Більшовик арт-проект: діагностика українського арт-ринку
Вкотре відбулося грубе порушення прав кураторів та художників. 29 грудня 2008 року в ТРЦ «Більшовик» (ст. м. «Шулявська») відбулось відкриття художнього проекту «Більшовик Арт-проект», організованого групою молодих кураторів та художників: Ольгою Балашовою, Аліною Зазимко, Ляльою Поліщук, Дмитром Єрмоловим та Ярославом Казаковим. Чотири художні проекти, представлені на першому поверсі торгового центру - результат творчої активності п'яти молодих художників: Бориса Кашапова (проект «Єко-ялинки»), Дениса Дідура (проект «Сад Орігамі»), Лялі Поліщук (проект «Шедевр в подарунок»), Дмитра Єрмолова (проект «Ліс») та Ольги Балашової (проект «Новорічні іграшки»).
Після презентації проекту, на ранок 30 січня, керівництвом ТРЦ «Більшовик», в особі Юшковського Віктора Вікторовича, твори мистецтва було прирівняно до новорічних декорацій, та прийнято рішення про подальше їх використання в якості рекламних прикрас торгового центру. Також керівник центру заборонив вказувати імена художників, мотивуючи це тим, що він не хоче когось піарити за свій рахунок. Адміністратори торгового центру Товмач Євген Володимирович та Шаргородський Сергій Васильович пішли ще далі, відмовившись виплатити гонорари художникам та організаторам проекту, мотивуючи це тим, що об'єкти не задовольняють їх смаків і вони хотіли б щоб їх було удосконалено.
На сьогодні день публічна демонстрація об'єктів авторського права здійснюються з порушеннями майнових та немайнових прав авторів і кураторів проекту, а саме:
1. Публічна демонстрація без вказання імен авторів та кураторів. (ст.14 Закону України «Про авторське право та суміжні права»);
2. Демонстрація без будь-яких дозволів авторів та без укладання письмових авторських договорів про передачу прав на використання творів. (ст. 33 Закону України «Про авторське право та суміжні права»);
3. Показ творів без виплати винагороди авторам творів та кураторам (ст.15 Закону України «Про авторське право та суміжні права»).
Такі дії адміністрації ТРЦ «Більшовик» містять всі ознаки правопорушення, передбаченого ст. 51-2 КЗАП, та злочину, передбаченого ст. 176 ККУ, а також зазнають значної шкоди майновим та немайновим інтересам авторів.
Художники та куратори проекту не мають можливості вилучення художніх творів з ТРЦ «Більшовик», а ні самостійно, а ні за допомогою міліції, тому що для таких дій необхідне рішення прокуратури.
Художники та куратори проекту «Більшовик: Арт-проект» публічно вимагають від адміністрації ТРЦ «Більшовик» припинити порушення авторських прав, укласти письмові авторські договори та негайно сплатити авторську винагороду (гонорар) авторам творів та кураторам та решту витрат по матеріалам на загальну суму 64025 грн. 00 коп.
Організатори та художники проекту: Ольга Балашова, Аліна Зазимко, Ляля Поліщук, Дмитро Єрмолов, Ярослав Казаков, Борис Кашапов, Денис Дідур.
Така ситуація є типовою для України. Першою і головною причиною цього є відсутність правил поведінки на арт-ринку країни. Установам, що беруть на себе фінансування проектів, вигідно не укладати угоди з авторами. А автори проектів не намагаються відстоювати свої права і не наполягають на підписанні угод. Збереження цієї тенденції тільки зменшить права художників та кураторів і призведе до ще більш безвідповідального ставлення до них та своїх обов'язків установ, що фінансують арт-проекти.
жах! сором! тим паче що я особисто знайомий з деякими названими художниками...
ну тогда давайте распространять эту новость. фактически, кроме медийной борьбы других способов у нас нет. прокуратура и милиция – это явно не те, кто нам поможет.
так а де ще можна її поширити? хіба в ЖЖ-спільнотах...
Чому тільки ЖЖ? Twitter, RSS share, etc.
порожній набір термінів.
Стоп, стоп. Щось не те. Як воно було спочатку? Хто складав договір з власниками приміщення, на яких умовах?
Тобто, як саме це сталося "29 грудня 2008 року в ТРЦ «Більшовик» (ст. м. «Шулявська») відбулось відкриття художнього проекту «Більшовик Арт-проект», організованого групою молодих кураторів та художників: Ольгою Балашовою, Аліною Зазимко, Ляльою Поліщук, Дмитром Єрмоловим та Ярославом Казаковим". Хто є куратором проекту?
З першого погляду це просто непрофесійна робота куратора, тому що власники приміщення не можуть бути примушені щось показувати просто так. Вони теж мають якісь права. Чі як?
Відповідь, чому без угоди.
Всі витрати по проекту сплачувались готівкою. ТЦ "Більшовик" не бажав сплачувати податки, тому співпраця не була затверджена підписанням офіційної угоди.
Подібні практики не укладання угод в сфері мистецтва, трапляються в Україні, дуже часто. Навіть в Києві, складно знайти галереї, ЦСМ, які б підписували угоди з художниками. В нашій свідомості, все не сформується розуміння, що сфера мистецтва – це теж бізнес, який має свої правила та закони, які потребують офіційних стосунків.
Тому інформацію про конфлікт, важливо донести до максимально більшої кількості художників та всіх інших осіб працюючих в сфері мистецтва, щоб запобігти створенню подібних помилок та сумного досіду.
Ой, лихо!
Але, це на мій поверхніх погляд, помилка того, кто був так званим організатором події. А керівництво торгового центру, просто діє в своїх сучіх інтересах.
власне я й не відмовляюсь від нашої помилки, а керівництво ТЦ, діє в своїх сучих інтересах. Але навіть з відсутністю угод, по законодавству, ТЦ всерівно порушує авторські права художників.