категорії: стаття

Камінг-аут : не зачиняйте за собою двері !

Кмінг – аут : не зачиняйте за собою двері !

Гомосексусуальність - не лише визначення особистих , психологічно - фізичних пріоритетів індивіда, не лише певний вид субкультури ,алей одна із моделей сучасного суспільства. Щодня ми робимо тисячі виборів, починаючи від того, що з’їсти на сніданок, і закінчуючи тим ,з ким лягти у одне ліжко. Квір - суспільство у суспільстві, місцями обтягнуте колючим дротом непорозумінь. Тому ми вирішуємо- йти вперед, чи прикидатись равликами і ховатись по своїх мушлях, говорити вголос, чи пошепки при вимкненому світлі.

У певний момент, особа, чітко ідентифікувавши себе, як частку квіра (тобто усвідомивши себе геєм , лесбійкою , чи бісексуалом ) ,намагається утвердити і узаконити свою позицію та вибір .У шухляді стає мало місця, і вонаготується на психологічному рівні до камінг - ауту. Тобто ,прагне добровільно розкрити свою гомосексуальність серед родини, друзів, спільноти, щоб не вдатись до аутингу , і не втратити контролю, коли хтось мимовільно відкриє перед іншими її сексуальну ідентичність. Одного разу вона вирішуємо –досить, і йде зі своєюгомосексуальністю , як із повинним ,до рідних. А їхня реакція слугує певним вироком.

Оскільки формування особистості починається із сім’ї, не тільки батьки виховують нас, але й ми частково виховуємо батьків. У кожній родині повинен спрацьовувати принцип трьох «В»-взаєморозуміння, взаємопідтримка , взаємоповага. Найгірше те, коли ти розумієш, що кохання, яке не вміє промовити свого імені-не для тебе , і наважуєшся на камінг - аут. Але рідні навіть не намагаються цього зрозуміти, радикально викорінюючи все, що має відхилення від загальноприйнятих норм ,вигадуючи найсмішніші мотивації, штибу -«як після цього дивитись людям у очі!».Нижче наведені типові приклади невдалих камінг - аутів. Ви не почуєте нічого нового, але ще раз зможете уявити себе на місці тих, кого не прийняли навіть рідні!

«Досі я не вірила у ці казки, допоки одного разу мій син не сказав мені - « Мамо, відтепер я житиму з чоловіком…». « Тобто , із товаришем?»- ніяк не могла зрозуміти я «Ні, з Коханим Чоловіком!» - мені було боляче дивитись, як в одну мить, мов іграшковий конструктор Лєго , ламається моє уявлення про Ідеальну сім’ю .»

«Я довго думав, де саме допустився помилки, що зробив не так? Це ж я…я виховав сина – геєм . І який я після цього батько?! Я не пробачу це ні собі, ні йому!»

«Ми дізнались про це випадково. Відтоді все полетіло шкереберть .Кожна розмова відбувалась під напругою у 220 вольт. Двадцять три роки під одним дахом з нами жила чужа людина, яка прикидалась нашим сином. Він більше для нас ніхто! Ми показали йому на двері!» - такою була реакція батьків, коли вони почули про гомосексуальну орієнтацію одного із члена сім’ї. Їхні почуття цілком зрозумілі, але хто, як не вони самі ,зрозуміють почуття власних дітей?!

Також часто батьки вдаються до «ефекту страуса» , воліючи не помічати того, що діється довкола, зокрема в особистому житті доньки чи сина, на рівні підсвідомості уже розуміючи їхню гомосексуальність .Вони ніби уникають моменту істини, ану ж –минеться…Ось як коментують це самі представники секс-меншин.

« Я довго не могла наважитись розповісти про себе. Погодьтесь , це завжди страшно. Ніколи не знаєш, якою буде реакція батьків. Наче жувальну гумку, до останнього відтягувала камінг – аут. Вигадувала бой – френдів , розігрувала цілі спектаклі перед батьками, знайомлячи їх зі своїми ніби - то кавалерами, з іншого боку –це було своєрідне плацебо для них. А коли вони все таки дізнались, мама здивувала мене напевно ще більше ніж я її : «Тобі не треба було так довго від нас ховатись, ми знали «це» із самого початку, і хотіли, щоб ти була чесною з нами. Ти все одно залишишся нашою єдиною донькою!»- історії із хеппі – ендом , майже виключення, але тим не менше, вони є!»

«Мій власний камінг - аут пройшов на диво спокійно,без істерик та інфарктів. Але поки що мама знайомитись із моєю дівчиною бажання не виявляє, мабуть надіється, що моє «лесбійство» мине, як легкий нежить…Ми свідомо уникаємо цю тему. Проте інколи вона виявляє ініціативу –«Може, поговоримо із психологом?»Я відмовчуюсь.Помоєму- це розумна тактика.

« Я зрозуміла, що насправді хочу бути із жінкою тоді, коли вже мала сина від першого шлюбу. Бути щирою із ним, це також певний камінг - аут. Свою орієнтацію я не приховую ,але й і не афішую, мушу берегти його психіку. Коли настане кульмінаційний момент, він сам зрозуміє, хто його мама, але я думаю, що до того часу я зможу виховати із нього справжнього чоловіка, і він не зневажатиме мене за це. Набагато важче було пояснити свій вибір батькам. Вагомим аргументом було те, що я вже давно не дівчинка - підліток, а самостійна і свідома жінка. Вони мусять, якщо не поважати мій вибір, то принаймні сприймати це як факт!»

Звісно, розповідати чи ніпросвою гомосексуалтьність - особиста справа кожного. Проте все ,що ми можемо сказати , це -правду. До речі , дослідження соціальної думки показали, що ймовірність лояльного ставлення набагато більша до тих, хто не приховує своєї орієнтації.Тому,11 жовтня гей-спільнота святкує Міжнародний День Камінг - ауту. А все почалося у 1987 році, коли у Вашингтоні на вулиці міста вийшло понад пів - мільйона геїв та лесбійок , котрі боролися за рівноправ’я. Спочатку демонстрації за права людини проводились лише у США, але згодом традицію перейняли й у інших країнах. Цілком ймовірно ,що у цей день і в Україні ми зможемо побачити символічні райдужні знамена і почути «Я не соромлюсь того, що я - лесбійка !» та «Я не соромлюсь того, що я –гей!»

Словник термінів.

Квір - (англ. дивний ,незвичний)- сукупне позначення не – гетеросексуалів (лесбійок, геїв , бісексуалів , транссексуалів , трансгендерів ).

Камінг-аут - процес відкритого та добровільного визнання людиною своєї приналежності до сексуальної чи гендерної меншості.

Аутинг - публічне розголошення особистої інформації про сексуальну орієнтацію чи гендерну ідентичність людини без її на те згоди.