Винокурова-Садиченко про психів, Гремлінів і янголів. Рецензія на першачок молодої письменниці.
Видавництво "Кальварія" започаткувало нову книжкову серію "Unlimited". Молодих, емоційних, геніальних! Першою книгою цієї серії став "Жарт. Із життя психів" Тетяни Винокурової-Садиченко. Дебютна книга авторки вийшла напрочуд "дитячою", але не через примітивність тексту. Так, її мова проста, не обтяжує читача, не втомлює надмірністю підліткового лексикону. Ця "дитячість", "рожевість" виявляється в тому, що авторка наївно, але впевнено вірить в янголів. В її шафі живе Гремль, який постійно бешкетує, а своє кошеня вона перетворює на Сфінкса та намагається навчити розуміти сенс слів. А головне, що перечитуючи сторінку за сторінкою, ти наче поринаєш у власне дитинство, сповнене твоїми власними страхами, від яких здатна оберегти лише твоя ковдра. Цією самою ковдрою для Тетяни стала її книга. Вона оберігає її від власної фантазії.
Інка, головна героїня книги, – юна леді, що навчається в 10 класі та захоплюється вивченням теорії відносності. Вона вже на крок попереду від своїх одноліток – адже вона вже має перед собою мету, має шлях, який допоможе їй відповісти на запитання: "Куди розширюється Всесвіт, якщо він нескінченний?". А однолітки... вони як раніше отримують задоволення від того, що змогли зірвати той чи інший урок. Інка вже навчилась бачити труднощі у відносинах "викладач-учень" трохи під іншим ракурсом, безпосередньо через фанатичне ставлення до фізика, який має відповіді на її питання. Але вона досі не "навчилась" відвідувати школу більш-менш регулярно, кинути палити та розуміти власну матір. Вона називає свого хлопця "Тварючкою" і не може розібратись у власних почуттях до нього. До кінця книги – вона ненавидітиме те, що її оточує, – подругу Елку, прискіпливого Хіміка і... свою Тварючку. Натомість в неї з'явиться найкращий друг Богдан, який насправді є найгіршою частиною її власного "я". Інка захоче стати відьмою, за допомогою дзеркальця відродить Гремля з свого дитинства, кардинально зміниться зсередини... І буде чекати на янгола. Ні, радше на Янгола – хлопця, що перебуває в психіатричній лікарні, який насправді є небесним дитям, але його крила обламані.
Може видатись дивним, але саме янгол Янгол, зігравши епізодичну роль в останньому розділі, що присвячений Інці, розставляє вирішальні крапки над "ї". Вирішальні крапки в тому, що пояснить Інці систему, за якою влаштований світ, допоможе змінити її з коріння, і ніби відродить для неї сенс життя.
Інка вважає себе юною максималісткою, а саме це в них є єдиною схожістю з авторкою. Винокурова-Садиченко зашифрувала свою книгу для читача, заінтригувала тим, що дала їй другу назву "Із життя психів", керуючись бажанням молоді бути неординарними – своєрідними психами, не такими як більшість. Насправді, цим вона так би мовити "пожартувала". Як і пожартувала в кінцівці – одруживши Янгола на Інці. Але не менш жартівливим є "Епілог", про який тут не буде сказано жодного слова заради того, щоб підігріти Ваше бажання стати читачем цієї книги.