категорії: візуалка новина

Більшовик арт-проект: діагностика українського арт-ринку

теґи: арт, Більшовик, мистецтво, скандал

IMG_6620Вкотре відбулося грубе порушення прав кураторів та художників. 29 грудня 2008 року в ТРЦ «Більшовик» (ст. м. «Шулявська») відбулось відкриття художнього проекту «Більшовик Арт-проект», організованого групою молодих кураторів та художників: Ольгою Балашовою, Аліною Зазимко, Ляльою Поліщук, Дмитром Єрмоловим та Ярославом Казаковим. Чотири художні проекти, представлені на першому поверсі торгового центру - результат творчої активності п'яти молодих художників: Бориса Кашапова (проект «Єко-ялинки»), Дениса Дідура (проект «Сад Орігамі»), Лялі Поліщук (проект «Шедевр в подарунок»), Дмитра Єрмолова (проект «Ліс») та Ольги Балашової (проект «Новорічні іграшки»).

Після презентації проекту, на ранок 30 січня, керівництвом ТРЦ «Більшовик», в особі Юшковського Віктора Вікторовича, твори мистецтва було прирівняно до новорічних декорацій, та прийнято рішення про подальше їх використання в якості рекламних прикрас торгового центру. Також керівник центру заборонив вказувати імена художників, мотивуючи це тим, що він не хоче когось піарити за свій рахунок. Адміністратори торгового центру Товмач Євген Володимирович та Шаргородський Сергій Васильович пішли ще далі, відмовившись виплатити гонорари художникам та організаторам проекту, мотивуючи це тим, що об'єкти не задовольняють їх смаків і вони хотіли б щоб їх було удосконалено.

На сьогодні день публічна демонстрація об'єктів авторського права здійснюються з порушеннями майнових та немайнових прав авторів і кураторів проекту, а саме:

1. Публічна демонстрація без вказання імен авторів та кураторів. (ст.14 Закону України «Про авторське право та суміжні права»);

2. Демонстрація без будь-яких дозволів авторів та без укладання письмових авторських договорів про передачу прав на використання творів. (ст. 33 Закону України «Про авторське право та суміжні права»);

3. Показ творів без виплати винагороди авторам творів та кураторам (ст.15 Закону України «Про авторське право та суміжні права»).

IMG_6605Такі дії адміністрації ТРЦ «Більшовик» містять всі ознаки правопорушення, передбаченого ст. 51-2 КЗАП, та злочину, передбаченого ст. 176 ККУ, а також зазнають значної шкоди майновим та немайновим інтересам авторів.

Художники та куратори проекту не мають можливості вилучення художніх творів з ТРЦ «Більшовик», а ні самостійно, а ні за допомогою міліції, тому що для таких дій необхідне рішення прокуратури.

Художники та куратори проекту «Більшовик: Арт-проект» публічно вимагають від адміністрації ТРЦ «Більшовик» припинити порушення авторських прав, укласти письмові авторські договори та негайно сплатити авторську винагороду (гонорар) авторам творів та кураторам та решту витрат по матеріалам на загальну суму 64025 грн. 00 коп.

Організатори та художники проекту: Ольга Балашова, Аліна Зазимко, Ляля Поліщук, Дмитро Єрмолов, Ярослав Казаков, Борис Кашапов, Денис Дідур.

Така ситуація є типовою для України. Першою і головною причиною цього є відсутність правил поведінки на арт-ринку країни. Установам, що беруть на себе фінансування проектів, вигідно не укладати угоди з авторами. А автори проектів не намагаються відстоювати свої права і не наполягають на підписанні угод. Збереження цієї тенденції тільки зменшить права художників та кураторів і призведе до ще більш безвідповідального ставлення до них та своїх обов'язків установ, що фінансують арт-проекти.