Зразковий посібник зі здобування «Оскарів» від Бенджаміна Ґудзика
Режисер: Девід Фінчер
Актори: Бред Пітт, Джейсон Флемінґ, Джулія Ормонд, Кейт Бланшет, Тарайі Хенсон
Студія: Paramount Pictures, Warner Bros.
Прем'єра: 25.12.2008
«Я був народжений в незвичних обставинах». Такими словами починається новела Френсіса Скотта Фіцжеральда, написана 1921 року про чоловіка, що прожив своє життя навпаки. Фільм-екранізацію від режисера Девіда Фінчера висунуто на «Оскар» в 13-ти номінаціях...
Жив-був сліпий з дитинства годинникар Ґато. Сліпота, однак, не заважала йому бути віртуозним майстром і Ґато отримував замовлення звідусіль. Одного разу йому замовили великий годинник для вокзалу, що будувався. Цей годинник мав стати вершиною його праці, натхненний Ґато працював над ним день і ніч.
Ґато мав дружину і єдиного сина. Невдовзі почалася війна і сина забрали до армії. Батьки молились за нього, але ніщо не допомогло: за декілька місяців на сина прийшла похоронка. Дізнавшись про смерть сина, Ґато зачинився в своїй майстерні і не виходив звідти, доки не робота над годинником не була завершеною.
І ось - урочисте відкриття вокзалу, натовпи людей, серед гостей - сам Теодор Рузвельт. Годинникар заводить механізм і годинник починає іти. Натовп стримано аплодує.
- Але ж він іде навпаки! - вигукує хтось.
- Що ж, це все через мене, - відповідає Ґато. - Мабуть, хлопці, які загинули на війні, тепер підведуться і повернуться додому...
Жила-була Дейзі Фулер, в минулому - ефектна рудоволоса красуня і прима-балерина, а в теперішньому - немічна стара, яка вмирає на лікарняному ліжку на очах у своєї дочки Кароліни. Час від часу стара приходить до тями і вони розмовляють.
- Там, у валізі, - говорить Дейзі до Кароліни, - лежить щоденник. Візьми його...
- Мамо, тут твої фотографії! Я ніколи не бачила їх раніше!
- Почитай його вголос, - просить Дейзі. - Я хочу послухати...
Насправді, фільм зовсім про інше. Точніше, про іншого. Загадкова історія Бенджаміна Ґудзика (button - ґудзик англійською; за сценарієм батько Бенджаміна Том володіє фірмою з виробництва ґудзиків) - це дві з половиною години позакласного читання чергової висмоктаної з пальця голлівудської казочки. Автор сценарію Ерік Рот розтягнув коротеньку новелу Фіцжеральда на 200 сторінок сценарію з однією ціллю - назбирати побільше «Оскарів» для себе і для колег по цеху, адже не секрет, що саме такі - гумово-епічні біографії з вкрапленнями елементів фантастики - є найкоротшим шляхом до омріяних золотих статуеток.
Ця неймовірна розтягнутість сценарію на мою думку - основна вада стрічки. Її не змогли компенсувати ані спецефекти (обличчя Пітта та Бланшет протягом фільму накладались на обличчя інших акторів), ані оригінальна ідея фільму, ані класна гра акторів - не тільки першого, а й другого планів.
Ще одна особливість, на яку мимоволі звертаєш увагу - це дещо показове милування собою. Фінчер немов звертається до глядача: подивіться, як багато в мене грошей, який виважений і дорогий кожен кадр, як класно ми загримували Пітта і скільки дублів ми зробили, перш ніж Бред та Кейт вдосталь накупалися в озері. Голівуд продовжує демонструвати своє тотальне невміння знімати малобюджетні стрічки: немає, напевно, такої домогосподарки, з якої голлівудський режисер не зробив би лицаря-джедая і це лякає.
До того ж, створюючи казку, Фінчер зовсім забув, що казки, коли їх монотонно читаєш вголос, швидко навіюють сон. Попри всю виваженість і продуманість діалогів та персонажів, казочка Фінчера вийшла саме такою. Замість фільму - витвору мистецтва я побачив фільм-біографію, ще одну передбачувану прямолінійну пуританську драму без обличчя, спадкоємицю «Віднесених вітром» й «Титаніка».
Особисто я чекав від Фінчера більшого. Я волів би бачити гострий кіноманіфест, а побачив лубочний мейнстрім. Після його визнаних астереотипних шедеврів (особливо це стосується «Бійцівського клубу»), ми бачимо стрічку абсолютно вторинну як за задумом, так і за стилем викладення сюжету. Спогади перед смертю, читання щоденників, псевдофілософські фабули з уст героїв - все це ми бачили і раніше.
Гадаю, Фінчеру варто повчитися: у Роберта Земекіса («Форрест Гамп») як знімати фільм-біографію і у Френка Дарабонта («Зелена миля») як знімати містифікацію, а сценаристу Еріку Роту - як писати сценарії без білих плям.
Великою мірою фільм рятують його актори. Не здивуюсь, якщо Пітт усе ж отримає «Оскар» за найкращу чоловічу роль, а Тарайі Хенсон (прийомна мати Бенджаміна) - за найкращу роль другого плану. Зрештою, і сам фільм цілком може стати найкращим - недаремно його було пущено в прокат під Новий рік і, таким чином, «підігнано» під «Оскар-2009», церемонія вручення якого відбудеться незабаром у лютому. Сподіваюсь, однак, що цього не станеться, позаяк 2008-ий подарував нам чимало інших яскравих і самобутніх стрічок.
>а сценаристу Еріку Роту – як писати сценарії без білих плям.
та ви що! а чи знаєте ви, що цей Ерік Рот написав сценарій і до Форест Гамп, і до Бенжамінна Беттона!? Що ж, тоді виходить, сценарій Форест Гамп – із білими плямами? Кхм! Ніколи не помічав))
Фільм чудовий. Критика не правдива.
Вінстон Грум (автор роману) – "Бути ідіотом це не коробка цукерок"
Ерік Рот – "Життя це як коробка цукерок"
схоже, він любить все перекручувати
ну так на то і сценаристи, щоб перекручувати. сценарій та роман – то зовсім різні
я не кажу що "Бенджамін..." поганий, але він вторинний. всі застосовані у фільмі прийоми – спадкові. а говорити "чудовий" в мене просто язик не повертається. і він точно не вартує тієї кількості "Оскарів" на які його номінували, особливо в номінації "режисура".
"Віднесених вітром" попрошу не чіпати = )
а кіно, все ж, подивлюсь – люблю казочки, в т.ч. і голлівудські)
Чудовий фільм, раджу дивитись!
спірне твердження
не спірне. фільм чудовий. думаю, що к-сть оскарів та нагород говорить те саме.
я не оперую твердженнями "подобається – не подобається". фільм дорогий – так, якісний – так, цікавий за задумом – знову так. але шуміха навколо нього штучна
Загадочная история Бенджамина Баттона – вовсе никакая не загадочная история, а обычное унылое г.
Смотреть 3 часа как на Брэде Питте постепенно остается все меньше и меньше грима... лучше бы весь фильм его показывали просто без грима. можно даже с голым торсом – секс всегда лучше продается.
А вообще, мне кажется, что помимо остальных кризисов наступил еще и кризис сценариев.
Помимо остальных кризисов наступил кризис деградации человечества. Сценарий хороший, а то, что тебя не вставило, совсем не ознает что другие люди картонно говорят "да" фильму.
доречі, яка твоя думка про фільм?
Это третий фиьлм 2008, которому я поставлю все 5)
Что-то в нем есть... Меня например зацепило, хотя по прежнему лучшим в том году считаю "Миллионера из трущоб".
ну ось, як бачиш, в журі Оскара сидять не такі вже й бовдури. Батона прокотили по повній програмі, справедливо віддавши усі найкращі номінації "Мільйонеру..."
Фільм сподобався, рецензія надміру суб’єктивна. Хоча критикувати завжди легше, особливо, коли у критика жодного "Оскару" нема в кишені=)
для критика той "Оскар" важить не більше за Шевченківську премію. себто нічого
Згоден з автором. Багато шуміхи навколо фільму не свідчить, як це вкотре підтвердилося, ні про що, крім серйозного фінансування. Для мене індікатором є те, чи додивився я стрічку до кінця. Не додивився. Захропів. Жінка знов образилася, замкнулась у собі, не дала. Взагалі, з самого початку історія висмоктана з пальця, усе награно, фальшиво, по-голівудськи гламурно та перфектно. Як справедливо підмічено, фільм знятий для отримання оскарів, і зроблено це так неприховано топорно, що дух захватує. Звідси можу відверто в сотий раз повторити слова Уелша про те, що "Оскар – премія для невдах", закомплексованих негідниках, що здатні вбухати мільйони баксів задля вгамування да увдоволення своїх перверзій. Ганьба!!!
Рецензию не читав, фильм не дывывся, и не подывлюсь, заграв вже цей питт розкручений, ну його, хочеться новых живых акторив, бланшет також у топку.хочу таньку из сусидньго двора и йийи тило перфектне, а не морок голивудський пагорбив.