«Будьлаласка» — говорять діти дорослому світу

теґи: дитяча творчість, листи
Назва твору: Будьлаласка
Автор: діти
Видавець: Дуліби
Рік: 2007

БудьлаласкаТогда первое, что мы говорим, это «Да».

Затем, через некоторое время, мы произносим второе слово: «Пожалуйста».

 Берт Хеллінґер

 

У 2007 році у видавництві «Дуліби» вийшла друком цікава і дуже гарна книжка. «Будьлаласка (Вибрані дитячі листи до Святого Миколая)» складається з реальних звернень дітей до Святого Миколая, зібраних за десять років, із висловленням привітань та найпотаємніших бажань. Можливою ця збірочка стала завдяки співробітникам Львівського головного поштамту, де у 1996 році була заснована Канцелярія Святого Миколая, а також поштовим відділенням близьких міст та містечок: Луцька, Дрогобича, Самбора й багатьох інших.

Мені важко повністю відчути те, що відчувають батьки, читаючи прості, щирі, наївні листи до Святого. Можу лише припустити, що хтось відчує щем у серці та піде пригорнути дитину до себе, хтось, можливо, одразу побіжить до найближчого магазину. Але байдужих не залишиться.

У книзі немає жодного нешанобливого звернення. Діти дуже чемні, з їх простих прохань ясно видно, що ставлення до Миколая є логічним продовженням ставлення дітей до власних батьків. Інколи вони лаконічні, місцями відверті, в цілому їх бажання є досить скромними. Часом вони навіть чогось прагнуть для самого Святого, що є відвертим порушенням ієрархії.

Усі листи поділені за тематикою. Так, є розділи, де зібрані мрії дівчаток та хлопчиків, розділи «З листів юних максималістів» та відповідно «З листів юних мінімалістів». Максималісти ретельно перелічують усі бажані речі, і підбірка складається чималенька; мінімалісти обмежуються найбажанішою річчю, подекуди – це просто шоколадка. Рубрика «А кажуть, що українці не педантичні!» яскраво демонструє нам дитячу обізнаність з тим, що чим точніше замовлення, тим більша вірогідність потрапляння у ціль.

Зустрічаються і невеличкі дитячі відкриття, наприклад таке: «Любий Миколаю!!! Дуже тебе прошу, щоб ти мені прислав багато, багато, багато лахматого, волохатого щастя…». А у рубриці «Переможці конкурсу «Містер та міс Оригінальність» ми знаходимо навіть політичне (помаранчевим фломастером): «Миколаю я за Ющенка і ти тоже! Голосував я за нього!». Очевидно, після такого зізнання дитина заслуговує на усі можливі подарунки.

Подекуди зустрічаються навіть листи від дорослих. Не дивно, адже дорослі іноді почуваються відносно святих маленькими, подібно до дітей, що завжди маленькі відносно своїх батьків.

«Будьлаласка» написана дітьми і призначена для батьків. Збірка буде корисною для усіх дорослих, особливо для тих, хто працює із дітьми — психологів, вчителів, науковців, що вивчають дитячу субкультур тощо. Читаючи вибрані листи до Святого Миколая, ми маємо змогу не тільки трохи детальніше зрозуміти безхитрісні бажання дітей, аби відповісти їм згодою, але й навчитися дуже важливому. Діти вміють говорити чарівне слово «будь ласка!», яке відкриває усі життєві шляхи.