"Очамимря" очима бубабіста
Якщо ви побачили на прилавку сіро-буру книжку з досить привабливим болотцем на обкладинці, ви натрапили на те, що вам потрібно. "Щасливого плавання" - написано на не менш привабливому бункері. Що ж, попливли?
Відразу почну з того, що Олександр Ірванець - нестандартний письменник. Простота і невимушеність - риси, притаманні цьому авторові, але іноді, можливо, не варто вникати в суть написаного там, де цю суть шукаєш. Особисто я починав читати книжку з оповідання "Львівська брама". Вам раджу зробити те ж саме, тобто лишити заголовний твір "на закуску".
Львівська брама - це станція, яку гріх не знати киянинові. Прославилася скандальністю. "Мудробудівці" (ох, любить автор підземку) фасад зробили, але не зовсім правильно прорахували, де є підземні води. І тепер стоїть ця, пробачте, байда, законсервованою. Але справа не в станції, а в Національній ідеї. До чого тут національна ідея? А це вже скаже вам сам твір. Фантастична історія, зовсім не з гепі-ендом. Це - історія політичної системи України допомаранчевого режиму. З "Брами" почався мій екскурс творами автора, і до сьогодні я прочитав це оповідання вже кільканадцять разів. Причому кожного разу воно вражає чимось іншим!
Далі йдуть ранні оповідання Олександра Ірванця з так званого "піонертабірного циклу", написаними на початку 90-х років минулого сторіччя: "Наш вожатий Фреді Крюгер", "Загибель Голяна", "Маленька нічна пригода, чи то, пак, гонитва" та "Банний день". Кожне оповідання особливе по-своєму, але не у всіх мені вдалося вловити мораль байки. Можливо - повторюся - її й не варто шукати? Так, якщо перші два - такі собі, дитячі страшилки, то з двох останніх можна добряче посміятися. Але, що тут сказати, ну не лишають ці оповідки якогось особливого осаду в мізках, саме випаровування одразу ж після прочитання. Це можна пояснити хіба тим, що це перші спроби прозової писанини Ірванця.
Ну от ми і допливли до самої "Очамимрі". Відразу хотілось би зауважити, що це казочка, як пише автор: "в діґґерському стилі". Така собі оповідка, про любий Київ, який тут зветься Град, любого Льоню, тут - Кнєзь, мудрополітенівців, що охороняють руїни своїх тунелів, велетенську Очамимрю, що їсть, спить і росте, Кирюху-некрофіла, Янку-растаманку та інших.
Град мре від спалахів. Тепер народжуються двоголові діти, яких тут же страчують, або викидають на вулицю, де панує повний хаос, на чолі якого стоїть Кнєзь з Азар'яном.
Очамимря живе трохи вище граду, їсть беззахисних людей. Я намагався шукати відповідник цій істоті у суспільстві, але дійшов висновку, що це щось велике і нематеріальне. Чомусь мені здалося, що автор хотів зобразити Імперію в образі Очамимрі. Вона росте і росте і враз може скористатися беззахисністю Граду.
Дитя Кнєзя - двоголова дівчина, яка має спільні ноги, але дві пари рук, вух, очей... Що тут скажеш, невеселий видається Ірванцю образ України: одна земля, один народ; але дві мови, дві релігії, два береги, і дві національні ідеї. Й Імперія таки розділяє ці дві частини навпіл, але чи зможуть вони вижити довго одна без одної?
Колись фанатіла від "Рівне/Ровно", тому "Очамимря" дещо розчарувала мене.. А "Львівська брама" і правда класна.
п.с. хороша колонка "пов"язані публікації", я так скоро все "сумно" перечитаю на три роки назад)))
МИ баагто говоримо про політику. Письменники стараються подати нам цю тему, кожен в своїй якійсь формі. Не можу сказати, що Очамимря – це щось наднове. Але дуже чітке і нелінійне. Майстерне. Ірванець добряче постарався. Люди зі Західної України, взагалі, талановиті.
Не розумію чому прибрали мій пост??? Богдане, мені не зрозумілий хід вашиш думок, не зрозуміла ваша інтерпретація цього тексту? Чому донька Кнэзя – це розідрана Україна?Навіщо шукати відповідник Очамимрі в суспільстві?
Мені взагалі сподобалася більше форма(текста у тектсі), якою написана Очамимря!Повість безврем'яних літ – це пряма алюзія з текстом Нестора Літописця!!!Чи вкладається, якийсь новий смисл в Легенду про Кирила Кожум'яку, самим Ірванцем???
який пост прибрали? звідки?
Я позавчора написав пост і його вже десь нема!!!Тому я написав новий!!
ніхто коменти не тре. можливо, ви забули його надіслати :)