Амелі Нотомб «Антихриста», або Чим живе пострадянська черга

Назва твору: Антихриста
Автор: Амелі Нотомб
Видавець: Иностранка
Рік: 2007

Цю книгу я почала читати рано-вранці. Попереду було три «точки» по Києву, у кожній із яких передбачалась недитяча черга. Як істинне дитя своєї епохи, навчене не втрачати дорогоцінний час, з дому я прихопила художнє чтиво - Амелі Нотомб «Антихриста».

Діставшись першого пункту призначення, чемненько притулилася до стіночки - якомога далі від галасливих тітоньок - і дістала книгу. Не буду кривити душею, я обожнюю цю мить: коли люди віку моїх батьків з подивом відмічають поглядом наявність у мене власне літературного твору, а не гламурного журналу або конспекту лекцій. Сьогодні на них очікував подвійний сюрприз - наявність книги у руках була доповнена її безапеляційною назвою. І доводь потім, що мова не про релігійні збочення фанатиків, а про звичайнісінькі перипетії студентського життя середньостатистичної замкненої у собі бельгійки.

Перший етап читання ознаменувався жахливим розчаруванням. За час навчання я ніколи не була настільки непомітною, аби ототожнювати себе із головною героїнею Бланш, але і не вирізнялась тим успіхом, що постійно супроводжував суспільне життя її однокурсниці Христи. Тому суттєвих емоційних коливань чи бодай найменшого співчуття жодна із героїнь-антиподів не викликала.

Наступна зміна дислокації промайнула так швидко, що не дозволила сповна насолодитись принаймні стилем Амелі Нотомб. Якими б далекими не були від мене її підлітки, притаманна творові візуалізація, життєва реальність подій, що розгортались, влучність характеристик зводили нанівець спірне бажання відкласти вияснення стосунків між Добром і Злом на далеке-далеке потім. Я навіть потроху почала вловлювати разючу схожість обох дівчат зі мною самою, мало не прогавивши чергу.

Третя, по-радянському балакуча, черга стала випробуванням і моїй фізичній витримці, і моральній готовності до сучасної європейської літератури. Сторінки збігали, напружена інтрига викликала бажання підгледіти, що ж буде далі, а розв'язки усе не було. На роботу я повернулась, коли до фіналу залишилось шість непрочитаних абзаців. Стомлена, розчарована сюжетом, дещо збентежена.

Але ж недарма побачивши цю книгу на полиці магазину, я одразу понесла її до каси! Амелі Нотомб не може писати нецікаво! Амелі Нотомб закручує навіть нестерпно далекий від тебе сюжет так, що о восьмій вечора замість зборів додому, крадькома від співробітників дістаєш тоненьку книжечку у жорсткій палітурці і дочитуєш ці шість абзаців. А потім зовсім про це не шкодуєш!

Це єдиний твір за останні кілька років, котрий змусив мене перемінити свою думку щодо нього на діаметрально протилежну. Причому разів п'ять щонайменше. Настільки несподівана, разюча і болісно правдива кінцівка! Ні, ніхто нікого не застрелив, нікого не запроторили до божевільні, жоден із героїв не покінчив життя самогубством. Просто усе стало на свої місця! Методичним швидким рухом вправного ката, авторка знехтувала усіма неписаними правилами літератури подібного жанру. Чітко, жорстко, безапеляційно. Безмежно щиро і правдиво.

Амелі Нотомб - готична принцеса сучасної європейської літератури... і моя особиста Фаворитка!