Матіос погодилася носити титул «Баби-яги української літератури»
Секс-символами української літератури назвали Леся Подерв'янського та Ірену Карпу. Голосування тривало протягом тижня на сайті газети «Друг читача» та під час Форуму видавців у Львові.
У списку претендентів було по 9 письменників та письменниць, зокрема Світлана Поваляєва, Катерина Хінкулова, Ірен Роздобудько, Лариса Денисенко, Люба Клименко, Оксана Забужко та Марина Дяченко; серед чоловіків - Любко Дереш, Богдан-Олег Горобчук, Сергій Пантюк, Олексій Волков, Олесь Ульяненко та Василь Шкляр. Десятого кандидата читачі могли запропонувати самостійно.
- Тепер деякі письменники, окрім усіх своїх звань і титулів, у резюме можуть сміливо дописувати ще й - «секс-символ літератури», - жартує 48-річний видавець Віталій Капранов, один з організаторів конкурсу. - Загалом проголосувало близько 1,5 тис. Людей. Лесь Подерв'янський отримав 270 голосів, Юрій Винничук - 135, а Дмитро Лазуткін - 105. Він усього на кілька голосів випередив Любка Дереша. Це стало повною несподіванкою. Бо з самого початку ми були переконані, що Дереш без проблем увійде в трійку лідерів. Усі шанси перемогти мали й Юрій Андрухович та Сергій Жадан. Але вони попросили зняти їхні кандидатури.
Незважаючи на це, в мережі чимало людей віддавали свої голоси за Андруховича. А от за Жадана там проголосувало всього 2 людини.
- Андрухович! Останні його творчі експерименти мені на душу не лягли, але те, що він, навіть не зважаючи на свій вік, секс-символ для жіночої половини України - стовідсотково, - пише користувач RO.
Голосували також за київських поетів Романа Скибу і Павла Коробчука, харків'янина Сашка Ушкалова. З жінок пропонували додати ще й письменницю Наталію Шевченко Марину Соколян та Іру Цілик.
- Ульяненко? Секс-символ? Знущаєтесь, чи що? В нас такі секс-символи пачками під ганделиками лежать, - не погоджувався з цією кандидатурою користувач Фдуч.
Читачі самі вирішували, за якими критеріями визначати переможця.
- Ми навмисне не задавали єдиного критерію. Це зрівняло шанси письменників усіх вагових і вікових категорій, - сміється Капранов. - Хтось голосував за творчість, хтось - за зовнішність автора, а хтось - за поєднання першого і другого.
Серед письменниць друге місце посіла Марія Матіос, третє - Лариса Денисенко.
- Ну я не сумнівалася, що переможу, - каже Ірена Карпа. - Серед жінок мені могла би скласти конкуренцію Софійка Андрухович, але її чомусь не включили до списку. Якщо визначати найсексуальнішого письменника за творчістю, то я б віддала це звання Володимиру Єшкілєву, якщо за зовнішністю - Юрку Іздрику, - додає.
Усім переможцям вручили рожеві сертифікати, на яких засвідчено їхню перемогу.
- Ставлюся до таких конкурсів з іронією, - посміхається Марія Матіос. - Я б погодилася носити навіть титул «Баби-яги української літератури», якщо б люди через це краще купували книжки.
Секс-символами класичної літератури визнали Володимира Сосюру, Володимира Винниченка, Євгена Гуцало, Марусю Чурай, Марко Вовчок та Олену Телігу. А правнук Володимира Сосюри, Олексій, надіслав «Другу читача» електронний лист, в якому подякував редакції за те, що його прадіда, «славетного українця, обрали як символ романтизму нації».
Якщо брати більш-менш класичне визначення поняття "секс-символ", яким користуються для характеристики масової культури, то це зазвичай образ людини, стиль одягатися й поводитися на людях (на сцені, у літературі) в той чи інший період намагаються скопіювати для того, щоб самому (самій) бути привабливим (і сексуально в тому числі). Згадаймо, приміром, бітломанію, наслідування Мерелін Монро, Елвіса Преслі або Віктора Цоя.
Тепер поглянемо, що вийшло у "Друга читача" і братів Капранових з тими "секс-символами". А вийшло таке, що за умови відсутності чітких критеріїв в "номінації" перемогли просто ті, хто в більшій або меншій мірі асоціюється із сексом. В статті, до речі, трохи зауважується ця невідповідність: так, Олесь Ульяненко асоціюється із сексом, він про нього пише у творах, але на зразок для наслідування або просто привабливий чоловічий образ він "не тягне": "Ульяненко? Секс-символ? Знущаєтесь, чи що? В нас такі секс-символи пачками під ганделиками лежать".
Взявшись за "секс-символи", брати Капранови фактично знову зробили спробу стати піарщиками, і ця чергова спроба – невдала. Особисто в мене є таке враження, що брати Капранови в піарі – як слони в магазині фарфору. Діють грубо, примітивно і абсолютно невідповідно до (гіпотетичної) мети. Такими прийомами можна було б орудувати, коли б укрсучліт читали стільки ж людей, скільки слухають Діму Білана або Ані Лорак. Укрсучліт, зважаючи на теперішні тиражі та відомість – явище ну майже для вибраних. Вказівка на Леся Подерв"янського та Ірену Карпу як секс-символів – це, крім усього іншого, чітка вказівка нинішнім читатачам, в якому напрямі літературу будуть "розкручувати" видавці для того, щоб вона таки стала мас-культурою. Помітно, що видавці вже почали й літераторів виховувати відповідним чином: "Я б погодилася носити навіть титул «Баби-яги української літератури», якщо б люди через це краще купували книжки" – це ж сказано не просто так. Особисто мене такі "літературні орієнтації" на те, "щоб книжки краще купувалися", зовсім не надихають читати сучасну літературу.
Дуже, дуже глибоко занурилися в тему. Правда ваша.