категорії: репортаж

«Країна Мрій» наступного року перетвориться на карнавал

Країна Мрій - Олег Скрипка6 – 8 липня в Києві, на Співочому полі проходив 4-ий Міжнародний етнічний фестиваль «Країна мрій», приурочений святу Івана Купали. За 3 дні на 7 сценах виступило 200 фольклорних ансамблів та гуртів з 9 країн світу. Під запальну етнічну музику танцювали усі: від дідусів до маленьких дітей. Атмосферу свята не зіпсувала навіть погана погода.

Дійство почалося 6 липня о 15.00 на Андріївському узвозі. Люду зібралося чимало – переважна більшість у вишиванках. Проте, як зазначив згодом Олег Скрипка, ініціатор фестивалю, на цій «Країні мрій», в порівнянні з минулим роком, було значно менше людей у етнічному одязі.
Країна Мрій - Ніна Матвієнко
Ніна Матвієнко зодягнена мавкою

– Можливо, це новобранці «Країни мрій», люди, які тут вперше і ще поки «не в темі» – не знають, що треба сюди одягати. – пожартував співак.

На Андріївському люди, співаючи купальських пісень, прикрашали стрічками і квітами «марену» – солом’яну ляльку, символ купальських свят. Вже ввечері, на Співочому полі, за традицією, її спалили.

Символом відкриття фестивалю «Країна мрій» стало добування «живого» вогню й запалення факелу, який Олега Скрипка передав вершнику, котрий і повіз вогонь на Співоче поле.

Країна Мрій
– Чесно кажучи, ми не були впевнені, що самостійно добудемо вогонь, – розказує Андрій Гончар, організатор «Купальської ходи», – тому думали підстрахуватися, взяти якусь запальничку й у випадку чого непомітно нею скористатися. Але було три репетиції і нам три рази таки вдавалося розпалити вогонь. Показник гарний, тож вирішили не фальшувати на святі. – посміхається він.

Щоправда, відкриття фестивалю затягнулося, оскільки Скрипка трохи спізнювався. Він прийшов зі своєю вагітною дружиною Наталею. Факел нарешті запалили й усі «Купальською ходою», яку очолило подружжя, рушили до Співочого поля. Взагалі, «Купальська хода» – це стародавня традиція, яку організатори цього року вперше вирішили відтворити.

Країна Мрій - Ніна Матвієнко та Катерина Ющенко
Ніна Матвієнко та Катерина Ющенко
– Наступного року «Купальська хода» стане першим справжнім українським карнавалом! – пообіцяв Андрій Гончар.

Колона зупинялася на Михайлівській, Європейській, Арсенальній площах для включення телебачення (фестиваль три дні транслювався в ефірі «Першого національного»; трохи згодом на цьому ж каналі має вийти ще й документальний фільм про цьогорічну «Країну мрій»).

«Купальська хода», у супроводі міліції, йшла по проїжджій частині вздовж вулиці Грушевського. Рух транспорту частково перекрили. Поруч з колоною на яскраво-зеленому запорожці без даху їхали директори видавництва «Зелений пес», брати Капранови. Потім на капоті цього кабріолету вони продавали книжки.

Країна Мрій - Лірник Сашко
Лірник Сашко цілодобово розповідав казки і в результаті втратив голос
– Це машина 64-го року! – каже один з них. – Ні! – перебиває інший. – Таки 63-го!

Колону супроводжували також байкери. На одному з мотоциклів, тримаючись за лисого байкера у шкірянці, їхала переодягнена мавкою Ніна Матвієнко.

Біля Лаври колону зустріла одягнена у вишиванку дружина президента, Катерина Ющенко у супроводі дев’яти охоронців. Її фонд «Україна 3000» вже не перший рік фінансово підтримує «Країну мрій». Катерина Ющенко послухала народних пісень, які співали молоді хлопці і дівчата, отримала поцілунок від одного з хлопців-співаків – він цілував усіх жінок, що стояли поруч; потім погодувала з руки півня, якого одна бабця привезла аж зі Львова (ця жінка з півнем, який постійно сидить у неї на плечі, вже була помічена не на одному музичному фестивалі). Потім дружина президента разом з «Купальською ходою» рушила на Співоче поле. Весь вечір вона провела в компанії директора видавництва «А-Ба-Ба-Га-Ла-Ма-Га» Івана Малковича.

Країна Мрій - Ред Кардель
Ред Кардель – кращий гурт цьогорічної «Країни Мрій» на думку нашого видання
Третього дня на фестиваль завітав і президент України Віктор Ющенко. Його візит виявився несподіванкою для організаторів. Президент ходив серед натовпу, роздавав автографи, намагався не привертати до себе особливої уваги й не вимагав у організаторів слова з великої сцени. Останніх це приємно вразило.

– Віктор Ющенко скупив пів ринку виробів народних майстрів. – пожартував Олег Скрипка, а потім зізнався, що ціни, за якими продаються національні вироби, кусаються навіть для нього. Взагалі ж на «Алеї майстрів» стояло багато стендів з різноманітними товарами, можна було побачити як вони виробляються або ж спробувати самому щось зробити. На тій же алеї працювали етнічні кухні. Ціна однієї страви в середньому 10 – 15 грн.

Країна Мрій - Варттіна
А фінські дівчата з гурту «Варттіна» – найчарівніші
На фестивалі працювало сім сцен – головна, кобзарська, танцювальна, театральна, Зелена галявина, на якій співали фольклорні колективи. На пересувній сцені «Фіра» виступав етнічний гурт «Фанфаре Оркестра» із Одеси. Ще була сцена під стінами Лаври для етногуртів. На ній в останній день виступив і сам Олег Скрипка, чим розчарував багатьох своїх прихильників – сцена невелика, і небагато людей змогли побачити цей виступ.

– Час не гумовий, я дав змогу виступити молодим, талановитим, але ще невідомим гуртам. Цього року я тут вперше почув гурт «Сонце кльош», дуже радий тому. То що, скажете, що треба було їх зі сцени прибрати, а натомість виступити мені? – прокоментував це Скрипка. – На фестивалі виступають й закордонні гурти, яких ви, найімовірніше, не бачили ще, і можливо, не побачите більше ніколи в житті. Це унікальні гурти, які грають насправді якісну музику.

Скрипка також сказав, що не вважає ВВ не найкращим серед усіх представлених гуртів і тому хед-лайнерами вони бути не хочуть.

Країна Мрій - ДахаБраха
ДахаБраха запалювала у самий апогей дощу
Взагалі ж, «Країна мрій» за своєю концепцією фестиваль інноваційний. На сцені кожного року грають нові гурти. Цьогоріч, приміром, виступило 4 молоді українські команди та гурти з Франції, Великої Британії, Фінляндії, Литви, Македонії, Польщі, Угорщини, Білорусії, Алжиру.

Свято трохи псував дощ, проте навіть він не знищив ту позитивну атмосферу, яка панувала на Співочому полі. Найбільше злива була під час виступу українського гурту «ДахаБраха», але публіка настільки його любить, що люди навіть повибігали з наметів і з-під парасольок, щоб потанцювати.

Через дощ французький гурт «Ред Кардель» не зміг вийти на сцену під стінами Лаври, і почав концерт у наметі. Глядачів зібралося близько трьох сотень. Ця група вперше побувала в Україні ще 2004 року на запрошення організаторів «Країни мрій». В 2006 році вони разом з українським народознавчим колективом «Гуртоплавці» записали платівку «Народження/Naître», де спільно виконали 9 пісень.

Угорський гурт «Ансельмо Крю» співали на багатьох мовах, проте рідною, через брак часу, не виконали жодної пісні.

Країна Мрій - Ансельмо Крю
Цей хлопець із Угорщини пообіцяв написати пісню українською
– Я можу почати писати пісню однією мовою, закінчити, навіть спочатку того не помітивши, іншою. – розповів лідер гурту і пообіцяв, що напише пісню і з вкрапленням українських слів. – З українських гуртів знаю ТНМК, Lюк, 5’Nizza, Mad Heads XL.

Співачка з Македонії, Езма Редзепова, розповіла, що вона є неофіційним послом циган усього світу, має цікавитися як в якій країні, кому живеться, допомагати циганам світу вирішувати певні їхні проблеми. Езма займається доброчинністю, утримує дитячий притулок (в ньому проживає 47 дітей), спонсорує лікування людей, які самі не в змозі його оплатити, має власний музей.

Фестиваль «Країна мрій» об’єднав на три дні різні народи, об’єднав у танку людей різних поколінь: і старих дідусів, і дітей, молодь в грудними дітьми та зрілих тьоть і дядь.

– Хочу, щоб «Країна мрій» проводилася і через 100 років, – сказав Олег Скрипка.

Було би непогано. Правда?

Фото: Аліна Замошнікова
Текст до фото:
Богдан Логвиненко

Детальний фотозвіт - згодом!