«Усе в шоколаді» Наталки та Олександра Шевченків - дитячий детектив

теґи: дитяча книжка, дитяча література
Назва твору: Усе в шоколаді
Автор: Наталка та Олександр Шевченки
Видавець: Грані-Т
Рік: 2008

chocolateНаписання книжки для 12-13-річних бешкетників – справа не з легких. Що може цікавити підростаюче покоління в такому віці і про що вони погодяться читати книжку?

Подружжя Шевченків, видавши до цього три спільні книжки-хорори, вирішили для дітей написати детектив. В перше видання серії «Дивний детектив-08» про пригоди команди Мрії поміщено дві книги – «Велике новорічне слідство» і «Все в шоколаді». До друку готується книга третя – «Команда мрії. Нічна історія зі скарбами».

Назву команда отримала за назвою міста на Полтавщині, в якому розгортаються події. Головні герої – звичайні школярі, яким не сидиться на місці і які, начитавшись Конан Дойля, вигадують собі пригоди, а частіше – просто виконують роботу міліції. Персонажі прописані дуже чітко і уявити їх, хоча б і поміж своїх друзів, дуже легко. Семко Скорик – ідейний натхненник і мотор всієї команди. Данилко Руденко – врівноважений аналітик, майбутній журналіст. Миколка Маковій – син головного міліціонера містечка, а тому – головний інформатор, полюбляє поспати і поїсти і мріє прогуляти уроки (тобто, за всіма ознаками – найзвичайніша дитина). Діанка – дівчинка, її місія – додати шляхетності банді з трьох хлопців, сумніватись у всьому  – тобто бути класичною хорошою дівчинкою. Сюжети не дуже вигадливі і, як на мою голову, є простими. Незважаючи на те, що до цього автори писали разом жахи, книжка дитяча, тому в ній відсутні криваві сцени, бійки, лайки і тому подібне неподобство. Певно, саме намагання зробити детектив без насильства і підлості суттєво скоротило вибір сюжетів. Друзі не вигадують велосипед і розкривають справи за допомогою звичних і давно відомих методів – тим дивніше, що вони встигають розкрити справу швидше міліції. Стеження за об’єктом або перевірка всіх новоприбулих – для відгодованого детективними серіалами мозку є тривіальними.

Хоча по суті – придратись ні до чого. Добра книжка для добрих дітей. Український детектив для підлітків. Єдине, чого я не можу об’єктивно оцінити – це наповненості книжки. Тобто є кілька факторів, що заважають мені сказати, чи дійсно книжка буде оцінена саме тією віковою категорією, для якої заявлена – 12-16 років. Навіть не враховуючи доступність інтернету, сводобу слова, шокуючу правду реального світу, ось що виходить: в якому там віці герої Дереша порішили свого однолітка і втопили його в болоті? Не проглядається жодної спадковості між цими ґречними і зразковими дітьми, героями «Усе в шоколаді», і героями молодіжного укрсучліту. Підлітки у віці 14-16 років готові до більших викликів від життя, тому, мені здається, що такі читачі потребують трішки динамічнішого сюжету, більше головних героїв, більшого зв’язку з зовнішнім світом. Наприклад, загадкою в детективі не обов’язково має стати щось з дорослого світу. Швидкий розум нишпорок може придумати собі купу завдань і в своєму колі. Адже найперше, чого прагнуть підлітки, – це визнання серед однолітків і в цьому сенсі Команда Мрії як замкнена спільнота без прив’язки до своїх однокласників втрачає можливість розвитку сюжету. Тобто для нових пригод Команди Мрії є ще де розгулятись.

Я думаю, що цільову групу можна було б знизити до 10-12 років і книжка б точніше відповідала очікуванням читача. «Усе в шоколаді» – незвично добра книжка з милими жартами без натяку на хоч які недоліки суспільства. Саме через це вона більше скидається на казку для дітей поменше. Але, з іншого боку, можливо, для виховання безтурботних дітей саме такі книжки і потрібні.