Проти Гоголя
Що про нього маю написати? В тій навалі текстів (не важить — писаних, фільмованих, мальованих), котра суне на нас крізь усі інформаційні шпарини, важко вибрати тему, не затерту численними коментаторами — від літературознавців до чиновників. Лишається метод виключення. Отже, чого я не хочу писати і знати про Гоголя.
Мені нецікаво, чи був він дріб’язковий, марнославний, чи, навпаки, щирий і добросердий, чи любив випити і попоїсти, або, може, дотримувався суворої аскези. Мене не обходить його інтимне життя, релігійні та політичні переконання, його стосунки з сучасниками, його сповідники, друзі, звички й нахили. Мені глибоко байдуже до наявності або відсутності в нього психічних чи будь-яких інших хвороб, а також до того (так, так!), російський він письменник чи український. Далі годі, позиція, гадаю, зрозуміла.
Для мене Гоголь — означення певної сукупності літературних творів. Не більше й не менше. Завжди гарних, часто талановитих, інколи геніальних. Мій Гоголь — творець тої самої «Шинелі», з якої направду вийшли всі видатні письменники в цій частині світу. Автор, який міг кількома словами посеред речення, де йдеться про щось геть інакше, не просто створити нового героя, а й описати все його життя, притому ані на мить не гублячи нитки основного сюжету. Людина, що підкорила собі божевілля — бо описала його так, як ніхто. Іронічний пророк, котрий відтворив у «Ревізорі» модель Страшного суду не менш переконливу, аніж у Біблії. Отець тої революції, що вибухнула в літературі лише в наступному столітті і стала чомусь називатися авангардом, хоча насправді Кафка, Беккет, Джойс застосовували і вигострювали багато в чому саме ті прийоми, що їх з таким блиском відпрацював наш Микола Васильович; ні, ніхто ні в кого нічого не запозичував, просто хтось зробив перші кроки. До речі, ставлення до Джеймса Джойса на його історичній батьківщині, в Ірландії, може бути відповіддю щодо належності Гоголя тій чи тій культурі. Джойс, визнаний класик модерної прози, не написав жодного рядка гальською — тобто корінною ірландською мовою, все — лише англійською, тобто мовою імперії, для ірландців люто ненависної; ба більше, свого часу він покинув Зелений Острів і до кінця життя мав з батьківщиною дуже холодні стосунки. А попри все те, щороку в Ірландії відзначають Блумівській день (за сюжетом всесвітньо відомого роману Джойсового «Улісс»), на знаменитих літературних іменах процвітає справжня сувенірно-туристична індустрія: бунтівний письменник для країни все одно лишився своїм, саме ірландським — байдуже, де він жив, що говорив, з ким сварився... Але ми повторюємося.
Гоголь має стати для нашої літератури абсолютною точкою відліку, тим фундаментом, на якому тільки й можна намагатися будувати щось нове. В його шинелі вистачить місця всім: і консерваторам, і радикалам, і експериментаторам, і скандалістам, і моралістам, і нетерплячим молодим, і неквапливим старим. Головне — відмовитися від нього, повстати проти Гоголя зі шкільних підручників, міністерських циркулярів, політичних заклинань. Тоді замість бронзи і каменя мертвих монументів дістанемо справжній сад мистецьких утіх, де дияволові посередності буде вказано його місце.
майстерна зарисовка на письменника!
дуже дякую, написано пристрасно і гарно
якби підручники писали отак, то й не треба було б проти них повставати, і нікому з учнів не сиділа б в печінках чудова, багата й різнопланова українська література
Молодець!
Класно систематизував складні речі.
Як і кожне порівняння, аналогія з Ірландією не дуже досконала. З п'яти (!) ірландських літераторів-лавреатів Нобелівської премії ґельскою, нажаль, не писав жоден. Хоча сучасна ґельськомовна література існує.
В нас література державною мовою нащастя почувається кращє, ніж в Ірландії. Щоправда нобеліатів немає взагалі.
Між іншим цінність внеску ірланців у розвиток сучасної світової літературної англійської мови широко визнано. Є, навить, спеціальний літературознавчий термін "ґрінінгліш".
Сорі за офтопні ірланські п'ять пенні. Просто Україну надто часто порівнюють із Ірландією.
ПиСи
Навздогін додам і свою кульгаву аналогію.
Гоголь – найвеличніший приклад "синьо-жовтої російської"))
Побільше б у нас критиків із такою позицією, як викладена у другому абзаці!
тільки гоголю в україні навіть і пам'ятників нема, і в міністерських циркулярах про нього майже не згадують. хіба що з підручниками можна поборотися.
"Нам нужни гоголі і салтикови-щєдріни" (с)
А нам – ні!
Ми... ета... щє не визначились!)
Є певний парадокс, що Гоголь, великою мірою, був доктинером. Але в доктрини "не вписувався") Зокрема у власні.
Не знаю в чому потреба мати персоніфіковану "точку відліку" для української літератури. Гоголь – талановитий письменник, професіонал у якого були і слабкі речі. "Тарас Бульба" напр., я не знаю, як назвати таке на професійному жаргоні письменників, але мовою музикантів Гоголь "слабал цю річ". Це чисто конюктурний твір для заробляння $$$ при цьому не цураючись спотворенням історії. Адже відтворити так плеско часи Речі Посполитої, це означає "слабати".
а навіщо шукати глибину відтворення часів Речі Посполитої у художньому глибоко психологічному творі?
треба глибину, фактаж і дати – підручник з істоії Речі Посполитої почитайте ))
Ви подивіться на персонажі, на головні сцени в творі Гоголя "Тарас Бульба". Грубими мазками намальований більш менш Тарас, його сини ще більш скупо. Але вершина це сцена вбивства батьком сина – менше сторінки на всю сцену! Це халтура, яка спрацювала лише тому, що була дуже вигідним і потрібним образом для колишньої імрерії.
А хто "лабав" її глибше? Сєнкєвіч?)))
Сенькевич безперечно глибше писав про ті часи. Але також попсу писав... Не повезло нам панове з літераторами про той час. Один марав для московського царя, інший пестив польську еліту... Можливо режисер Гоффман спробував придати глибини і реальності твору Сенкевича в "Огнем і Мечем". Більш менш життєвий фільм вийшов про той ВЕЛИКИЙ час.
Згоден. Адекватних текстів поки що не створено.
також не розумію, чому точкою відліку має бути саме Гоголь. ні в школі, ні тим більше в універі не визнавала його геніальності... може, саме тому, що мене якраз цікавлять всі ті аспекти,які автору байдужі, у мене таке неоднозначне ставлення до Гоголя.
Дякую.
От просто дякую і все.
Зараз зрозуміла, як хотілося саме це прочитати.
За нинішньої істерії, коли все хороше так легко перетворюється на бренди, на предмети культу, які не передбачають розуміння, а лише сліпе поклонінння...