Яна Дубинянська та її видатні діти

теґи: Грані-Т, Життя видатних дітей, Яна Дубинянська

Яна ДубинянськаМожна тільки гадати, наскільки важко чи, навпаки, легко було письменниці Яні Дубинянській, котра відома насамперед фантастично-фентезійною прозою, працювати у відомій серії видавництва «Грані-Т» «Життя видатних дітей», де треба було не тільки розповісти про реальні події юних літ відомих особистостей, але й зробити це так, аби сподобалося потенційним читачам молодшого покоління.

Хоча, судячи з усього, Яна Дубинянська орієнтувалася перш за все на підліткову аудиторію. Адже імена героїв її книги – Джеральда Даррела, Марії Єрмолової, Ольги Кобилянської, Рея Бредбері та Ованеса Айвазовського – не впевнений, що на слуху у переважної більшості молодших школярів. То вже десь у школі середній або у програмі з літератури зустрічаєшся з творами Кобилянської, або починаєш цікавитися фантастикою і відкриваєш для себе геніальну прозу Рея Бредбері.

Проте іноді авторка, здається, все ж «забуває» про свою «цільову аудиторію». Наприклад, після роздумів про майбутнє сімейне життя наприкінці частини, присвяченій Олі Кобилянській, Яна розповідає про те, як малий Рей Бредбері щиро вважав, що в їхньому будинку під сходами живе чудовисько. Погодьтеся, діти, яким близька тема уявних монстрів, і ті, хто вже розмірковує над заміжжям – це все ж таки різні вікові категорії.

Прикметно, що Яна Дубинянська всіляко підкреслює важливу роль сім’ї та взаєморозуміння у сімейних стосунках. Авторка неодмінно розповідає про родину кожного з обраних героїв і намагається показати, як саме родинне виховання вплинуло на ту чи іншу видатну в майбутньому особистість. Незалежно від того, чи її не розуміли (як юну Кобилянську), чи спочатку не підтримували, а потім змінили своє ставлення (як у Джеррі Даррелла), чи власним прикладом скерували у виборі життєвого покликання (як у Маші Єрмолової).

Яна Дубинянська


Крім того, орієнтуючись на більш старшого читача, авторка насичує текст інформацією, скажімо так, на загальну ерудицію. Наприклад, згадуючи, про те, що Єрмолова грала у виставі «Борис Годунов», Яна коротко розповідає, хто такі були Марина Мнішек та Григорій Отреп’єв. А розповідаючи про Бредбері, говорить, на чию честь він отримав своє друге ім’я Дуглас.

Проте найголовніше, як цю книгу оцінюють юні читачі, для котрих власне, вона й написана. Надаємо слово активній читачці, дванадцятирічній львів’янці Оксані Геник: «Книжка Яни Дубинянської з серії «Життя видатних дітей» мені дуже сподобалася. Вона не просто цікава, а захоплююча, швидка і легка у читанні. Ця книга написана зрозуміло для дітей будь-якого віку, адже дітям найцікавіше читати саме про дітей. А особисто мені найбільше сподобалася розповідь про Ованеса Айвазовського: про те, як він любив малювати, але не мав фарб, тому просив батька купити їх.»