«Сонячна алея» – згадка про вже неіснуючий мур

aleya.jpgСонячна алея – твір німецького автора Томаса Брусіґа – це розповідь про життя німецького народу, розділеного Берлінською стіною очима підростаючого покоління. Переважно йдеться про події, які відбувалися безпосередньо з героями твору, а не з самою країною, проте можна відчути постійний вплив на їхню свідомість Берлінської стіни, адже мур – епіцентр, навколо якого обертається доля кожного, хто жив біля нього. Наприклад, жителі Сонячної алеї – вулиці, що іронією долі опинилася на схід Берлінської стіни. І відтепер ця вулиця стала особливою в Німеччині, адже саме тут розпочинається рух опору і непокори діючому режимові. Можливо, навіть тому, що колись давно на ній жив підліток Міха (головний герой твору) та його друзі, які ні в чому не поступалися своїм принципам, а завзято йшли до головної мети - об’єднати Німеччину і зруйнувати стіну, яка її розділила.

Вони постійно виказують свою непокору, слухаючи «найзабороненішу» музику, не піддаються спокусі забезпечити собі легке життя: за «недостойну поведінку» їх виганяють зі школи, проте вони тільки раді цьому. Вони розуміють, що буде складно, адже ніхто їм не допоможе у боротьбі, але ніхто й не перешкодить: їх ув’язнювали, гнобили, ламали життя і навіть посягали на нього, проте це все ставилося в ніщо перед мрією звільнитися. Читаючи цю книгу, починаєш усвідомлювати, що таке свобода, і що таке боротьба за неї... І не обов’язково досягнути першого, головне – що ви спромоглися на боротьбу.

Книга перекладена з німецької мови Софією Онуфрів. Переклад, на мою думку, чудово передає ту атмосферу, яку намагався відобразити автор.