категорії: репортаж

«Антикризовий вертеп»: Банкір, Ленін, Мєнт і Смерть

теґи: Дніпропетровськ, Вертеп, Перформанс

14 січня на центральній площі Дніпропетровська відбулось непересічне для міста дійство - вертеп. До того ж, не абиякий, а антикризовий. Традиції святкування Різдвяних свят на Дніпропетровщині обов'язково включають зустріч колядників та щедрівників, збори родини за столом у передріздвяний вечір, але вертеп для ока пересічного дніпропетровця є явищем незвичайним, майже містичним. Обов'язок культурного лікнепу взяла на себе мистецька аґенція «АртВертеп» та її засновник, соліст гурту мандрівних дяків «Вертеп», Тимофій Хомяк. Вперше подібне дійство відбулось три роки тому, а тепер ще й набуло антикризового присмаку.

Відкрив свято народний хор «Криниця» з м. Підгороднє, учасниці якого заспівали кільканадцять колядок невеличкому натовпу, що зібрався біля імпровізованої сцени - гранітного постаменту пам'ятника Леніну. Відспівавши, змерзлі бабусі швидко накивали п'ятами, відповівши мовчанням на пропозицію пана Тимофія «ще кілька колядок на біс».

А вже через кілька хвилин він оголосив про початок вистави-вертепу «за участю непрофесійних акторів». Ними виявились друзі мистецької агенції, всі, хто має якесь відношення до крамниці «АртВертепу» чи до людей, які там працюють. Так, були помічені музиканти гурту Тимофія Хомяка, продавчині крамниці української книги та інші. Сам Тимофій був ведучим вистави та, за сумісництвом, суфлером. Сюжет різдвяної постановки розповідав про народження Христа та спробу царя Ірода вбити малого. Колоритними персонажами були царі - Східняк з шахтарським ліхтариком, Західняк з киркою та сосновою гілкою, інтелігентний Наддніпрянець, замотаний у картате кашне. Вони час від часу вступали в суперечку між собою та з меркантильним банкіром, якого ведучий радив називати простіше - Жидом. Він символізував прагнення банків нажитись на кризі, пропонуючи глядачам віддати йому всі свої гроші. Селянин зі Східняком, музиканти гурту «Вертеп», відповідали за музичний супровід у вигляді народних пісень та різдвяних колядок. Найколоритнішим персонажем став Чорт-Мєнт, відмінно зіграний енергійною дівчинкою Аліною. Так трапилось, що людина, яка повинна була грати Чорта, не змогла бути присутньою на виставі, але це, як виявилось, зовсім не зашкодило її проведенню, ба навіть - навпаки. Чорт, розмахуючи міліцейським кийком та чорним хвостиком, неодноразово вибігав до глядачів, що радісно вітали появу рогатого оплесками. Цікаво, що її сестра-близнючка Каріна зіграла у виставі роль Смерті, обличчя якої було приховане страшною маскою, і лише після завершення вертепу глядачі помітили неймовірну схожість дівчат. За сюжетом, цар Ірод пропонує Смерті та Мєнту знищити всіх малюків країни, аби не допустити прихід нового царя, але Мєнт отримує чималого хабаря, ділиться ним зі Смертю і каже Іроду, що наказ виконано. Виходить Смерть і забирає горе-царя до царства киплячої смоли. Янголи сповіщують про щасливе завершення історії.

Після прощального слова та півдюжини дублів запису сюжету для місцевого ТБ трошки змерзлі актори пішли грітись до приміщення «АртВертепу».

Так, ми з вами можемо бачити чудовий приклад того, як силами лише невеликої групи людей вийшло відтворити традиції минулого, подарувати дніпропетровцям, небайдужим до свята, шматочок справжнього Різдва.