У гості до князя Володимира - за 80 гривень!
За 34 кілометри від столиці, у селі Копачеві Обухівського району, розкинулася справжнісінька Києво-Руська Держава, в якій із V до ХІІІ століття жили наші далекі пращури.
Поїдьте туди неодмінно! Хочете – влітку, хочете – восени, або й просто будь-якими вихідними, адже наразі у Центрі культури та історії «Парк Київська Русь» кожен охочий зможе поринути в середньовіччя, в епоху героїчних поєдинків доблесних воїнів та непримиренних загарбників.
МЕЧЕМ І СОКИРОЮ
Із Києва до «Парку Київська Русь» можна дістатися за сорок п’ять хвилин. З дев’ятої ранку до одинадцятої вечора від станції метро «Видубичі» до села Копачева курсують автобуси. Ціна проїзду – 20 гривень. Автомобілем до місця призначення можна доїхати й за півгодини. Відтак за вісімдесят гривень (а якщо ви студент чи школяр – то за п’ятдесят) переступите поріг височенних воріт і за лічені секунди перенесетеся з урбанізованої сучасності до прадавнього поселення. Перед вами постане живе місто з гамірними вулицями та ярмарками, вбраними в історичні костюми містянами й відважними воїнами. Станете гостями Київського Дитинця-Кремля, історичного ядра древнього Києва, що його на честь великого князя хрестителя Русі назвали «Містом Володимира».
З часом на території «Парку Київська Русь» планують відтворити у повному обсязі просторово-архітектурний вигляд тогочасного Києва. Себто на п’ятдесяти гектарах обухівських просторів відбудують стародавні будівлі, жодна з яких не збереглася до нашого часу: оборонні споруди, палаци князя Володимира, княгині Ольги, Федорівський монастир, Десятинну церкву, Ярославів двір, Ротонду, Гридницю тощо. Нині ж частина Дитинця має територію у десять гектарів, що на них височіють в’їзні брами, оборонна стіна, князівські палати, гостьова трибуна, розкинулося просторе ристалище, де відбуваються справжні бої. Є тут і стан кочовиків, і табір вікінгів, і садиба киянина XII століття та інші об’єкти, що відтворюють життя та побут жителів Київської Русі. Крім цього, тут чимало найрізноманітніших майстрів – гончарів, ковалів, різьбярів, ткаль, вишивальниць, які не лише демонструють і продають дивовижний рукотворний крам, а й проводять для допитливих майстер-класи нехитрих основ своїх ремесел…
Перебуваючи у цій неповторній місцині, вряди-годи переконуєшся, що ти направду в дрімучому середньовіччі, яке населяють богатирі, блазні та лучники. Ба навіть лексика тут несучасна. Приміром, рицарські турніри відбуваються на «ристалищі», а подивитися на міні-зоопарк можна у «звіринці»… До речі, глядачів неабияк вразили «не ігрові», себто не театралізовані постановки, а цілком реальні поєдинки на луках, мечах та сокирах, від яких в усібіч розліталися іскри, тоді як самі воїни від тяжких ударів по-справжньому звалювалися на тверду землю. Це так сучасні вояки зображували битви русичів із кочівниками. Можете безплатно сфотографуватися з ними. А от, наприклад, зробити світлину у справжній монгольській юрті можна за десять гривень. Кореспондентка СіДу запросила сфотографуватися справжнього монгола Чау Фе, якого по-нашому називають Альошею. Чужинець пояснив, що в юрті, встеленій теплими шкурами, є жіноча й чоловіча половини. Мовляв, вам – туди, мені – сюди, тож порушувати суворих законів ми не насмілилися.
«ДУХ ДРЕВНЬОГО КИЄВА КЛИЧЕ ВАС!»,
– раз у раз чулося від організаторів фестивалю «Парк Київська Русь». І таки направду ті каскадери, фехтувальники, музично-хорові постановки, варяги, татари, які снують у справах або мчать на конях, – усе це створює неповторну атмосферу минувшини. Блукаючи вуличками, матимете нагоду поспостерігати, як саме жили наші предки в далекому ХІІІ столітті, бо всі приїжджі гості (чимало їх завітало з-за кордону) оселилися просто неба, у палатках.
Ознайомитися з автентичним життєвим устроєм, ремеслами, побутом, можна передусім на ярмарку, а ще – під час трапез за величезними дерев’яними столами, де відчувається запах смачнючої баранини, яку приготував справжній аргентинець Антоніо. Крім цього, тут запропонують проїхатися верхи на коні (для малечі знайдеться поні), почубитися подушками і спуститися з гори протягнутим на висоті п’ятнадцяти метрів канаті, постріляти з лука, пометати ножі, взяти участь у дитячих та дорослих забавах...
А ось від вогняного шоу ви будете просто у захваті! Цього разу чи не найбільше глядачів вразила саме нічна програма. Засвічені довкола факели і вогнища ще більше переносили всіх в атмосферу середньовіччя. Захоплювали подих танці східних та слов’янських дівчат, битви під покровом ночі, свідками цих дійств стало двадцять тисяч глядачів. Будете влітку у столиці – приєднайтеся до них. Не пошкодуєте.
Побувала у середньовіччі Жанна КУЯВА
у нотатник мандрівникові
19–20 червня відбудеться Битва XV століття.
26–27 червня – Міжнародний фестиваль каскадерів «Київська Русь».
17–18 липня – Рольовий фестиваль-маскарад «Київська фібула».
14–15 серпня – Медовий Спас.
22–24 серпня – День Незалежності.
28–29 серпня – Фестиваль «Билини Стародавнього Києва» IX–XI століть.
11–12 вересня – зустріч «Бабиного літа».
ПС. Організатори кажуть, що коли свято не вельми грандіозне, то квитки можна придбати й від 30 до 60 гривень.