій. Зверніть увагу – не 22 листопада професіонала проводять з подяками і шампанським уже після закінчення  всеєвропейського телевізійного шоу, а фактично в розпал підготовки до нього. Європейські телевізійники все уважно аналізують. І мовчки та миттєво реагують – переносять основний телекомунікаційний центр «Євро-2012» з Києва до Польщі. Раптом і тоді який небудь черговий «завідувач складом» стане Президентом НТКУ – ну зустріне Тимошенко десь раптово і домовиться! Знову підуть звільнення, а дитяча телепрограма у порівнянні з телебаченням зразка»Євро-2012»- дріб’язок! Ризикувати телемільярдами після близького знайомства з вітчизняним  керівним «телеконтінгентом» ніхто не буде!

На закінчення ще одна вагома «родзинка».Цього разу від гуманітарного віце-прем’єра. Він повідомив: загальний бюджет події становитиме близько 35-37 мільйонів гривень(з них 15 – бюджетне фінансування). Уявляєте фантазію і рівень запланованих «хвахіфцями» відкатів: з 85 до 15! І  це  без врахування спонсорських грошей!

На сьогодні здається досить...

В наступних «серіях» погомонімо трохи «про найсвятіше про що ми маємо подбати». «Вони» мається на увазі.

Олександр Зирін, незалежний український телевізійний оглядач

Додаток

На закінчення додаток. Для думаючих. Приводжу висловлювання одного з вище проаналізованих персонажів під час віртуального спілкування в одному з інтернет-чатів. Все б нічого – весело, кумедно! Жодної цифри, жодної назви, жодного серьйозного факту. Жах масштабів мікробоскобічності стають зрозумілі через деякий час. Адже випливає на поверхню тільки один маленький нюансик: сайт, де все це коїться, позиціонує себе не як «жовтий», а як професійний та телевізійний. А це означає, що запитання ставлять в більшості своїй (без обов’язкових «обслуговуючих» звичайно ж!)  фахівці. Саме тому відповіді багато чого варті. Я вибрав все, що стосувалися  дитячого Євробачення.  З іншими «перлинами» тобто з повним текстом можна познайомитися за цією ланкою: http://www.telekritika.ua/lyudi/2009-10-27/48786

Примітка від автора написаного: я запитання цьому «хвахіфцю» не ставив.

«...- Г-н Ткаченко, два вопроса: кто виноват и что делать? То бишь, как вы за 20 дней собираетесь разрулить напартаченное за все время «подготовки?» Как там финансирование? Правдивы ли слухи о том, что все НЕ в порядке? Думаю, этот вопрос особенно волнует юных участников, ведь подобные разборки свыше влияют на их судьбу (которая отчасти измеряется успешностью конкурса), плюс - действительно - очередной провал национального уровня: в 2005-м недостройки и недостаточную подготовку к «Евровидению» отмазали революцией, а сейчас чем - предвыборной кампанией?

– Хвилююся. Як вам пояснити, що все насправді в порядку. Все відбудеться. Питання лише в тому, скільки нервів, власних нервів (!) нам доведеться залишити в проекті в останні тижні. Проект відбудеться обов'язково! І чи є проблемою наше українське ставлення до будь-яких масштабних проектів? Ми ж довго запрягаємо, але потім дуже швидко їдемо. Відсутність належного механізму фінансування ДПКЄ з самого початку робить свої корективи, особливі, майже форс-мажорні обставини підготовки. Але Ви можете навести приклади іншого шляху в нашій країні? Просто не всі ще зрозуміли, що «Євробачення» - це тест, невелике випробування державного механізму (в тому числі й фінансового) перед набагато більшою, масштабнішою подією - «Євро-2012». Так, грошей ще немає. І можете собі уявити, як нам доводиться викручуватися, щоб проект рухався. А він рухається :).

– Хочу подивитися, як будуть відбріхуватися від провалу дитячого «Євро» :). Чи краще, щоб усе вилізло тільки на ефірі - точніше, вигідніше? Невже розраховують відмазатись ефектом випадкового ляпу - який не має причин і не є, не доведи господи, наслідком пасивності й недбалості? Мужики, ви попали в будь-якому разі - від провалу так просто не відмажешся - а от наслідки наші діти розгрібатимуть. Черговий смішний провал України в очах світового суспільства насправді має бути на вашій совісті.

– Звідки такий настрій? Проект вийде радісний, сонячний, незважаючи на погодні умови :). Ви знаєте багато проектів, які я провалив? :)

– Пане Руслане, скажіть, будь ласка, чи ви бачили номер хлопчика з Білорусі, який готується показати його в Києві? Я був шокований його окультними алюзіями та відвертим висміюванням християнства. Чому таке має показуватися в нашому православному місті?

– Ви так бачите? По-моєму, ви піддаєтеся впливу форумів. Погляньте на це власними очима. А живого хлопчика (його звуть Юра Демидович) ми побачимо дуже скоро. До речі, білоруські продюсери стверджують, що цей галас - не промокампанія. Начебто вони не вкладали в розкрутку ні копійки. Це просто вдача! Я бажаю Юрі успіху і перемоги.

– Скільки відсотків Вашого робочого часу займає підготовка до «Євробачення» і скільки решта роботи в НТКУ? Ви встигаєте контролювати все?

– Весь час. За рахунок особистого життя, на жаль. Чекаю грудня, щоби тиждень побути з дітьми. Але щось мені підказує (мабуть, вибори), що грудень також буде той іще...

– Руслане, в якому стані нова студія на Першому національному після того, як прорвало труби? Кажуть, така ситуація виникла через те, що ви й пан Дупак намагалися зекономити на проведенні вентиляції.

– Так. Ми намагалися зекономити. Тому ми з Дупаком не закрутили вентиль одного з кранів системи опалення і вода пішла. Я тримав ключ. Дупак відкручував вентиль :).

– Добрый день! Я слушала и видела вас на ТВ. Мне очень понравилась ваша замечательная идея с детским «Евровидением» в Киеве. Что мешает вам более настойчиво и чаще говорить об этом очень важном для имиджа Украины мероприятии? Будьте смелее и напористее, времени осталось мало! Привлекайте и поднимайте всех, кого можно. Главное - верьте в успех! Привлекайте студенческую молодежь... А теперь вопрос: вы обращались к известным бизнес-структурам, к нашим олигархам, к депутатам за финансовой поддержкой?

– Ми їх дістали. Просто дістали. І навіть у певних випадках отримали підтримку. У нас є благодійники і спонсори. Приходьте на шоу! Вам сподобається! До речі, квитки-запрошення безкоштовні!

– Вітаю! Загальновідомо, що у Першого каналу немає грошей на гідне проведення «Євробачення». Чи дотримається уряд слова і чи не вийде так, що Перший вкладе всі свої планові й позапланові кошти у проведення цієї масштабної акції, а відшкодування не буде? І якщо так - то чи вистачить коштів на зарплати працівникам? І друге: ходять чутки, що всі, хто працює над проектом, нічого, крім штатної зарплатні, не отримують. Чому так? Якби щось подібне проводив би який-небудь комерційний канал, кошти вибили б зі спонсорів, уряду чи ще з когось... Отримали б чималі гонорари, роздерибанили б усе, та ще й гідно провели акцію.

– Гроші на конкурс є. Їх обмаль, але вони є. Відсутній належний механізм фінансування подібних міжнародних проектів, через що ми досі не можемо розраховуватись за підготовку заходу. Затримується багато надзвичайно важливих процесів: друк запрошень, розміщення реклами, виробництво графіки etc. Це та проблема України, про яку я писав у контексті підготовки до «Євро-2012». Єдине, чого немає в бюджеті «Євробачення», - це відкатів і хабарів. Це ще один тест для України. Ми проведемо конкурс чесно, прозоро. А щодо зарплат... Керівництво зробить усе можливе в межах законодавства, щоб не залишити команду без подяки.

– Скажите, определены ли ведущие детского «Евровидения»? Буквально несколько дней назад это было тайной, покрытой мраком.

– Ведучі відомі: в основній міжнародній трансляції це будуть Ані Лорак (вона!) і ведучий Першого Тимур Мирошниченко (спеціально для дівчат :)). У грін-румі хазяйнуватиме 12-річний Діма Бородін. А спеціальний (до речі, вперше в історії «Євробачення») проект інтернет-трансляції «За лаштунками» вестимуть Артем Нікіфоров та дівчина на прізвище Тимошенко :).

– Детское «Евровидение» - это безумный труд, ведь дети требуют куда больше заботы и внимания, чем взрослые. Скажите, продумывались ли какие-либо мероприятия в Киеве для детей-участников и детей, которые хотят увидеть этот конкурс и приедут в Киев на дни детского «Евровидения»?

– Це надзвичайно важлива частина проекту. Не менш важлива за основне шоу та міжнародну трансляцію. Ми приділяємо цьому надзвичайну увагу. Фактично цілий тиждень - Тиждень «Євробачення» - у них розписаний по хвилинам. Але головна наша мета - не просто розважити дітей, а зробити це так, щоб і вони, і супроводжуючі їх дорослі, і преса запам'ятали цей тиждень як тиждень, який вони провели в Україні! Дітей-учасників Ви і самі зможете побачити в Дитячій телевізійній студії на території Палацу спорту (це спеціальний атракціон, де всі охочі зможуть «помацати» руками телебачення, спробувати себе в ролі оператора, диктора, режисера), також дітей ви побачите в Розважальному центрі «Блокбастер», де для них готується ціла мандрівка. 21 листопада о 12:00 навпроти Палацу спорту діти посадять символічну Алею «Євробачення». Ну і репетиції, репетиції, репетиції....

– «Правительство Украины выделило 15 млн грн из стабилизационного фонда на финансирование мероприятий по подготовке детского песенного конкурса «Евровидение-2009», которое пройдет 21 ноября в Киеве».

– Так, виділило. Але ми цих грошей ще не бачили. Процедура така. Час іде, ми сивіємо. На очах :).

– Руслан, чем Украина в ноябре собирается удивлять избалованную европейскую публику?

– Проект некомерційний. Космічних гонорарів немає. Ані Лорак - одна з тих, кому не байдуже «Євробачення» і місце України в ньому. У Першого і Кароліни знайшлося багато спільних інтересів. Всі будуть задоволені!

– Дуже сподобалися веселі малюнки з художнього оформлення Дитячого «Євробачення»! Вони створюють радісний, світлий настрій. Чия це ідея?

– Автор - Степан Коваль, відомий український режисер-аніматор, володар Срібного Ведмедя. «Йшов трамвай 9-й номер» пам'ятаєте?

– Так, пам'ятаю. А чи не зможемо ми в майбутньому побачити його роботи й роботи інших цікавих авторів українського кіно на Першому національному?

– Я сподіваюся на це. Степан Коваль - один із небагатьох безцінних для України людей, хто бачить світ дитячими очима. Продукція для дітей - один із наших пріоритетних напрямків у майбутньому.

– У зв'язку з важким економічним станом у країні, чи не стане Дитяче «Євробачення» нашою ганьбою?

– Повірте, не стане! А досвід, який ми всі отримаємо?! Як його потім зможемо використати у 2012 році?!

Кінець цитати...