Галичина простих людей Йозефа Рота

теґи: Галичина, "Йов", Йозеф Рот, "Фальшива вага", євреї
Назва твору: Йов. Фальшива вага
Автор: Йозеф Рот
Видавець: Критика
Рік: 2010
Перекладач: Юрко Прохасько

200px-Joseph_Roth_1918Погляд ззовні завше чимось кращий за погляд зсередини, адже відстороненість дозволяє глянути на речі об'єктивніше  і помітити деталі, яких зблизька не видно. Погляд Йозефа Рота на Галичину – це водночас погляд зовні і зсередини, що поєднує в собі як досвід безпосереднього спостерігача, так і чіткий погляд письменника-європейця, який може зрозуміти галицьке середовище в ширшому контексті. Рот не милується Галичиною , не згадує її з ностальгією, чи навпаки з жахом, і ця відсутність емоційності приваблює і змушує вірити в описане ним життя.

«Йов », здебільшого відомий, як улюблена книжка Марлен Дітріх, сприймається як щось середнє між біблійною притчею та голлівудською казкою з гепі-ендом. І хтозна чого ще. Втім, притчевість книжки і те, що  з перших сторінок здогадуєшся про фінал, не заважає сприймати її як самостійний художній твір із заплутаним сюжетом. Особливо цікаве життя євреїв-емігрантів з Галичини у Нью-Йорку, землі обітованій початку ХХ століття. Новий бурхливий світ, який з одного боку руйнує все, що є у єврейської сім'ї,  але саме там збуваються дива, пообіцяні колись цадиком. 

«Фальшива вага »  – повість трохи іронічна, хоча це ховається за серйозним тоном автора. Знову ж таки, галицьке містечко і головний герой айхмістр Айбеншютц, робота якого полягає у  нагляді за мірами і вагами. Його завдання – слідкувати за законом  у світі, де всього намагаються досягнути, оминаючи ці закони. Дружина айхмістра зраджує йому з нотаріусом, продавці користуються фальшивими вагами, корчмою заправляє кримінальний персонаж з вигаданим іменем і біографією. Неписані правила та звичаї, загадкові домовленості і хабарі сильніші тут за поліцаїв та урядників і Айбеншютц, мабуть, з самого початку приречений на поразку.

Дивовижно, скільки пристрасті та енергії знайшов Рот у галицькому світі початку століття, в цьому краю боліт, злиднів і холоду. Його герої – бідні євреї, селяни, чиновники, мандрівні торговці, пройдисвіти, цигани – стають після прочитання книжки напрочуд реальними. І близькими тобі, настільки, що всім їм хочеться трохи поспівчувати.