«Тарас Бульба» Володимира Борткa, або «300 спартанців» по-вєлікоросскі
Режисер: Володимир Бортко
Актори: Ігор Петренко, Ада Роговцева, Богдан Ступка, Володимир Ільін, Володимир Вдовиченков, Магда Мельцаж, Михайло Боярський, Юрій Беляєв
Студія: Арк-фильм
Прем'єра: 2.04.2009
Ось і вийшов на екрани українських кінотеатрів історичний блокбастер Володимира Борткa «Тарас Бульба» за однойменною повістю Гоголя. Прекрасні костюми, по-справжньому масові масовки, голлівудські трюки (постановка Ніка Пауелла), добре зняті батальні сцени, що заворожують, близькість до оригінального тексту – все це робить «Тараса Бульбу» шедевром російського кінематографу. Проте після перегляду я відчув деяку неоднозначність, причиною якої був надмірний гоголевський патріотичний пафос.
«Уже и теперь чуют дальние и близкие народы: подымается из Русской земли свой царь, и не будет в мире силы, которая бы не покорилась ему!» - кричить у вогнищі Тарас. Такий блискучий патріотичний фінал, при чому, як у повісті, так і у фільмі! Який пафос - запорізький отаман XV століття перед смертю згадує московського царя! Зараз нам важко уявити, як таке міг написати класик, якого вважають, до речі, у тому числі й українським. Але для Гоголя, що жив тоді в Петербурзі і який уявляв Україну як невід'ємну частину Російської імперії, така думка, сповна, могла бути логічна. Могла бути, але ж могла і не бути, і це не просте питання. Справа у тому, що у першому виданні повісті у 1835 році нема жодного натяку на такий пафос, все це з’являється тільки у наступному виданні 1842 року, яке автор переробляє, можливо, під впливом нових патріотичних відчуттів, але, напевно, не без тиску ззовні. Тобто увесь цей гіпертрофорваний патріотизм є другорядним. Наприклад, не було у першому виданні жодних з цих фраз героїчно помираючих козаків:
Только и успел сказать бедняк: «Пусть же пропадут все враги, и ликует вечные веки Русская земля!» И там же испустил дух свой.
А уж упал с воза Бовдюг. Прямо под самое сердце пришлась ему пуля, но собрал старый весь дух свой и сказал: «Не жаль расстаться с светом. Дай бог и всякому такой кончины! Пусть же славится до конца века Русская земля!»
Поникнул он теперь головою, почуяв предсмертные муки, и тихо сказал: «Сдается мне, паны-браты, умираю хорошею смертью: семерых изрубил, девятерых копьем исколол. Истоптал конем вдоволь, а уж не припомню, скольких достал пулею. Пусть же цветет вечно Русская земля!..» И отлетела его душа.
Упал он, наложил руку на свою рану и сказал, обратившись к товарищам: «Прощайте, паныбратья, товарищи! Пусть же стоит на вечные времена православная Русская земля и будет ей вечная честь!»
Повел Кукубенко вокруг себя очами и проговорил: «Благодарю бога, что довелось мне умереть при глазах ваших, товарищи! Пусть же после нас живут еще лучшие, чем мы, и красуется вечно любимая Христом Русская земля!» И вылетела молодая душа.
У фільмі (як і у другому виданні повісті) всі ці фрази фігурують упродовж однієї сцени знищення козаків (підряд протягом нетривалого часу), що викликає досить неприємне, але знайоме відчуття, ніби на вас тисне імперська пропаганда. Можна сказати, що автор нової картини «Тарас Бульба» не винен у цьому, мовляв, сам Гоголь таке написав, що ж тут поробиш, все близько до тексту. Але на те він і режисер, щоб переглянути книгу по-своєму, побачити в ній те, що так просто не йде до рук пересічної людині, не дається її оку. Заяву про те, що фільм був знятий дуже близько до тексту, можна вважати не зовсім вірною. Там, де було потрібно, для посилення ефектності були вставлені сцени, що не фігурують у повісти. Наприклад, мертве тіло дружини Тараса, принесене козаками, хрещення Андрія (згадується подібна сцена в екранізації 1962 г з Юлом Бріннером), сцена написання запорожцями листа султану та інше.
Бідний Гоголь, його знову не зрозуміли. П'єса «Ревізор» з повчальної життєвої історії перетворилася на гротескову комедію, наповнену персонажами-дурнями. Конфлікт особистості у повісті «Тарас Бульба» між окремою людиною з його потягами та прагненнями та співтовариством з його обов’язком й звичаями, цей конфлікт між особистістю і загалом був витіснений на другий план патріотичними промовами та сценами «во славу Великой России».
Якщо Єжи Гофмана після прем’єри його картини по повісті Генріха Сенкевича «Вогнем і мечем» звинуватили у тому, що він зняв фільм «що догоджає полякам», то що можна сказати тут? Це ж небо та земля! Можна лише гадати, як на цей фільм відреагує світова громадськість, і особливо самі поляки. В цілому ж, якщо вирізати деякі фрагменти, фільм вийде досить нормальний. Навіть у світовий прокат можна.
Картину Володимира Бортка «Тарас Бульба» разом з «АдміралЪом» Кравчука можна віднести до серії нових російських патріотичних фільмів. Проте, в цьому ряду, він, без сумніву, стоїть набагато вище за свого попередника.
Та шо ж ви так мало курите, хлопці??!!
Ну ніяк, ніяк історичне кіно не радує українського глядача. "Мазепа" Ільєнка, "Залізна сотня" того ж Бортка, фільм про Шептицького...Не дотягує. Ну ніяк
С последней цитаты с "товарищами" хорошо посмеялся – спасибо)))
Прям соц.арт. сделали из романтика) Либо Вы опечатались в цирфе 1942, либо это переписывал не Гоголь – однозначно)))
так, звичайно, 1842
дякую
"добре зняті батальні сцени, що заворожують" заворожують вони своєю недолугістю. кінна атака на мури, шабля що рубаю кірасу, ляхи які замість того щоб відкидати приставні драбини цілять у козаків камінчиками, дивні маневри летючих гусар та й на кінець страшна гра статистів у великих сценах.
Якщо забати ці атаки кінноти та цицьки Магди Мельцаж, більш нема буде на що дивитися. Я вважаю, що це найкраще у фільмі, нехай і не досконале.
не люблю баянити, але хай цей баян буде вам замість чудодійних ліків від ахінеї:
http://kino-govno.com/movies/tarasbulba/reviews/michelle-kassad
дяка, посміявся) особливо з першого абзацу
Не знаю, що таке патріотичні фільми. Але по коментарях очевидців і по кадрах це типове hate movie, тобто пропаганлистське кіно з метою розпалювання ворожнечі.
по-українськи можна сказати, що це "НАТО геть муві!")))
Что написано Гоголем, то и снято. При чём тут заказ и межнациональная вражда?
"Недолугiсть батальних сцен?" Вы Роксолану посмотрите и обратите внимание именно на батальные сцены.
Да и случалось в истории, что шли на против танков с саблями.
Я лично считаю Бортко прекрасным режиссером, умеющим прекрасно работать с литературой.
===голлівудські трюки (постановка Ніка Пауелла)
Не було там Ніка Пауелла – він поїхав назад до Голлівуду на другий день, посварившись з режисером, який на все мав свій погляд. Тому сцени ставив Сєргєй Головкін ("Стрітрейсери"), Алєксандр Соловйов ("Камєнная башка") і, частково, Джеймс Ембрі ("Ерагон"). Що не завадило російській стороні приплести Ніка до рекламного буму.
о це так!
Всі "сумчасті" рецензії були такі щирі та переконливі, що я завчасно перейнявся відразою до бортковського фільму, чекаючи малохудожньої антиукраїнської агітки і... власно більш нічого й не чекав.
Пішов, подивився (що, зрозуміло, раджу всім, або, щонайменше тим, хто дискутує)) і був е-ее... дещо здивований. Поширена реакція нагадала "істерику за Зміїним" – нарід знов під дією синдрому "Шеф, всьо пропало!"(с)
Серьйозну відразу відчув на початку та наприкінці фільму. Початок – величезні плакатні тітри про замовлення російського мінкульту. Виглядало, скоріше, як "попередження мінздраву" щодо шкідливості вмісту.) А у фіналі – смішна до гротеску, геть позаконтекстна погроза про те, шо, мовляв "піднімається Цар". Чекав що от-от покличуть ВВП за ім'ям-по-батькові. Тошнотна варіація про ту, що "поднімаєцца с колєн"
В середині конкретно дратували тільки дві речі: масковська вимова більшості акторів, та вбогий музон Корнєлюка.
А вцілому, по перегляді залишилось враження, що добре висловила людина ось тут: http://www.bukvoid.com.ua/column/2009/04/10/210545.html
...тобто, не нашій корові тут мукати. Фільм наочно демонструє – хто, таки, насправді більш цінує Миколу Васильовича.
Від себе можу додати – художник (український, доречі, класик – Сергій Якутович)попрацював навідмінно – більш яскравих візуальних образів у фільмах про козаччину я щє не бачив. Кастінг, звичайно, також блискучій, але коли типажи, костюми, грим, зачіски залишаються переконливими в різноманітних ситуаціях, то це вже художнику респект.
Якщо вже підійти вульгарно політ-прагматично, то фільм створює такі потужні й драйвові постаті козаків, що бажання випробовувати українське військо на обороноздатність зникне в кого завгодно. Шанс "парвать хахлов" залишається приблизно такий, як в "Спартака" у пам'ятному матчі проти киян.))
"Руська земля" не дратує, навить виглядає органічно (див. посилання) в атмосфері фільму Москвою й не тхне (абстрагуватися від говірки росакторів поступово звикаєш), двобої та близьки плани батальних сцен також на рівні. Дивує тільки геть млява анемічна масовка – дак недоплатили же ж!)
Цікаво, що тільки піднімаючись на ешафот в росОстапа несподівано вихопилось наше рідне "ШО!"
Карочє – як на мене варто все ж піти подивитись. ІМХО, з фільму не дуже-то є чого обурюватись, насміхатися або лементувати. Тим більше на тлі того, як поки що спромоглася вшанувати Гоголя наша держава.
Клансый фильм!!! "Пусть же славится до конца века Русская земля!"