Філософ Віталій Пономарьов видав календар-довідник української історії

теґи: 2013 рік, Віталій Пономарьов, календар-довідник, книгарня "Є"

Український філософ, історик і публіцист Віталій Пономарьов видав довідник, де кожна із 366 статей відповідає одному з 366 календарних днів року та містить розповідь про визначну історичну постать або подію.


Презентація його книги під назвою "Рік української історії. Календар-довідник" днями відбулася в книгарні "Є", що на Контрактовій площі.

"Ідея мого видання була в тому, щоб на кожен день календарного року подати одну статтю на одній сторінці про подію або про людину. Подію, яка відбулася цього дня чи людину, яка народилася або померла цього дня, – пояснює автор. – Звісно, українська історія надзвичайно багата. Можна було б зробити один рік лише на одній такій події, або три таких роки тільки на одного історичного персонажа".

"Я свідомо не встановлював пропорцію між подіями й людьми, брав тільки те, що, скажімо, у повітрі, більш-менш відомо, – продовжує історик. – Словом, це вийшло в мене таке віконечко в історичну пам'ять українців. Уявлення спільноти про саму себе в минулому, теперішньому й майбутньому. Я сподіваюся, що в цій книзі – частка національного пантеону".

Над книгою у видавництві "Богдан" працювали більше року. Для кожної статті на одній сторінці видання автор визначив не більше трьох тисяч знаків із пробілами. Також кожна розповідь проілюстрована портретом людини або зображенням події.

"Із тих персонажів, про які розповідається в книзі, 42% померли насильницькою смертю. Це звичайна пропорція для будь-якої поневоленої країни. На мою думку, подібний історичний календар має бути підготовлений на кожну генерацію. Це приблизно раз на десятиріччя", – вважає Пономарьов.

Його друг і колега, український історик Ігор Гирич зауважив, що відносно будь-якої історичної події чи персонажа може бути кілька точок зору.

"І питання, скажімо, чи відносити до української історії тих діячів, які були комуністичного спрямування, чи їх не варто ставити. Як дивитися на діячів, скажімо, Київської Русі, польсько-литовської доби, козацької історії. Як нам ставитися до подій ХІХ століття, як висвітлювати ОУН-УПА, як подати це, щоб широкий загал усієї України сприйняв це як своє рідне?.. Мені здається, що автору книги це чудово вдалося", – сказав Гирич.

Він також додав: "Автор намагався розповідати не просто біографії політичних діячів, а дати такий зріз українських інтелектуалів, які, власне, визначають наше поняття українства. Тому, крім досить відомих історичних осіб, є і люди, які менш відомі загалу, а про деяких взагалі мало де можна прочитати. Ще в книзі є письменники, які також визначали інтелектуальну складову української художньої літератури, і взагалі письменства у широкому сенсі".

Віталій Пономарьов наголосив, що цю книгу можна використовувати і як довідник. Але при цьому підкреслив, що це все ж таки не енциклопедія, а видання, розраховане на підлітка та дорослу людину, яка тільки починає дізнаватися про українську історію. Задля цього статті у книзі автор писав у доступній і зрозумілій формі оповідання.

Вартість книги "Рік української історії. Календар-довідник" у різних книгарнях та інтернет-магазинах становить від 90 до 110 гривень.

 

Джерело: Gazeta.ua