категорії: музика новина

Міжнародний конкурс піаністів імені Володимира Горовиця відмінено

Культурний шок і космічна ганьба по-київськи

теґи: Київ, класична музика, конкурс, мінкульт, черновецький

володимир горовецьВперше за 14 років Україна не зможе прийняти престижний конкурс молодих піаністів, заснований на честь видатного піаніста ХХ сторіччя Володимира Горовиця. Ані в парафії Космоса (попри всі його побори і податки на повітря), ані в Міністерстві культури і туризму не знайшлось коштів для його проведення. Причиною зриву конкурсу називають сучасну Бабу Ягу - світову фінансову кризу - і недопрацьований бюджет. Конкурс планують перенести на наступний рік - «до кращих часів».

Міжнародний конкурс молодих піаністів пам'яті Володимира Горовиця засновано у 1995 році. За 14 років у ньому взяли участь 1217 музикантів з 32 країн. У 1998 році на базі конкурсу були засновані Школа виконавської майстерності (згодом перейменована в Міжнародну літню музичну академію) і Міжнародний фестиваль «Київські літні музичні вечори», а з 2006 року проводиться щорічний фестиваль «Віртуози планети». У 2004 році київський конкурс імені Володимира Горовиця було прийнято до Всесвітньої федерації міжнародних музичних конкурсів (WFIMC), куди входять лише три виконавські форуми з тих, що проводяться в країнах колишнього СРСР.

володимир горовецьЦього року бюджет конкурса був встановлений на рівні мільйона гривень. За словами директора конкурсу Юрія Зільбермана, зазвичай близько 80% коштів надходило з КМДА, решта - з Міністерства культури і туризму. 2009-го року космічній адміністрації заманулось перекласти вагу фінансування на плечі Мінкульту, який, природно, виявився від цієї ідеї не в захваті.

«Ми були готові профінансувати конкурс, але наших коштів виявилось замало. Тоді дирекція конкурсу звернулась до нас із проханням перенести конкурс на наступний рік і ми його задовольнили», - коментує ситуацію заступник міністра культури Ольга Бенч.

В Головному управлінні культури Києва виправдовуються, мовляв, якщо не вистачає грошей, то краще перенести конкурс, ніж організовувати його абияк. Натомість, Юрій Зільберман вважає, що незручності, пов'язані з переносом конкурсу, не вартують мільйона гривень, необхідного для його проведення:

- Це дуже негативно вплинуло на імідж конкурсу. Європейська асоціація конкурсів навіть застосувала цілком конкретне англійське слово - shame (ганьба). Дуже незручно вийшло з журі - адже судять молодих піаністів зірки світового масштабу, у яких графіки гастролей складаються на рік уперед.

Маестро Вадим Руденко, який давно співпрацює з конкурсом, відмінив заради нього концерти в Німеччині.

- Наступного разу подумаю, чи варто позбавляти себе гонорару, - говорить він. - Де гарантія, що за два місяці до наступного конкурсу ситуація не повториться?

Тим часом, для переможців конкурсу, що не відбудеться, вже встигли відлити нагороди - золоті медалі з написом «Київ-2009». Що робити з цими дорогими нагородами тепер, організатори ще не вирішили...