«ТойХтоПройшовКрізьВогонь»: наш, перший і знову наш
Режисер: Михайло Іллєнко
Актори: Віктор Андрієнко, Віталій Лінецький, Дмитро Лінартович, Ольга Гришина
Студія: Інсайтмедіа
Прем'єра: 19.01.2012
Культурна екзистенція сучасної України багато в чому унікальна. Розтоптане чоботями постсовкових реалій, вітчизняне кіномистецтво ось уже третє поспіль десятиліття невпевнено балансує між стадіями зачаття та формування плоду, при цьому постійно ризикуючи задушитися власною пуповиною. Самі поняття «культура» і «мистецтво» на фоні середовища, в якому старі цінності вже померли, а нові ще не народилися, де еліта є самопроголошеною тусовкою плебеїв, де еталоном успіху виступають бабки, а еталоном краси – варварська розкіш, виглядають доволі гротескно. Українське ігрове або масове, якщо хочете, кіно постраждало чи не найбільше. Усі ці роки воно валялося в пилюці, збите з ніг, десь на узбіччі державних процесів, і слабким голосом жебрало про допомогу. Хоча якої допомоги можна дочекатися в країні, де розвивається лише футбол? Магічне словосполучення «новий український фільм» в умовах стабільного «покращення життя вже сьогодні» здається невдалим жартом. Але це не жарт. В Україні справді знімають власне ігрове кіно!
Не можна сказати, що тема історичного кіна взагалі і Другої світової зокрема є простою для екранізації. Натомість, дуже легко наламати дров і зняти яку-небудь епічну псевдоісторичну маячню, чим з успіхом займаються протягом останніх років наші північно-східні сусіди. В історичному сенсі фільм Михайла Іллєнка не розповідає нічого нового – зрештою, про штрафбати, табори і особістів знімали і раніше, – але показує війну війною, без притаманного російським стрічкам пафосу, показухи, надривного «чокання» (адже не всі солдати радянської армії були москвичами), без чорнухи, блатних діалогів, з іншого боку – без зайвого натуралізму, крові і тельбухів, чим так зловживають американці. Гадаю, більшості молоді не сподобається ця проста, романтична, місцями наївна і сентиментальна «балада про солдата». Фільм відверто дисонує з похмурими, цинічними трендами постмодернізму; попри всі складні сюжетні перипетії, він просто-таки просякнутий життєствердністю. Поза сумнівами, «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» – добрий фільм.
Слабкі місця у стрічці є і їх чимало, втім, зупинятись на них не бачу сенсу. Не слід забувати про те, що робота над фільмом декілька разів зупинялась через недофінансування (найбільша пауза тривала півтора року), внаслідок чого зйомки розтягнулися на період з 2007 по 2011 рік. Яскравою рисою «Того, хто...» є його українськість. Про нього можна впевнено говорити, що це – кіно, зняте українцями для українців і про українців. Так, з українським акцентом у фільмі говорять і зеки, і американці, і навіть окремі чукчі з індіанцями (загалом протягом фільму російської та української приблизно порівну, в чому також присутній певний символізм). Не скажу, що така дещо гіпертрофована, на мою думку, українськість стрічки заважає, але її точно буде складно сприймати глядачам, не знайомим з нашою національною специфікою. З іншого боку, Іллєнко ніби нагадує кожним кадром: «Не забувайте, це кіно – наше, його не було вчора і завтра воно знову може зникнути. Дивіться, поки є шанс...»
Важко бути об'єктивним, коли йдеться про внесок фільму «ТойХтоПройшовКрізьВогонь» у світовий кінематограф. Але Україні він безперечно потрібен.
З використанням матеріалів, наданих компанією «Інсайтмедіа продюсерський центр»
чудовий відгук!
дивилась на КМКФ, треба буде ще раз сходити, подивитись як домонтували )
Страх і ужасс....якби не проблеми з запуском на КМКФ і переносом цього фільму на 2 години пізніше, то ,думаю, зараз він би в прокат і не пішов..... Яскравим прикладом є "Сибирь.Монамур" були там і проблеми з фінансуванням і не зірковий склад, але знято і подано набагато краще)
"сибирь..." – яскравий приклад еталонної чорнухи
Вчора прочитала про фільм на сайті Сашка Положинського. Сьогодні подивилась.
Відгук повністю співпадає з моїми враженнями від стрічки.
Раджу.
"Слабкі місця у стрічці є і їх чимало, втім, зупинятись на них не бачу сенсу"
Для чого ж тоді взагалі писати відгук? Пишіть оду.
"Без притаманного російським стрічкам пафосу, показухи..."
Таке враження, що окрім стрічок Міхалкова ви більш нічого не дивились.
"Гадаю, більшості молоді не сподобається ця проста, романтична, місцями наївна і сентиментальна «балада про солдата»".
Я думаю, ви не помиляєтеся. Але не тому, що вона проста і наївна (все геніальне, як відомо, просте), а тому що від махрового селянсько-калиново-лелечого її пафосу аж перекошує. Утім, я думаю, вам він не заважає, он як ви почали свій відгук: "Культурна екзистенція сучасної України багато в чому унікальна".
Даруйте різкий тон, тут нічого особистого, просто набридло, коли шаровари заступають українцям об'єктивність.
да, ми всє в гавнє і кіно наше в гавнє і автори наші гавно. ура!
Я не маю слабкості все вивалювати в гівні. Але вважаю, що не можна закривати очі на недоліки, адже тоді ці недоліки ніхто не виправлятиме. А ми ж хочемо нормального українського кіно, так? Об'єктивний відгук чи рецензія має описувати плюси й мінуси. Інакше від неї нема користі. У вас тільки плюси.
невже вам не подобається як він каже в кінці: "тутешній"?
і ніколи не чули про приказку "перший млинець грудкою"?
"тутешній" мені подобається) мені багато чого у фільмі сподобалося
Але так само там є багато слабких моментів. Якщо рецензент закриває на них очі, хоч би й із благородних міркувань, він а) не чесний, б) непрофесійний, в) робить українському кіно ведмежу послугу, бо не підказує, як зробити кіно кращим.
Первый блин комом – перша чарка колом. Перші щенята за пліт кидають. Перші коти за плоти.
...думала,що буде гірше, але...сподобалось!
раджу!
Вы простите меня за прямоту, но кто может назвать Константина Линартовича актером или режисером. Более пустого человека я не встречал. За всю жизнь 4 мелких эпизода. Зато теперь сует везде своего сына Диму. Но и у того нет таланта. Внешность – это мало для игры в театре и кино. Оба Линартовича достаточно ограниченные люди, а в повседневной жизни безнравственые особи. Жаль, что такие бездарные и скудные личности пытаются диктовать и навязывать свои законы. Нужно, для начала, быть воспитанным и образованным человеком, а потом показываться на публике.