категорії: візуалка стаття

Астереотипна архітектура Фріденсрайха Хундертвассера

теґи: Hundertwasser, Відень, Хундертвассер, актуальне мистецтво, архітектура, візуалка, дім Хундертвасера, Живопис, креатив

Friedensreich HundertwasserВін був не просто художником і не просто архітектором. Все життя і творчість цього бородатого австрійського чарівника – це суцільна боротьба зі стереотипами; стандартними, шаблонними поглядами людей на життя у місті. В абстрактних, подекуди сюрреалістичних концепціях Фріденсрайха Хундертвассера (Friedensreich Hundertwasser, справжнє ім'я – Фрідріх Штовассер (Friedrich Stowasser) більше ступенів вільності, ніж можна собі уявити.

Його уява, широта його думки вражають. Це – погляд людини з непромитими мізками, з чистою, незайманою свідомістю дитини і, водночас, першокласним абстрактним мисленням, таким необхідним для Художника з великої літери. Поруч з творіннями Хундертвассера роботи більшості його колег здаються убогими й дилетантськими; ніщо так не контрастує на фоні безликих бетонно-скляних урбаністичних нагромаджень як неправильні архітектурні форми творця «царства миру» – саме так перекладається з німецької перша частина його псевдоніму.

Поведінка, епатажна зовнішність, стиль життя Хундертвассера були його маніфестом, викликом особистості нав'язуваним суспільним рамкам. Яскраво прослідковується його висока екологічна культура, його потяг до життя в гармонії з природою. Проекти Хундертвассера передбачають максимальну інтеграцію в природне середовище.

Хайвеї, що не шумлять, будинки, на даху яких ростуть дерева і пасуться вівці – ось той напрямок, що його в першу чергу хотів розвивати талановитий віденський хіппі.

Friedensreich HundertwasserБіографія

 Фрідріх Штовассер народився 15 грудня 1928 року у Відні. Свій псевдонім Hundertwasser художник утворив, переклавши німецькою першу частину свого прізвища, ідентичну до слов'янського слова сто (Sto – Hundert).

У 1948 році він протягом невеликого проміжку часу відвідував Віденську академію мистецтв, яку, втім, не закінчив. Приблизно у той самий час Хундертвассер почав активно займатись творчістю. Сформувавшись як самоучка, він створив оригінальний графічний стиль – своєрідне поєднання нескінченних спіралевидних ліній. Поєднуючи в своїй творчості риси абстракціонізму, сюрреалізму і, частково, авангардизму, художник створював психоделічні картини і графіку, зав'язану на мереживі «нескінченних ліній».

З 1973 року Хундервассер активно займається архітектурою. Він працює над проектами «екологічно досконалих» будівель, оздоблюючи їх своєю фірмовою яскравою графікою. Починаючи з цього часу, архітектура стає його візитівкою, що однак не заважає йому, як людині широкого кругозору, «відволікатись» на те, що іншому, «нормальному» архітектору, ніколи не спало б на думку. Так, Хундертвассер із задоволенням розробляв дизайн фішок для казино, телефонних карток, поштових марок, плакатів, а також прапорів для Нової Зеландії і країн Близького Сходу. Нестримний художник випустив також колекцію авторського посуду і навіть Біблію з власними ілюстраціями!

Friedensreich HundertwasserКонцепція

Нерідко проводять паралелі між Хундертвассером і видатним барселонським архітектором Антоніо Ґауді. Як і Ґауді, він повсюдно використовував биту керамічну плитку: робив з неї мозаїку, прикрашаючи, таким чином, рівну безбарвну поверхню.

Ідеальний будинок Хундертвассера – це нірка з вікнами, яку ззовні вкриває трава. Варто зазначити, що вікна в його архітектурній філософії займають особливе місце – художник вважав, що будинки з упорядкованими лініями фасадів подібні до концтабору і що кожне вікно «має право на особисте життя». Виведена Хундертвассером оригінальна художня філософія втілена в теоретичній праці «Маніфест запліснявілості проти раціоналізму в архітектурі» (1958) та у збірці есеїв «Прекрасні шляхи. Думки про мистецтво і життя». Хундертвассер вважав, що не можна жити в однакових будинках-коробках і що людям від цього зле. «Кожен мешканець має право висунутись з вікна і розфарбувати стіну навколо нього, наскільки вистачить рук та пензля», – говорив він. Протягом життя художник багато разів очолював проекти з перетворення колишніх мануфактур – похмурих коробок – на фантасмагоричні строкаті шедеври.

Friedensreich HundertwasserСпадок

Творіння Хундертвассера розкидані по всій земній кулі (Австрія, Німеччина, Португалія, Австралія, Нова Зеландія і ще багато-багато країн), але, говорячи про його творчий спадок, в першу чергу згадують KunstHausWien – виставковий комплекс у Відні та Hundertwasser House – «будинок-спектакль», як його називають очевидці.

«Будинок Хундертвассера» у Відні був задуманий як муніципальне житло – одне з найдорожчих в австрійській столиці. Коли будинок завершили у 1986 році, вишикувалась величезна черга з бажаючих там поселитись. Подейкують, однак, що не всі мешканці витримують довго: по-перше, через постійні натовпи туристів, що галасують під вікнами, а, по-друге – втомлюються, очевидно, від нерівних стін та підлоги (особливо з похмілля). Лише той, в кому естет переважає над обивателем, почувається тут комфортно.

Хундертвассер був справжнім фріком, живим втіленням нестримності людської фантазії і креативу. На жаль, його більше немає з нами. Фріденсрайх Хундертвассер помер 19 лютого 2000 року в Тихому океані, на борту корабля, що йшов до Європи з Нової Зеландії. Згідно заповіту, художник був похований в Новій Зеландії, на Острові щасливих мерців.