категорії: репортаж

Матіос погодилася носити титул «Баби-яги української літератури»

теґи: Ірена Карпа, Друг читача, Лариса Денисенко, Лесь Подерв'янський, Марія Матіос, Форум видавців

Марія МатіосСекс-символами української літератури назвали Леся Подерв'янського та Ірену Карпу. Голосування тривало протягом тижня на сайті газети «Друг читача» та під час Форуму видавців у Львові.

У списку претендентів було по 9 письменників та письменниць, зокрема Світлана Поваляєва, Катерина Хінкулова, Ірен Роздобудько, Лариса Денисенко, Люба Клименко, Оксана Забужко та Марина Дяченко; серед чоловіків - Любко Дереш, Богдан-Олег Горобчук, Сергій Пантюк, Олексій Волков, Олесь Ульяненко та Василь Шкляр. Десятого кандидата читачі могли запропонувати самостійно.

- Тепер деякі письменники, окрім усіх своїх звань і титулів, у резюме можуть сміливо дописувати ще й - «секс-символ літератури», - жартує 48-річний видавець Віталій Капранов, один з організаторів конкурсу. - Загалом проголосувало близько 1,5 тис. Людей. Лесь Подерв'янський отримав 270 голосів, Юрій Винничук - 135, а Дмитро Лазуткін - 105. Він усього на кілька голосів випередив Любка Дереша. Це стало повною несподіванкою. Бо з самого початку ми були переконані, що Дереш без проблем увійде в трійку лідерів. Усі шанси перемогти мали й Юрій Андрухович та Сергій Жадан. Але вони попросили зняти їхні кандидатури.

Незважаючи на це, в мережі чимало людей віддавали свої голоси за Андруховича. А от за Жадана там проголосувало всього 2 людини.

- Андрухович! Останні його творчі експерименти мені на душу не лягли, але те, що він, навіть не зважаючи на свій вік, секс-символ для жіночої половини України - стовідсотково, - пише користувач RO.

Голосували також за київських поетів Романа Скибу і Павла Коробчука, харків'янина Сашка Ушкалова. З жінок пропонували додати ще й письменницю Наталію Шевченко Марину Соколян та Іру Цілик.

- Ульяненко? Секс-символ? Знущаєтесь, чи що? В нас такі секс-символи пачками під ганделиками лежать, - не погоджувався з цією кандидатурою користувач Фдуч.

Читачі самі вирішували, за якими критеріями визначати переможця.

- Ми навмисне не задавали єдиного критерію. Це зрівняло шанси письменників усіх вагових і вікових категорій, - сміється Капранов. - Хтось голосував за творчість, хтось - за зовнішність автора, а хтось - за поєднання першого і другого.

Серед письменниць друге місце посіла Марія Матіос, третє - Лариса Денисенко.

- Ну я не сумнівалася, що переможу, - каже Ірена Карпа. - Серед жінок мені могла би скласти конкуренцію Софійка Андрухович, але її чомусь не включили до списку. Якщо визначати найсексуальнішого письменника за творчістю, то я б віддала це звання Володимиру Єшкілєву, якщо за зовнішністю - Юрку Іздрику, - додає.

Усім переможцям вручили рожеві сертифікати, на яких засвідчено їхню перемогу.

- Ставлюся до таких конкурсів з іронією, - посміхається Марія Матіос. - Я б погодилася носити навіть титул «Баби-яги української літератури», якщо б люди через це краще купували книжки.

Секс-символами класичної літератури визнали Володимира Сосюру, Володимира Винниченка, Євгена Гуцало, Марусю Чурай, Марко Вовчок та Олену Телігу. А правнук Володимира Сосюри, Олексій, надіслав «Другу читача» електронний лист, в якому подякував редакції за те, що його прадіда, «славетного українця, обрали як символ романтизму нації».