«Коханка» Януша Вишневського – менструальний синдром у літературі

теґи: сучасна література, сучасна європейська проза
Назва твору: Коханка
Автор: Януш Л. Вишневський
Видавець: Фоліо
Рік: 2009
Перекладач: Н. В. Сняданко

Януш Вишневський, КоханкаКоли читаєш оповідання у збірці «Коханка» Януша Л. Вишневського, час від часу хочеться закрити книгу і ще раз подивитися на обкладинку, аби пересвідчитися у тому, що це справді написав чоловік. У свідомості читачки-жінки аж ніяк не вкладається, що особа протилежної статі могла настільки осягнути те, що ніколи не зможе пережити. Причому йдеться як про фізичний, так і про емоційний стан.

Чого вартий лише опис статевого дозрівання героїні оповідання «Синдром прокляття Ундини» Матильди. «…вона пригадує, ще кілька наступних місяців щоразу нетерпляче очікувала, коли настануть «ці дні», і вони надходили з гідною подиву регулярністю, щоразу давали їй почуття певності себе і справжньої дорослості та жіночності. Тоді, протягом перших трьох чи чотирьох місяців їй подобалось у цій щомісячній церемонії все. Навіть біль унизу живота вона стоїчно терпіла і тішилася відчуттям власної несхожості на інших, бо «у неї вже почалося, а в інших однокласниць ще ні разу не було». Думається:«Ні, ну не може чоловік таке писати!» Та, виявляється, цілком таки може. І цього чоловіка звати Януш Вишневський.
А в оповіданні «Коханка» автор описує таке, що від здивування знову перехоплює подих. Подібне, напевно, відчувають коханки усіх країн та міст. Втім, знову зауважте: коханКИ, а не коханЦІ. Адже лише коханка може відчути чиюсь обручку у своїй піхві. «Кожна літера, вигравірувана на цій обручці, була ніби гачок, який чіпляв і роздирав мене зсередини. Йоганна 30.01.1978. Мені починало боліти вже на «Й», перші сльози виступали на очах на «а», а по-справжньому кололо на «30».
Дещо виривається з композиції книги оповідання «Шлюбна ніч». Адже якщо у попередніх розповідях йдеться про нічим не особливих людей, то тут описуються цілком історичні події. Адольф Гітлер постає чоловіком, якого хоче сила-силена жінок. Єву Браун залишається лише пошкодувати. І пошкодувати не лише через те, що їхній шлюб з Адольфом тривав лише кілька днів, а ще й тому, що вона, мовляв, «не була породистою жінкою», та й взагалі заважала фюреру.
Загалом, за словами Януша Вишневського в одному з його інтерв’ю, книга «Коханка» - це збірка оповідань про жінок, які страждають на менструальний синдром. «Я би й сам хотів стати жінкою. Ненадовго, - зізнається Вишневський. – Щоб на власній шкірі відчути хоча б частину цих хвилювань. Вважаю себе започатковувачем менструального напрямку в літературі, на противагу, скажімо, алкогольному».