Че Гевара: Що головне для революціонера?

(Любов!)

теґи: Ернесто Че Гевара, Стівен Содерберг, байопік, історія
Назва фільму: Че / Че
Режисер: Стівен Содерберг
Актори: Benicio Del Toro, Demián Bichir, Franka Potente, Julia Ormond, Rodrigo Santoro
Студія: T5 Cinema - Telecinco, Wild Bunch
Прем'єра: 18.05.2008

CheВирішив для себе сприймати Che як єдиний фільм (а не як дилогію «Аргентинець» і «Герилья»). Адже причини роздроблення, очевидно, мають душок комерції - одну шкуру хитро хотіли продати два рази.

Не факт, що я поступаю вірно, частини мають різний стилістичний візерунок, ми згадуватимемо їх з різним настроєм. Але саме в поєднанні половин, при послідовному перегляді, краще за все помітна основна ідея картини, головний персонаж якої навіть не Че Гевара, а сама Революція. А дві частини - це два її погляди в криве дзеркало історії, де вона виглядає то ефектніше, то потворніше ніж є насправді.

Отже, частина перша, кубинська революція (1953-1959) – революція перемоги. І частина друга – болівійська революція (1965-1967) – Cheреволюція поразки.

У першій частині десятки одержимих грішників у мундирах довго гратимуть у хованки на тлі прекрасного й одноманітного екваторіального лісу. Цю частину дехто назве монтажним кіно, тобто таким, у якому наступний кадр не випливає з попереднього. Ще комусь її засоби нагадають кіновисловлювання Олівера Стоуна.

Як будь-який негативний досвід корисніше позитивного, так і друга половина картини на порядок краща за першу, в ній менше демагогії й солдатчини. Натомість більше тиши й простору для власного внутрішнього діалогу на тему «Я і Революція», для аналізу того, чому алгоритм кубинського перевороту не спрацював у Болівії. Друга частина – балада про поразку, молитва по приреченим і віруючим аутсайдерам.

CheЕрнесто Гевара де ла Серна як статний ангел революції, як її земний син, розп’ятий воїнами імперії зла. У кубинській частині – душа повстання, просвітник з автоматом на плечі, бородатий мрійник про латиноамериканську соціалістичну конфедерацію. У болівійській – вибитий із сідла вершник, мокрий ідеаліст і фанатичний астматик, який так і не розпалив вогонь надії на краще життя в серцях лінивих і заляканих орачів-горян. В одному з болівійських сіл у Коменданте запитають: «Чи народна наша революція?» Че скаже: «Так», - і буде чесним. Парадокс лиш у тому, що революція на Кубі – революція народу для народу, в Болівії – лише для народу.

CheСодерберг і страшенно схожий на Гевару артист Бенасіо дель Торо наділяють Че унікальним відчуттям історичного перерізу (наприклад, його лояльність до озброєної боротьби і смертних вироків межує з усвідомленням тимчасової неминучості подібних методів).

CheІ найголовніше: Содерберг не соратник Коменданте. Він свідомий того, що шукає певну історичну об’єктивність. Показує, як важко лежати в багнюці заради світлого майбутнього людства, але сам відмовляється в нього вірити і тому майже очищує чотирьохгодинний фільм від ідеологічних догм. Содерберг показує нам не стільки трибунного титана, скільки харизматичного вояку, про масштаб особистості якого більше дізнаєшся з шепоту партизанів, ніж з візуального досвіду.

Содерберг - не пафосний іконописець і не ремісник соцарту. Після його фільму навряд чи захочеться дружити з Революцією. І бажання бігти до дзеркала міряти чорний берет також не виникає.