Гоголь для промо України вліз в багнюку з Мадонною

Бруд і Мудрість Мадонни

теґи: Gogol Bordello

Юджин Хатс – так називає Мадонна, певно, найпопулярнішого й водночас найактуальнішого наразі українця у світі – Євгена Гудзя, лідера гурту «Гоголь Борделло». Гудзь обрав вдалий образ – самого Миколи Васильовича. Не архаїчного, а такого, яким він міг би бути зараз. Справжній Гоголь у справжньому тілі: «В моїй країні те ж саме: хто лиже ножі - скоро поріже язик!» - явно погрожує Гудзь Україні.

Найсмішніше, що і до Гудзя Велика російська імперія дихає дуже нерівно, помилка російських ЗМІ на початку року була абсолютно звичною – Євгена Гудзя представили, як… росіянина (почитайте про це). Звісно, Гоголю важко зараз сказати, хто він – українець, чи росіянин. У фільмі «Бруд і мудрість» про Україну згадується щонайменше тричі – скільки ж коштувало Гудзю таке промо?

«Щоб стати мудрим – треба влізти в багнюку», - каже Євген Гудзь, головний герой першого фільму Мадонни в ролі режисера. Гудзь – бешкетник, Гудзь – розбійник і нероба, невже він такий самий у житті? Адже в цьому фільмі Гудзь грає Гудзя – без зайвих надуманих ролей та іпостасей. Він грає мудрого Гоголя і шибеника Гудзя і це йому вдається, звісно, прекрасно.

Навіщо знімати фільми про вигаданих персонажів, якщо вже є існуючі, й, подекуди, набагато яскравіші за тих, які блукають десь у фантазії? Український емігрант, що знається на дивному фольклорі й застосовує його геть інакше, аніж усі інші, й розуміє його зовсім не так – він дає поради, хоча сам – нізвідки.

«Прямо нізвідки. Якщо твій корабель заходить в док – треба взяти на борт стільки людей, скільки влізе, нам всім все одно пінцет, якщо він потоне, а рано чи пізно це трапиться», - запевняє Євген Гудзь. Він узяв на борт двох дівчат. Вони мешкають устарому будинку. Одна з дівчат, Вікі МакКлюр, працює в аптеці і час від часу тирить ліки для африканських сиріт. Друга, Холлі Вестон, перетворюється з балерини, які, за словами Гудзя, лишились у ХІХ-му сторіччі, на стриптизершу клубу. Поруч жиє Річард Грант Флінн, сліпий професор, колишній письменник, в якого Гудзь відпрацьовує посильним.

Вони у багні, і люди, які їх оточують – також у багні: «Боже, та вони створені для того, щоб копирсатись у багні», - роздумує Гудзь. Але до кінця стрічки – усі вони стають мудрими. Адже, не відчувши багна – не відчуєш і мудрості.

У фільмі використано пісніпрактично з усіх альбомів «Гоголя Борделло», і це значно підсилює стрічку. Мадонні є чим пишатись, попри те, що світові критики чекали від цієї стрічки провалу, а деякі ще до виходу на екран змирилися з думкою, що Мадонна і кіно – це вже провал. Співачка явно перевершила свого колишнього чоловіка Гая Річі, з яким розлучилась днями. Гай Річі може похвалитись хіба що «золотою малиною» - премією за найгіршу режисуру 2002 року.

Гоголь і Мадонна, бруд і мудрість, з бруду в мудрість, з Гудзя – в Гоголя. Досягати мрій, бути на висоті, ставати відомим і мудрим – це все можливо, але тільки після того, як побуваєте в багні. Тіло має не лише терморегуляцію, почуття також регулюються, і не відчувши холодних і крижаних – по-справжньому ніколи не вдасться отримати гарячі й пекельні.