“Культурний шар” Юрія Макарова

теґи: Культурний шар, Юрій Макаров

«Культурний шар» Юрія Макарова – це повість для тих, кого у пригодницькій прозі вже нудить від латиноамериканських джунглів, африканських пустель, американських прерій чи й усього цього разом. Може, не так романтично, зате в повісті дуже натуралістично відображено наше оточення, сучасний український національний колорит, знайомі місця. Якби ще автор відкинув усілякі там геройські замашки, таким усе б реалістичним видавалося! Але він не відкинув, і усе інше пішло вже, що називається, за законами жанру: добрі дядьки, злі дядьки, скарби, погоні, бійки, головоломки ну і, звичайно, кохання (куди ж без нього). Кого від надлишку останнього також нудить, заспокою: в помірних дозах.

Перше, що кидається в очі, як це не дивно, враховуючи розважальний характер – інтелектуальність повісті. Автор систематично і свідомо наповнив твір цікавою і захоплюючою історичною інформацією, яка хоч частково вже відома, але залишається актуальною та дискусійною й до сьогодні. Крім того, купу різноманітної інформації він ще й вкладає в уста та думки головного героя. Сказати по правді, то він надто вже ідеалізований, цей герой. І майстер на всі руки, і інтелектуал неймовірний, і зв`язки у нього потужні аж занадто. Ну, та добре. Нехай собі. Нам то яка різниця звідки черпати інформацію. Ото ж бо, що абсолютно ніякої!

Події, описані у повісті, розгортаються навколо фортеці Дунаєвець, що на Одещині. Статтею, написаною однією з наукових співробітниць музею, раптом зацікавлюються місцеві кримінальні структури. Вона ні в якому разі не повинна бути надрукована. Яким чином одеських бандитів зачіпає виключно історична стаття і що з нею робити тепер? У цьому намагається розібратись київський бізнесмен, що врятувавши жінку від бритоголових братків, сам стає об`єктом полювання...