Гормони радості від Мар’яни Савки: Бостон, джаз, анонімні коханці
«Що за користь із книжки, - подумала Аліса, - без картинок і розмов?»
Л. Керрол
Книжку «Бостон-джаз» Мар'яни Савки краще розглядати як окремий вид мистецтва: книжка з картинками. Хоч це збірка віршів дорослої і досить знаної поетки, а не дитяча казка. Ці тексти й фото - із подорожі до Америки, зокрема до Бостону, «міста джазу і мокрих магнолій».
Візії-та-вірші складають нероздільне ціле. Жодне неповне без іншого. Жодне не підпорядковане й не головне.
Щоправда, деякі речі присутні безпосередньо в текстах - і підкреслені, підтвердженні зображенням. Так наче ми можемо припустити: ці вірші дуже відверто чуттєві. І останні наші сумніви скасують фото - відверті, відкриті у найінтимніших емоціях.
У фотографіях більше бентежного повсякдення, тут-і-тепер проявлене чисто, зворушливо й без жодних домішок солодкавості, соціологізації, надриву. Просто життя, яке має тривати. Яке так просто побачити прекрасним, коли весна і джаз.
Мар'яна Савка «ступає з затакту» «на своїх божевільно високих підборах». Найбільшої майстерності, здається, потребувало перенесення у слова цього чистого відчуття життя, яке постійно пританцьовує. Танець щораз інший, мелодія змінює варіації - це джаз, це жива музика - та, яку не вмикають.
Матриця цієї книжки сплетена із відчуттів. Зір, слух, нюх, доторк - це не тільки назви циклу «Органи чуття». Збірка гранично сенсуальна, у тексти й візії додано крім слів і обрисів ще запахи, смаки, звуки: смак мідій, збризнутих цитриною, крихти чорного хлібу, стовідсоткова арабіка, звук падаючих в рукомийник на кухні крапель води, запах свіжого масла і бурякової кави та багато, багато інших.
Цей світ має своїх янголів. Це, звичайно, джазові музиканти, а також - старі чоловіки, коханці обох статей, подружки. Якщо порівняти давніший вірш Мар’яни Савки «що сьогодні у моді...» («...мати... подругу в одному з містечок старої Европи читати Забужко») із «Моїм дівчатам» («...я несу вас у серці як дорогу контрабанду») з цієї збірки, то легко назвати ту зміну, що відбулась із поеткою: вона навчилась відкриватись, не маскувати щирість самоіронією. Утім, вона це підтверджує й сама: «я роблю відкриття що так легко себе відмикати». Відмикати себе й упускати досередини вологу весну обох континентів, шорсткість очерету, світло й тіні. Відмикати й випускати на сторінки пестощі анонімних коханців, запахи себе - ваніль і шафран, щемке відчуття дівчинки, що йде великим непевним світом.
Мар'яна Савка завжди була щедра на спогади зі свого дитинста. «Квіти цмину» повністю складають такі образки - історії цьоць, бабусь і пригадування родинних переказів. У «Бостон-джазі» пам'ять, як і все інше, подано через відчуття. Уже згадувані запахи - «запах ніжності хліба коричнева шкірка» - й інші не менш матеріальні речі - наприклад, «стосики книг в павутинній мережці». Мар'яна Савка дарує себе - як радість, як красу. Разом із пестощами і дитячими мріями, із дружбами й подорожами, музикою і коханням.
Це не перша спроба в історії літератури сказати «Життя прекрасне!», але чомусь кожне покоління в усіх країнах раз-у-раз намагається створити власний образ світу, що має сенс у своїй неповторності. Ця книжка здатна вивести з депресії, відсвіжити ваші власні відчуття і просто принести естетичне задоволення. А якісь із її чудесних образів можна залишити собі на згадку. На той випадок, якщо дуже захочеться чогось щемко-живого.
Дякую за чудову рецензію, якщо можна так висловитись. Книжка (скоріше – артефакт) дійсно хороша. Як і "Квіти Цмину"
читати-читати, якнайшвидше..бігти до полички, хапати книжку, ледве не забушви за неї заплатити.. дуже захотілось, дякую. останнім одкровенням для мене стали Непроявлені знімки Богдани Матіяш.. цікаво продовжити цей візійний ряд Бостонджазом
Зверніть увагу ще на "розмови з Богом" Богдани ж.
Але зе цією біжіть, ага, вона гарна;)
ой, а я Розмови навіть у руках тримав, але вибір впав на Знімки =) щодо Розмов з Богом, проглянув швидко, але чогось злякала тематика.. обіцяю виправитись
Ой, Боже! Все точно про мене. Дякую!
маєш тепер додатковий стимул видавати ще щось хороше-хороше))))